Ճանաչված «Բոլիվիա» ապրանքանիշի արգենտինահայ հիմնադիրը
«Հայերն այսօր»– Գուստավո Սամուելյանը հայտարարել է, որ 2017 թվականի մարտի վերջերին նոր` գարնանային սեզոնի ցուցադրությունների շրջանակում հատուկ միջոցառում է տեղի ունենալու, որի ընթացքում նա անձամբ պետք է հանդիպի ու սպասարկի իր ամենահավատարիմ հաճախորդներին։ Արգենտինացի մեր հայրենակցի հաճախորդներն են հանդիսանում նորաձեւության սիրահարների ստվար մի բանակ։
2005 թվականին Գուստավո Սամուելյանը ստեղծեց «Բոլիվիա» անվանումով հագուստի ապրանքանիշը եւ պատկերացում իսկ չուներ, թե ինչպիսի համբավ ու պահանջարկ ձեռք կբերի այն հետագա օրերին։ Ապրանքանիշն այնքան մեծ տարածում գտավ, որ ժամանակի ընթացքում ստիպված եղավ ընդլայնել գործունեության դաշտը մինչեւ… եռահարկ ֆաբրիկայի։
Հարցին. «Ի՞նչ է «Բոլիվիան», պատասխանում է. «Բոլիվիան»` ես ինքս եմ»։ Շատ լավ։ «Ինչո՞ւ «Բոլիվիա»,- փոխում եմ հարցս։ «Քանզի երեխաներիս տատն է բոլիվուհի»,- արձագանքում է անմիջապես։ «Այսինքն, ձեր զոքա՞նչը», – որոշում եմ որոշակի հստակություն մտցնել։ «Նախկին,- պարզաբանում է կարճատեւ լռությունից հետո, հապա հավելում,- Բաժանված եմ այժմ` այդ պատճառով գրեցի, որ ի պատիվ երեխաներիս տատիկի»։
Խոսելով Արգենտինայում եւ վերջինիս սահմաններից դուրս լայն ճանաչում ձեռք բերած «Բոլիվիա» ապրանքանշի մասին, նկատի ունենք նախ տղամարդկանց համար պատրաստվող ջինսերի տեսականի։ Իսկ տեսականի ասելով` տարին մի քանի անգամ նորոգվող եւ միշտ լրացվող հավաքածու։ Տվյալ հավաքածուն թարմացվում է անընդհատ՝ հապատասխանեցվելով գնողների ամենատարբեր տարիքներին եւ նախասիրություններին։ Ընդ որում, նախասիրությունն այս պարագայում ամենեւին չափազանցված որակում չէ. հաշվի է առնվում, օրինակ, ռոքերների ոճը, կամ` ֆանտաստիկ կերպարներն ու գերհերոսներին նմանվել ցանկացողների ճաշակները։
Դրանք եւ բոլոր մյուսները ընտրության լայն հնարավորություններ ունեն Գուստավո Սամուելյանի հանդերձասրահում։ Իսկ դա, իր հերթին, այն ամենն է, ինչ առաջին հերթին հենց վարպետին է գերում` նույն ռոքը, Բրյուս Լին ու նրան նմանվող տասնյակ այլ հերոսներ ու կերպարաներ, ժամանակակից կյանքի մի շարք երեւույթներ, որոնք, ինչպես ասվում է, եւ թելադրում են օրվա նորաձևությունը։
Եվ, իսկապես, քնելուց առաջ նա ի մի է բերում անցնող օրվա այն բոլոր դրվագները, որոնք հետք են թողել և ինչ-որ ձեւով տպավորվել են հիշողության մեջ, որպեսզի հաջորդ առավոտյան դրանք գուներանգների ու ձեւերի վերածվեն։ Վերջիններս գումարվում են նախորդ մշակումներին, որպեսզի մինչեւ հաջորդ սեզոն այդ հավաքված խճանկարն ամբողջություն դառնա եւ ներկայացնի իրենից առանձին նմուշ։
Իսկ երբ հարցնում են, թե ինչպես պատահեց, որ նա հենց այդ ասպարեզն ընտրեց, Գուստավոն սովորաբար պատասխանում է. «Ես բնավ չէի ուզում նորաձեւությանը տրվել։ Իմ երազանքն էր հոգեբան դառնալը։ Մայրս ինքն էր կարում իր հագուստները, իսկ երբ հայրս մահացավ` ստիպված էր նաեւ այլոց պատվերներն ընդունել, որպեսզի կարողանար ընտանիքի կարիքները հոգալ։ Նշեմ, նաև, որ հայրս էլ իր կենդանության օրոք աշխատում էր «Էլ Սոլ» գոբելենի արվեստի հայտնի սալոնում…»։
Մայրը կարում էր, երբեմն իր զավակի վրա փորձում նոր կարված հագուստը, իսկ տղան համբերատար կանգնում էր ու լուռ երազում հոգեբան դառնալու մասին։ Անցնում են տարիներ… Մի օր Գուստավոյի ձեռքն են ընկնում մայրիկից մնացած թել-կտորները եւ նա սկսում է իր երեւակայությամբ նոր հագուստներ կարել՝ իր ձեւերով ու մոտեցմամբ։
Դա էլ հենց սկիզբը դարձավ այն ճանապարհի, որի արդյունքում ստեղծվեց նրա հայտնի «Բոլիվիա»-ն եւ հրաշալի ֆաբրիկան։ Իսկ իր մշտական հաճախորդները, որոնց շարքում են հայտնի արվեստագետներ եւ անհայտ քաղաքացիներ, պատիվ են համարում այն, որ այս տարվա մարտի վերջին բացվող նոր սեզոնին նրանց կսպասարկի Գուստավո Սամուելյանը։
