Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանության պատճառով հայության կրած նյութական վնասները. «լքյալ գույք» և հայրենազրկում» թեմայով գիտաժողովը
Մարտի 16-ին Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանության պատճառով հայության կրած նյութական վնասները. «լքյալ գույք» և հայրենազրկում» թեմայով գիտաժողովը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման վերաբերյալ հազարավոր քննարկումներ են եղել, բայց հազվադեպ են անդրադարձել հայ ժողովրդի կրած նյութական վնասներին, կորցրած գույքին: Կատարելով  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի պահանջները՝ գումարել ենք այս կլոր սեղան-քննարկումը, որը վերաբերում է ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման հարցերին: Ցեղասպանության հետևանքով հայկական ունեցվածքի կորուստներն ամրագրված են 1919-1920թթ. Փարիզի խաղաղության վեհաժողովին ներկայացված փաստաթղթում: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր գիտնականներին, փորձագետներին, հետազոտողներին և հորդորել, որ շարունակեն իրենց ուսումնասիրությունները, որպեսզի արդյունքում ամբողջական շտեմարան ստեղծվի»:
«Հատուցման հիմնախնդրի պատմաիրավական ձևակերպման կարևորությունը» թեմայով զեկուցում ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը: Նա իր գոհունակությունը հայտնեց, որ պետական կառույցը՝ Սփյուռքի նախարարությունը, նախաձեռնել է թեմայի քննարկումը: Պատմաբանի կարծիքով՝ պետական մակարդակով խնդրի հետազոտումը կօգնի փոխել հայի բարդույթավորված տեսակը:
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանն անդրադարձավ «Ցեղասպանության հատուցման խնդիրները՝ համահայկական օրակարգի նյութ» թեմային: Նա անդրադարձավ Սևրի պայմանագրին և Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռին, նշեց, որ հայկական հարցը ենթակա է լուծման միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի խորհրդական Վլադիմիր Վարդանյանը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության նյութական վնասների հատուցման իրավական հեռանկարները:
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի Հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ Արմեն Մարուքյանը զեկուցում ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանության նյութական հետևանքների հաղթահարման կառուցակարգերի և գործիքակազմի հստակեցման հարցի շուրջ» թեմայով:
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիր Տարոն Սիմոնյանն անդրադարձավ Հայոց Ցեղասպանության համար Թուրքիայի Հանրապետությանը պատասխանատվության ենթարկելու հնարավոր կառուցակարգերին, նշեց նպատակին հասնելու կոնկրետ ուղիները:
Հայաստանի ազգային արխիվի գիտահետազոտական աշխատանքների բաժնի գլխավոր արխիվագետ Անահիտ Քոչարյանը ներկայացրեց «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստները որոշող քննիչ բյուրոյի գործունեություն»-ը: Նա պատմական անդրադարձ կատարեց կառույցի աշխատանքի տարբեր ժամանակաշրջաններին:
Թուրքագետ, Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Մելինե Անումյանը ներկայացրեց զեկուցում «Լքյալ գույքի հարցի արծարծումը` ըստ երիտթուրքերի դատավարությունների փաստաթղթերի (1919-1921 թթ.)» թեմայով, անդրադարձավ այդ փաստաթղթերի հիման վրա արված հետազոտությունների արդյունքներին:
«Հայոց ցեղասպանության պատճառով հայության կրած նյութական վնասները. «լքյալ գույք» և հայրենազրկում» խորագրով գիտաժողովի երկրորդ նիստը մեկնարկեց  Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիր Լևոն Գևորգյանի  «Հայոց Ցեղասպանության համար Թուրքիայի Հանրապետության պատասխանատվության հիմնախնդիրներ․իրավահաջորդություն և վերագրելիություն» զեկուցմամբ:  ԵՊՀ Պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության մշակութային ժառանգության կորուստի հիմնախնդիրին, նշեց նաև, որ մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է մինչ օրս, մասնավորապես Ադրբեջանի տարածքում:  ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Անուշ Հովհաննիսյանը, հանդես գալով  «Հայոց “լքյալ գույքի” թեման ներթուրքական դիսկուրսում» զեկուցմամբ, մանրամասն ներկայացրեց վերջին տարիներին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության, հայրենազրկման, լքյալ գույքի թեմայով զարգացումները, գիտական շրջանակներում տարվող հակահայկական հետազոտությունները, նաև այն թուրք պատմաբանների աշխատությունները, որոնցում Հայոց ցեղասպանության թեման չի կեղծվում: Այնուհետև զեկուցումներով հանդես եկան Մատենադարանի Արխիվային բաժնի ավագ գիտաշխատող Անահիտ Աստոյանը («Հայերի ունեզրկումը Մեծ Եղեռնի տարիներին»), Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի գիտաշխատող Անի Ոսկանյանը («Հայերի հողազրկման քաղաքականությունը Օսմանյան կայսրությունում /19-րդ դարի վերջ-20-րդ դարի սկիզբ/»), ՌՊՀՀ-ի (РБГУ) Հոլոքոսթի և ցեղասպանության պատմության միջազգային գիտակրթական կենտրոնի վերլուծաբան Արմինե Անտոնյանը («Անտոն Փափազյանի գույքի բռնագրավման մասին տեղեկությունները Ռուսաստանի պետական պատմական արխիվի փաստաթղթերում»):
Գիտաժողովի ավարտին տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում, հնչեցին առաջարկություններ:
Ամփոփելով գիտաժողովը՝ Սփյուռքի նախարարն այն համարեց բավականին հետաքրքրական և շնորհակալություն հայտնեց զեկուցողներին առարկայական, կառուցողական ելույթների համար:

RA Ministry of Diaspora hosts conference entitled “The Material Damages Borne by Armenians and Caused by the Armenian Genocide: “Abandoned Property” and Deprivation of Homeland”
On March 16, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia hosted a conference entitled “The Material Damages Borne by Armenians and Caused by the Armenian Genocide: “Abandoned Property” and Deprivation of Homeland”.
