«Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016. Սփյուռքահայ ուսուցիչներն այցելեցին Սիլվա Կապուտիկյանի տուն-թանգարան
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում, դասընթացներին զուգահեռ, շարունակվում են մշակութային միջոցառումները: Հուլիսի 19-ին «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում»  դասընթացի մասնակիցներն  այցելեցին Սիլվա Կապուտիկյանի տուն-թանգարան:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ սփյուռքահայ ուսուցիչները շրջեցին Սիլվա Կապուտիկյանի  տուն-թանգարանում: Նրանց ուղեկցում էր թանգարանի վարիչ Արմենուհի Դեմիրճյանը, որը և էքսկուրսավարի դեր էր ստանձնել: Ներկայացնելով տան ներքին հարդարանքը՝ թանգարանի վարիչը նշեց, որ մեծ բանաստեղծուհին ինքն է այն կահավորել և անգամ իր կտակում գրել է, որ իր մահից հետո ոչինչ չփոխվի:
Թանգարանում այցելուները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ոչ միայն մեծ բանաստեղծուհու, այլ նաև՝ հայրենասեր կնոջ, տան տիրուհու և պարզապես հետաքրքիր անհատականության հետ: Թանգարանում թևածում էր երիտասարդ և մեծահասակ Սիլվա Կապուտիկյանի շունչը:
Ներկաները կարողացան տեսնել այն նվերները, որոնք Սիլվա Կապուտիկյանին են նվիրել Սփյուռքում: Խոսվեց նաև Սփյուռքի հետ բանաստեղծուհու կապի և մեծ նվիրումի մասին:
Թանգարանում ներկայացված էր նաև բանաստեղծուհու ընտանիքի անդամների լուսանկարները, նրա ձեռագիր տետրերը, իր կողմից կարված հագուստները: Այցելուները հնարավորություն ունեցան  տեսնելու բանաստեղծուհու աշխատասենյակը, որտեղ գրվել են նրա ստեղծագործություններից շատերը:
Սփյուռքահայ ուսուցիչները մեծ հետաքրքրությամբ շրջեցին թանգարանում և լսեցին մի փոքրիկ դասախոսություն՝ նվիրված Սիլվա Կապուտիկյանի կյանքին և գործունեությանը:
Ուսուցիչների համար շատ հուզիչ և հաճելի էր առաջին անգամ լինել այս թանգարանում: Այնպիսի տպավորություն էր, ասես բանաստեղծուհին ինքն էլ էր ներկա հանդիպմանը:
«Հայերն այսօրի»հետ զրույցում ՀՀ սփյուռի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը նշեց, որ Սիլվա Կապուտիկյանը մեր անկախության մունետիկն է, և յուրաքանչյուր հայ պետք է ճանաչի այդ մեծ բանաստեղծուհուն:
Կահիրեից ժամանած Սիլվա Բայրամյանը շատ հուզված էր, որ գտնվում է Սիլվա Կապուտիկյանի բնակարանում: «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ուսուցչուհին նշեց, որ ծնողներն իրեն անվանակոչել են ի պատիվ մեծ բանաստեղծուհու, և իր համար մեծ պատասխանատվություն է կրել այդ անունը:
Թանգարանից հեռանալուց առաջ բոլոր հյուրերը միասին ասմունքեցին «Խոսք իմ որդուն» բանաստեղծությունը:
Սփյուռքից  եկած ուսուցիչները Սիլվա Կապուտիկյանի բնակարանից հեռացան անմոռանալի տպավորություններով և նորից վերադառնալու ակնկալիքով:
ամառային դպրոցամառային դպրոց1 ամառային դպրոց2ամառային դպրոց3 ամառային դպրոց4ամառային դպրոց5 ամառային դպրոց6ամառային դպրոց7 ամառային դպրոց8 ամառային դպրոց9

«Летняя школа «Спюрк»-2016»: Учителя из Диаспоры посетили Дом-музей Сильвы Капутикян
В «Летней школе «Спюрк», параллельно с занятиями, продолжаются культурные мероприятия. 19 июля участники курсов «Переподготовка учителей армянского языка и истории, организаторов образовательного дела» посетили Дом-музей Сильвы Капутикян.
Как передает «Армяне сегодня», учителя из Диаспоры совершили экскурсию по Дому-музею, их сопровождала руководитель Арменуи Демирчян, взявшая на себя роль экскурсовода. Представляя внутреннее убранство музея, она отметила, что великая поэтесса сама обставляла его, и в своем завещании написала, чтобы после ее кончины ничего не менялось.
В музее посетители имели возможность познакомиться не только с великой поэтессой, но и патриоткой, домохозяйкой и просто интересной личностью. В музее витал дух молодой и уже в возрасте Сильвы Капутикян.
Присутствующие посмотрели подарки, преподнесенные Сильве Капутикян за рубежом. Зашел разговор также о ее связях с Диаспорой и большой преданности.
В музее представлены также фотографии членов семьи поэтессы, ее рукописные тетради, сшитые ею наряды. Посетители имели возможность увидеть рабочий кабинет поэтессы, где были написаны многие из ее произведений.
Учителя из Диаспоры с большим интересом осмотрели музей и выслушали краткую лекцию, посвященную жизни и деятельности Сильвы Капутикян.
Волнующим и приятным было для учителей побывать в этом музее. Складывалось впечатление, что и сама великая поэтесса присутствовала на встрече.
В беседе с «Армяне сегодня» начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Сирвард Амбарян отметила, что Сильва Капутикян является глашатаем нашей независимости и каждый армянин должен знать эту великую поэтессу.
Приехавшая из Каира Сильва Байрамян была очень взволнована пребыванием в квартире Сильвы Капутикян. В беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» она отметила, что родители назвали ее в честь великой поэтессы, что является для нее большой ответственностью.
Перед тем, как покинуть музей, гости хором декламировали стихотворение «Слово моему сыну».
Педагоги из Диаспоры покидали Дом-музей в неизгладимыми впечатлениями и надеждой снова вернуться сюда.