Երևանում մեկնարկեց սիրիահայերի հիմնախնդիրներին նվիրված աշխատաժողովը
Փետրվարի 24-ին ՀԲԸՄ հայաստանյան ներկայացուցչության նիստերի դահլիճում ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության համատեղ նախաձեռնությամբ մեկնարկեց «Մարդասիրական արձագանքից դեպի կայուն լուծումներ» խորագրով աշխատաժողովը, որը նվիրված է Սիրիայի հակամարտության հետևանքով տեղահանված և Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի՝ հասարակությանը ինտեգրման դյուրացման խնդիրներին:
Ինչպես հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը՝ ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղեկալ Աշոտ Հովակիմյանը, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուսետոն:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին, բարձր գնահատեց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի ՀՀ գրասենյակի դերակատարությունը և ՀԲԸՄ-ի շարունակական գործունեությունը՝ ուղղված սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման աջակցությանը, հասարակական ինտեգրմանը:
Նախարարը կարևորեց նաև «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության դերն ու պատրաստակամությունը, ակտիվ ջանքերը՝ սիրիահայությանն օգնելու ուղղությամբ:
Հրանուշ Հակոբյանն իր ելույթում մատնանշեց նաև պետական մարմինների, հոգևոր կառույցների, համահայկական, բարեգործական և միջազգային կազմակերպությունների աջակցությունը սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ:
«Ակնհայտ է, որ սիրիահայերի հիմնական մասը Հայաստանում ինտեգրվել է, աշխատում է, սակայն կան որոշակի բարդություններ, հատկապես՝ բնակարանի և աշխատանքի հիմնահարցերում: Փորձում ենք ոչ միայն միջազգային կառույցների, այլ նաև համահայկական բարեգործական կազմակերպությունների ուժերը մեկտեղել, կարողանալ օգնել, որպեսզի յուրաքանչյուր մեր հայրենակից, որը կարիք ունի բնակվարձի, անպայման ստանա»,- նշեց Սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, որ 800 ընտանիք ամեն ամիս ստանում է 200 դոլարին համարժեք հայկական դրամ, որպեսզի լուծի բնակարանի վարձի խնդիրը:
Բացման ելույթներից հետո աշխատաժողովն իր ընթացքը շարունակում է 4 հարթակներում, որտեղ Հայաստանում սիրիահայերի հիմնախնդիրներով զբաղվող պետական գերատեսչությունների, հասարակական, միջազգային և համահայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կքննարկեն սիրիահայերի ինտեգրմանը, կրթական, սոցիալական, հոգեբանական աջակցությանն առնչվող հարցեր: Աշխատաժողովի նպատակն է նշված խնդիրների լուծման համար ռեսուրսների հավաքագրումը, լուծման ուղիների հստակեցումը և ակնկալվող առաջարկությունների համակարգումը:

Workshop devoted to Syrian-Armenians’ issues kicks off in Yerevan
On February 24, the RA Ministry of Diaspora, the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia, the Calouste Gulbenkian Foundation and the Armenian General Benevolent Union launched the workshop entitled “From Humanitarian Response to Sustainable Solutions” in the sessions hall of the AGBU Armenian Representation. The workshop is devoted to the problems with facilitating the social integration of Syrian-Armenians displaced and having settled in Armenia as a result of the Syrian war.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, RA Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan, RA Deputy Minister of Foreign Affairs Ashot Hovakimyan, Director of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation Razmig Panossian and UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative Bradley Busetto delivered their welcome speeches.
Greeting the participants of the workshop, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan praised the role of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia and the ongoing activities of the AGBU aimed at helping solve Syrian-Armenians’ issues and helping them integrate into the society.
The minister also attached importance to the role and willingness of the Calouste Gulbenkian Foundation and its active efforts to help Syrian-Armenians.
In her speech, Hranush Hakobyan also indicated the support that state bodies, religious organizations, as well as pan-Armenian, charitable and international organizations are providing to help solve the issues facing Syrian-Armenians.
“It is clear that most Syrian-Armenians have integrated and are working in Armenia, but there are some complications, especially in regard to housing and employment. We are trying to combine the efforts of not only international organizations, but also pan-Armenian benevolent organizations and be able to help them so that every compatriot definitely receives the payment for rent that he or she needs,” the minister mentioned, adding that 800 Syrian-Armenian families received the equivalent of $200 dollars in Armenian drams every month so that they can pay their apartment rents.
After the opening speeches, the workshop continues with four panel discussions during which the representatives of the government agencies involved with the issues of Syrian-Armenians in Armenia, as well as non-governmental, international and pan-Armenian organizations will discuss issues related to Syrian-Armenians’ integration, education, as well as social and psychological support for them. The goal of the workshop is to gather resources to solve the indicated problems, specify the paths to solve them and coordinate the proposals expected to be made.