«Արի տուն» ծրագրի արդյունքները տեսանելի կլինեն առնվազն 10, 20 տարի հետո. Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագիրը հնարավորություն է տալիս Սփյուռքի տարբեր համայնքներում ապրող երիտասարդներին այցելելու Հայաստան ու ծանոթանալու հայրենիքին: Սակայն ծրագիրն ունի նաև հեռահար նպատակներ: «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 25-ին Սփյուռքի նախարարությունում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
««Արի տուն» ծրագիրը յուրահատուկ «ներդրում է» Սփյուռքում ապրող երիտասարդների հոգիներում, որի արդյունքը տեսանելի կլինի 10, 20 տարի հետո: 13-18 տարեկանում լինելով Հայաստանում՝ նրանք ոչ միայն ճանաչում են, սիրում իրենց հայրենիքը, այլև ամուր թելերով կապվում են հայրենիքին: Այդ սիրո սերմերը ժամանակի ընթացքում տալիս են իրենց պտուղները: Իրենց ապրած երկրներում դառնալով կայացած քաղաքացիներ, ձեռք բերելով որոշակի վաստակ և լծակներ՝ այդ ամենն ուղղում են դեպի Հայրենիք և օգտագործում ի շահ Հայաստանի զարգացման»,- նշեց Ֆիրդուս Զաքարյանը:
«Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ այսօր բազմաթիվ երիտասարդներ սովորում են Հայաստանի բուհերում, ծառայում են Հայոց բանակում:

Результаты программы «Ари тугн» станут зримы минимум через 10, 20 лет: руководитель аппарата Министерства Диаспоры
Программа познания Родины Министерства Диаспоры РА «Ари тун» дает возможность молодежи, проживающей в различных общинах Диаспоры, посещать Армению и знакомиться с Родиной. Однако программа имеет и дальние цели. Как передает «Армяне сегодня», об этом на состоявшейся 25 марта в Министерстве Диаспоры РА пресс-конференции заявил руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян.
«Программа «Ари тун» – своеобразный «вклад» в душах живущей в Диаспоре армянской молодежи, результаты которого станут зримы через 10, 20 лет. Побывав в Армении в возрасте 13-18 лет, они не только узнают и любят Родину, но и неразрывными нитями привязываются к ней. Семена этой любви со временем дают свои плоды. Став состоявшимися гражданами в странах проживания, приобретая определенные заслуги и рычаги, они направляют все это к Родине и используют в интересах развития Армении», – отметил Фирдус Закарян.
Благодаря программе «Ари тун» сегодня многочисленные молодые люди из Диаспоры обучаются в вузах Армении, служат в Армянской армии.