Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Փարիզում նոր ցուցադրություն է ներկայացրել
Նոյեմբերի 5-ին Փարիզի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ Առաջնորդանիստ մայր տաճարում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում՝ ցուցադրություն և գրքերի բարեգործական վաճառք: Ֆրանսահայ համայնքին ներկայացվել են փոստային բացիկներ, որոնց վրա պատկերված են հայկական եկեղեցիները: Բացիկները թողարկվել են 20-րդ դարասկզբին միջազգային փոստային ծառայության կողմից, տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պաշտոնական կայքը:
Աշխարհի տարբեր երկրներում տպագրված բացիկներում պատկերված էին Արևմտյան Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի և այլ երկրների հայկական եկեղեցիները:
«Եկեղեցիների մեծ մասը չկա: Սա է ցավալի իրողությունը և ցուցադրության խորհուրդը ՝ կապված այս տարվա հետ: Դրանք ավերվել են Եղեռնի տարիներին կամ դրանից հետո թուրքական քաղաքականության հետևանքով, նպատակաուղղված ավերվել են բոլշևիկյան իշխանության օրոք: Հրաշքով պահպանված եկեղեցիների շենքերի նախնական տեսքն եք տեսնում: Դրանք այսօր փոփոխված են: Կա′մ վերածվել են մզկիթի, ինչպես Այնթապի եկեղեցին, կա′մ էլ ամբողջությամբ փոփոխված են, ինչպես օրինակ Երևանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին է: Ավաղ, այս եկեղեցիների մեծ մասը ժամանակի զոհն են դարձել», – ելույթի ժամանակ նշել է ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Միջոցառման ընթացքում հնարավոր է եղել ձեռքբերել ՀՑԹԻ հրատարակած գրքերը: Դրանց վաճառքից ստացված գումարը հատկացվելու է սիրիահայերի նպաստամատույցին: Ցուցադրությունը բաց է մինչև նոյեմբեր 22-ը:

On November 5, an event (exhibition and charity book sale) dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was held at the Saint John the Baptist Mother Cathedral of Paris. Representatives of the French-Armenian community were introduced to post cards portraying Armenian churches and issued by the international post service in the early 20th century, as posted on the official website of the Armenian Genocide Museum-Institute.
The postcards have been printed in various countries and portrayed the Armenian churches in Western Armenia, Iran, Russia, Georgia, Armenia and other countries.
“Most of the churches don’t exist. This is the painful fact and the symbol of the exhibition that is linked to this year. They were destroyed during the years of the Genocide or after that as a result of the Turks’ policy. They were also purposely destroyed during the reign of the Bolsheviks. We are seeing the original look of the churches that were preserved by a miracle. They have now been turned into either a mosque, like the church of Aintab, or have been completely changed, like the Saint Sargis Church of Yerevan. Unfortunately, most of these churches have become the “victim” of time,” Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan mentioned in his speech.
Visitors were able to purchase the books published by the AGMI during the event. Proceeds from book sales will go to the Syrian-Armenians Relief Fund. The exhibition will run until November 22.