Հայաստանում բեռնատար մեքենաներ կարտադրվեն
AA Trucks ընկերության նորարարական տեխնոլոգիաներով բազմաֆունկցիոնալ հայկական բեռնատար ավտոմեքենաների արտադրության ծավալներն առաջին հինգ տարիներին $46 մլն կկազմեն:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի մամուլի քարտուղար Աննա Օհանյանը PanARMENIAN.Netին փոխանցեց, որ հայ-ամերիկյան ընկերության արտադրության բեռնատարները կարտահանվեն ԵԱՏՄ երկրներ, ԱՄՆ, Վրաստան, Իրան, Մերձավոր Արևելքի և Միջին Ասիայի այլ երկրներ:
AA Trucks-ի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արմեն Գագիկյանն էլ հայտնեց, որ մեքենան հայ-ամերիկյան համատեղ արտադրության նոր մակնիշի բեռնատար է լինելու։ Նա նշեց, որ բեռնատարներ կառաջարկվեն տնտեսական տարբեր բնույթի գործունեություն ծավալող ընկերություններին, ինչպես նաև ուժային կառույցներին:
«Բեռնատարի ներքին կահավորումը կհամապատասխանեցվի պատվիրատուի գործունեությանն ու շահագործման նպատակներին»,- ասաց Արմեն Գագիկյանը:
Հոկտեմբերին կառավարության որոշմամբ AA Trucks ընկերությանը «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու շահագործողի թույլտվություն էր տրամադրվել:
Հայտարարվել էր, որ ծրագրի շրջանակում ներդրումը կկազմի մոտ $40 մլն:Առաջին երկու տարում կստեղծվի 40 նոր աշխատատեղ՝ 150.000 դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հետագայում արտադրանքի ծավալների աճի արդյունքում՝ 1000-ից ավելի նոր աշխատատեղ:

В Армении будут производиться грузовые автомашины
Объемы производства компанией AA Trucks многофункциональных армянских грузовых автомобилей по новаторским технологиям в первые пять лет составят $46 млн.
Пресс-секретарь министра экономического развития и инвестиций Анна Оганян сообщила PanARMENIAN.Net, что грузовики производства армяно-американскойц компании будут экспортироваться в страны ЕАЭС, США, Грузию, �?ран, Ближнего Востока, Средней Азии и другие.
Директор же армянского филиала AA Trucks Армен Гагикян сообщил, что автомобиль будет грузовиком новой марка совместного армяно-американского производства. Он отметил, что грузовики будут предлагаться компаниям, осуществляющим экономическую деятельность разного характера, а также силовым структурам.
«Внутреннее оснащение грузовика будет приведено в соответствие с деятельностью заказчика и целям эксплуатации», – сказал Армен Гагикян.
В октябре решением правительства компании AA Trucks было дано разрешение эксплуатанта свободной экономической зоны «Альянс».
Было заявлено, что в инвестиции рамках проекта составят около $40 млн. В первые два года будут созданы 40 новых рабочих мест со средней зарплатой 150 тысяч драмов, впоследствии же, в результате роста объемов производства – более тысячи новых рабочих мест.