«Իմ զավակներն իրենց հաջողությունը գտան Հայաստանում» սիրիահայ հայրենադարձ
Ներկայացնում ենք #3խորհուրդսիրիահայից ծրագրի շրջանակներում «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը սիրիահայ հայրենադարձ Ժորժեթ Օհանյանի հետ:
– Տիկի´ն Ժորժեթ, ե՞րբ եք տեղափոխվել Հայաստան:
2002 թվականին ամուսնուս հետ որոշեցինք, որ պետք է տեղափոխվենք Հայաստան՝ մեր հայրենիք: Մեր ցանկությունն էր, որ մեր զավակներն այստեղ մեծանան, մեր ընտանքն այստեղ ապրի, այլ ոչ թե որևէ օտար երկրում: Այս ամենը պատերազմից շատ առաջ էր, ու մարդիկ մեզ հարցնում էին, թե ի՞նչ կա Հայաստանում, որ ուզում եք տեղափոխվել: Բայց հիմա շատ գոհ ենք, ուրախ, որ նման որոշում ենք կայացրել: Եթե ամեն մեկն ասի՝ ի՞նչ կա Հայաստանում, որ տեղափոխվենք, մենք հայրենիք չենք ունենա:
– Հայաստանում հաստատվելուց հետո անմիջապե՞ս կայացրիք ռեստորանը բացելու որոշումը:
– Երբ նոր էինք տեղափոխվել, զգում էի, որ շատ ազատ ժամանակ ունեմ, իսկ ամուսինս, մինչև վերջնական այստեղ հաստատվելը, աշխատանք ուներ Հալեպում և հաճախ էր ճանապարհորդում: Հենց այդ ժամանակ էլ հասկացա, որ կարող եմ ազատ ժամանակս օգտագործել ուտեստներ պատրաստելու համար: Սկսեցի ֆելաֆելներ, սենդվիչներ պատրաստել և վաճառել կրպակներում: Մի քանի տեղ կրպակներ բացեցի: Գործս աստիճանաբար հաջողեց ու ես ավելացրեցի տեսականին, հաճախորդներս էլ շատացան: Արդեն երկու տարի է՝ բացել ենք այս ռեստորանը:
– Ռեստորանը կոչվում է «Արաքս»: Կարծում՝ եմ հայկական գետի անունով եք այդպես կոչել:
– Ո´չ, մեր ցանկությունն էր, որ բոլորի համար անունը հայկական հնչի:
– Ի՞նչ կերակրատեսակներ եք մատուցում ռեստորանում:
– Մատուցում ենք թե՛ սիրիական, թե՛ հայկական ճաշատեսակներ:
– Ո՞րն է Ձեր ռեստորանի հատուկ ուտեստը, որը խորհուրդ եք տալիս Ձեր հաճախորդներին:
– Ֆելաֆելը, որը ռեստորանում հենց սկզբից ենք մատուցել: Առ այսօր այն մեր ռեստորանի ամենահամեղ ճաշատեսակներից է: Անհամեստ թող չհնչի, սակայն մեզ մոտ մատուցվող ֆելաֆելի համն առանձնահատուկ է, և ուրիշ ոչ մի տեղ այսչափ համեղ չեն պատրաստում:
– Տիկի´ն Ժորժեթ, կան մարդիկ, որոնք ասում են, որ Հայաստանում հարկային դաշտը դյուրին չէ բիզնես հիմնելու համար: Ի՞նչ կասեք Ձեր փորձառությունից ելնելով:
– Ես երեք անգամ իմ բիզնեսը զրոյից եմ սկսել: Բոլոր հարկերը պարտաճանաչ վճարել եմ: Միակ խնդիրն այն է, որ օրենքները հաճախ են փոխվում, ինչը որոշ բարդություններ է առաջացնում: Անցնող տարիների ընթացքում եղել են որոշ դժվարություններ, բայց փառք Աստծո, հիմա արդեն ամեն ինչ կարգավորվել է: Յուրաքանչյուր ոլորտում հաջողության հասնելու համար ժամանակ է պետք:
– Այլ դժվարություններ ունեցե՞լ եք Հայաստանում:
– Ո´չ, ուրախ ենք, որ ապրում ենք Հայաստանում: Մենք մեզ այստեղ շատ հարազատ ենք զգում: Ոչ ոք մեզ չի նեղացնում: Հակառակը, անհրաժեշտության դեպքում փորձում են հնարավորինս աջակցել:
Ես երեք զավակ ունեմ: Մեկը օպերային երգիչ է, ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, հիմա ապրում է Ժնևում: Աղջիկս և մյուս տղաս այստեղ են ապրում: Փառք Աստծո, իմ զավակներն իրենց հաջողությունը գտան Հայաստանում:
– Ամենաշատն ի՞նչն եք սիրել Հայաստանում:
– Բնությունը, անշուշտ, շատ լավն է, բայց ամենից շատ մարդկանց սիրեցի: Այստեղ բոլորը քեզ նման են, այլ ոչ թե քեզանից տարբեր: Այլ երկրում ապրելով՝ այսչափ ազատ չես կարող շփվել մարդկանց հետ: Մենք այստեղ բոլորի հետ ընտանիքի պես ենք:
– Տիկի´ն Ժորժեթ, #3խորհուրդսիրիահայից ծրագրի շրջանակներում մեր վերջին հարցը. ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն սիրիահայերին, ովքեր նույնպես ցանկություն ունեն Հայաստանում բիզնես հիմնելու:
– Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր գործարարի համար երեք ամենակարևոր հատկանիշներն են՝ համբերատարությունը, աշխատասիրությունը և նվիրվածությունը:

«Свою удачу мои дети нашли в Армении»: сирийская армянка, репатриант
Представляем беседу «Армяне сегодня» в рамках программы «3 совета от сирийского армянина» с сирийской армянкой, репатрианткой Жоржет Оганян.
– Госпожа Жоржет, когда Вы переехали в Армению?
– В 2002 году вместе с мужем решили, что должны переехать в Армению, на нашу Родину. Мы хотели, чтобы дети наши выросли здесь, наша семья жила здесь, а не на чужбине. Все это было задолго до войны, и люди спрашивали нас – что есть в Армении, что хотите переехать. Но теперь очень довольны и рады, что приняли такое решение. Если все будут говорить – что есть в Армении, чтобы переезжать, – у нас не будет Родины.
– После переезда в Армению сразу решили открыть ресторан?
– Когда только перебрались, чувствовала, что свободного времени у меня много, а супруг до того, как окончательно обосновались здесь, работал в Алеппо и часто приезжал. �?менно тогда поняла, что могу использовать свободное время для приготовления блюд. Начала готовить сендвичи, фелафели и продавать в киосках. Открыла киоски в нескольких местах. Дела постепенно пошли в гору, и я расширила ассортимент. Клиентов также стало больше. Уже два года, как открыли этот ресторан.
– Ресторан называется «Аракс». Думаю, назвали так по имени армянской реки?
– Нет, мы просто хотели, чтобы название звучало по-армянски.
– Какие блюда подаете в ресторане?
– Подаем и армянские, и сирийские блюда.
– Какое фирменное блюдо вашего ресторана, которое советуете попробовать посетителям?
– Фелафел, которое с самого начала подавали в ресторане. До сего дня он остается самым вкусным блюдом в нашем ресторане. Пусть не прозвучит нескромным, но вкус подаваемого у нас фелафел особенный, нигде больше так вкусно не готовят.
– Госпожа Жоржет, есть люди, утверждающие, что налоговое поле Армении нелегко для бизнеса. Что скажете, исходя из собственного опыта?
– Я трижды начинала свой бизнес с нуля. Все налоги добросовестно платила. Единственная проблема в том, что законы часто меняются, что порождает определенные сложности. За минувшие годы были определенные трудности, но сейчас, слава Богу, все урегулировалось. В любой сфере для достижения успеха необходимо время.
– Другие трудности встречались в Армении?
– Нет, рады, что живем в Армении. Мы здесь себя чувствуем в родной среде. Никто нас не притесняет. Наоборот, при необходимости стараются помочь.
У меня трое детей. Один из них оперный певец, окончил Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса, сейчас живет в Женеве. Дочка и другой сын живут здесь. Слава Богу, свою удачу мои дети нашли в Армении.
– Что больше всего полюбилось Вам в Армении?
– Природа, конечно, очень хорошая, но больше всего полюбила людей. Здесь все похожи на тебя, а не различны. Живя в другой стране, не можешь так свободно общаться с людьми. Мы здесь со всеми как одна семья.
– Госпожа Жоржет, наш последний вопрос в рамках программы «3 совета от сирийского армянина»: что посоветуете сирийским армянам, также желающим основать в Армении свой бизнес.
– Думаю, для любого предпринимателя необходимы три важнейших качества – терпение, трудолюбие и преданность.