«Սպասե՞նք, որ մեկ օր էլ «Հայաստան» անունով ապրանքանիշի սկիզբը կդրվի,-հարցնում եմ հրաժեշտից առաջ։ «Չգիտեմ դեռ»,- իրեն բնորոշ հակիրճ ձեւով պատասխանում է զրուցակիցս։

Аргентинский армянин – основатель известного бренда «Боливия»
«Армяне сегодня» – Густаво Самуелян заявил, что к концу марта 2017 года, в рамках показа нового весеннего сезона, состоится специальное мероприятие, в ходе которого он лично должен встретиться и обслужить своих самых верных клиентов. Клиенты же нашего аргентинского соотечественника составляют большую армию любителей моды.
Густаво Самуелян в 2005 году создал бренд одежды под названием «Боливия» и не представлял, какой славой и спросом он будет пользоваться впоследствии. Бренд нашел столь широкое распространение, что со временем вынужден был расширить поле деятельности до трехэтажной фабрики.
На вопрос, что такое «Боливия», отвечает: «Боливия – это я сам». Очень хорошо, но почему «Боливия», перефразирую вопрос. «Поскольку бабушка моих детей боливийка». «То есть, Ваша теща», – пытаюсь внести определенную ясность. «Бывшая», – поясняет после недолгого молчания, затем добавляет: «Сейчас мы в разводе, поэтому и написал, что назвал в честь бабушки моих детей».
Говоря о бренде «Боливия», нашедшем широкое признание в Аргентине и за ее пределами, прежде всего имеется ввиду ассортимент мужских джинсов. А это – коллекция, обновляемая и пополняемая несколько раз в год, соответственно различному возрасту и предпочтениям покупателей. Причем в данном случае выражение «предпочтение» совершенно не преувеличено: учитывается, скажем, стиль рокеров, или вкусы людей, желающих быть похожими на фантастические образы и супер-героев.
Эти и все остальные имеют широкие возможности выбора в салонах Густаво Самуеляна. А это, в свою очередь, именно то, что пленяет самого мастера – тот же рок, Брюс Ли и десятки уподобляемых им героев и образов, ряд явлений современной жизни, которые, как говорится, и диктуют моду дня.
Перед сном он обобщает эпизоды уходящего дня, которые оставили след и каким-то образом запечатлелись в памяти, чтобы следующим утром превратить их в краски и формы. Они прибавляются к предыдущим разработкам, чтобы к следующему сезону эта накопившаяся мозаика стала единым целым и представляла собой отдельный экземпляр.
Когда же спрашивают, как получилось, что он избрал именно эту стезю, Густаво обычно отвечает: «Я абсолютно не собирался посвятить себя моде, моей мечтой было стать психологом. Мама сама шила свои наряды, а когда отец скончался, вынуждена была принимать заказы, чтобы прокормить семью. Отмечу также, что отец работал в известном салоне гобеленов «Эль Сол»…
Мать шила, порой примеряла на сыне сшитую одежду, парень же терпеливо стоял, в мечтах видя себя психологом. Прошли годы… Однажды в руки Густаво попали оставшиеся от матери нитки и материи, и он дал волю воображению – начал шить одежду по своим подходам и формам. Это и стало началом пути, итогом которого стал известный бренд «Боливия» и чудесная фабрика. Постоянные же его клиенты, среди которых известные искусствоведы и рядовые граждане, почитают за честь, что в день открытия сезона, в конце марта, их будет обслуживать сам Густаво Самуелян.
«Ожидать, что в один прекрасный день будет создан бренд под названием «Армения», – спрашиваю на прощание. «Пока не знаю», – с присущей ему краткостью отвечает собеседник. А мне хочется верить, что однажды что-то подобное станет реальностью.