In her opening remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the attendees and particularly stated the following: “There have been thousands of discussions on recognition and condemnation of the Armenian Genocide, but there have rarely been discussions on the material damages that the Armenian people bore and the properties that they lost. In fulfillment of the demands stated in the Pan-Armenian Declaration on the Centennial of the Armenian Genocide, we have convened this roundtable discussion devoted to recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences. The losses of the belongings of Armenians caused by the Armenian Genocide are enshrined in the document submitted during the Paris Peace Conference, 1919. I would like to extend thanks to all the scholars, experts and researchers and urge them to continue their studies for the creation of an integrated database.”
In his speech entitled “The Importance of a Historical and Legal Formulation of the Issue of Restitution”, Director of the Institute of History at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA) and academician Ashot Melkonyan expressed his satisfaction with the fact that a state body of Armenia, that is, the Ministry of Diaspora, organized a discussion devoted to this topic. According to the historian, exploring the issue at the state level will help change the type of Armenians with complexities.
Representative of the Bureau for the Armenian Cause and Political Affairs of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun Kiro Manoyan delivered a speech entitled “Issues of Restitution for Genocide: Item on Pan-Armenian Agenda”. In his speech, Minoyan touched upon the Treaty of Sevres and the Arbitrary Verdict of Woodrow Wilson and stated that the Armenian Cause must be solved within the scope of international law.
Adviser of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Vladimir Vardanyan presented the perspectives of reparations for the material damages caused by the Armenian Genocide in terms of law.
Head of the Armenian Genocide History Section of the Institute of History at the NAS RA Armen Marukyan talked about the mechanisms and the specification of instrumentation for overcoming the material consequences of the Armenian Genocide.
Candidate of legal sciences and co-founder of the Center for International and Comparative Law Taron Simonyan touched upon the possible mechanisms for holding the Republic of Turkey liable for the Armenian Genocide and stated the concrete paths to take to achieve the goal.
Chief archive expert of the Research Department of the National Archives of Armenia Anahit Kocharyan presented the activities of an investigative bureau determining the material losses borne by the Armenian people during WWI and provided a historical background of the activities of the bureau in different eras.
Turkologist and senior scientific worker of the Center for Western Armenian Studies Meline Anumyan gave a speech entitled “Discussion on the Issue of Abandoned Properties according to the Documents of the Trials of the Young Turks (1919-21) and touched upon the results of the studies based on those documents.
The second session of the conference began with the speech by co-founder of the Center for International and Comparative Law Levon Gevorgyan entitled “Issues of Liability of the Republic of Turkey for the Armenian Genocide: Legal Succession and Ascription”. Dean of the Faculty of History at Yerevan State University Edik Minasyan touched upon the issue of loss of cultural heritage during the Armenian Genocide and stated that cultural genocide continues to this day, particularly in the territory of Azerbaijan. In her speech entitled “The Topic of the “Abandoned Territories” of Armenians in the Discourse of Turks”, senior scientific worker of the Institute of Oriental Studies of the NAS RA Anush Hovhannisyan provided details about the developments that have been unfolding in Turkey in regard to the Armenian Genocide, deprivation of homeland and abandoned territories over the past years, the anti-Armenian research of scholars and the books of Turkish historians in which the Armenian Genocide is not falsified. This was followed by speeches by senior scientific worker of the Archives Department of the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) Anahit Astoyan (“Deprivation of Belongings of Armenians during the Armenian Genocide”), scientific worker of the Museum of History of Yerevan Ani Voskanyan (Policy on the Deprivation of Lands of Armenians in the Ottoman Empire (late 19th century to early 20th century)”) and analyst of the International Research and Education Center for the History of the Holocaust and Genocide at the Russian State University for the Humanities (РБГУ) Armine Antonyan (“Information on Confiscation of the Properties of Anton Papazian in the Documents of the State Historical Archives of Russia”).
After the conference, the participants exchanged ideas and made recommendations.
Summing up the conference, the Minister of Diaspora considered it rather interesting and expressed gratitude to all the speakers for their objective and constructive speeches.