ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Սարգսյանի հայտարարությունը Սևրի Սամուել-Մուրատեան վարժարանի վրա հարձակման վերաբերյալ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ցավով է տեղեկացել Սևրի Սամուել-Մուրատեան վարժարանի և մշակութային կենտրոնի վրա հարձակման մասին և հայտնում է իր խոր մտահոգությունը կատարվածի համար:
Վանդալիզմի դրսևորման այս գործողությունը ոտնձգություն է ազգային խոշոր կրթամշակութային ժառանգություն հանդիսացող կենտրոնի դեմ, որն ավելի քան 180 տարի հայեցի-քրիստոնեական կրթության ու դաստիարակության սրբազան գործ է իրականացրել և կյանք ճանապարհել հազարավոր հայ երիտասարդների: Կենտրոնի դերակատարությունը մեծապես կարևորվում է հայ մշակույթի պահպանման և տարածման գործում: Այն համամարդկային արժեք է նաև Եվրոպայի սրտում, որն ավանդաբար արժևորվել է ֆրանսիական իշխանությունների կողմից:
Հույս ենք հայտնում, որ դատապարտելի այս արարքի հեղինակները կստանան արժանի պատիժ:
Հավելենք, որ հունվարի 2-ի լույս 3-ի գիշերը ավազակային հարձակում էր կատարվել Եվրոպայի հայկական հնագույն Սամուել-Մուրատեան վարժարանի վրա՝ հարյուր-հազարավոր եվրոյի վնաս պատճառելով վարժարանին:

Заявление исполняющего обязанности министра диаспоры РА Давида Саргсяна о нападении на армянский колледж Самюэля Мурата в Севре
Узнав о жестоком нападении на армянский колледж Самюэля Мурата и Культурный центр в Севре, Министерство диаспоры РА выражает свою глубокую обеспокоенность по поводу произошедшего.
Данный акт вандализма – посягательство на крупнейший национальный центр, представляющего из цебя культурное и образовательное наследие, который вот уже более 180 лет занимается священным делом воспитания молодежи в армянских и христианских традициях, тем самым открывая дорогу в жизнь многим поколениям армян. Высока также роль и значимость центра в деле сохранения и распространения армянской культуры. Кроме того, это здание является общечеловеческой ценностью в самом сердце Европы, которое традиционно почитаемо и со стороны французских властей.
Мы надеемся, что совершившие этот разрушительный акт вандализма получат достойное наказание.
Добавим, что в ночь с 2 –го на 3-е января произошло покушения на армянский колледж Самюэля Мурата в Севре. В результате, заведению нанесен ущерб в размере около ста тысяч евро.