Կայացավ «Արի տուն» ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի բացումը
Օգոստոսի 17-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի բացման արարողությունը, որին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել շուրջ 65 երիտասարդ աշխարհի 12 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Բուլղարիայից, Էստոնիայից, Ռումինիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լիբանանից:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույն խոսքը փոխանցելով մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ տարին հոբելյանական է և 7 տարի շարունակ առանց որևէ միջադեպի նախարարությունը և հյուրընկալ ընտանիքներն ընդունում են աշխարհի տարբեր ծագերից Հայրենիք ժամանած պատանիներին ու երիտասարդներին: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ղեկավարությանը, որոնց հոգատար վերաբերմունքը միշտ զգացվում է ծրագրի իրականացման ընթացքում:
«Արի տուն»-ը մեր ամենահաջողված ծրագրերից մեկն է և հատուկ շնորհակալություն հյուրընկալ ընտանիքներին, որոնք իրենց հարկի տակ ընդունում և 10 օր շարունակ հարազատ զավակների նման պահում են մեր մասնակիցներին: Շնորհակալ ենք Արագածոտնի, Արմավիրի, Արարատի, Գեղարքունիքի, մեր մյուս մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին, որ ջերմությամբ ու հոգատարությամբ տարիներ շարունակ օգնում են ապահովելու «Արի տուն» ծրագրի անխաթար կատարումը: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ հյուրընկալողների թիվը գնալով ավելի է մեծանում», – հավելեց Ս.Սրապիոնյանը:
Արիտունցիներին ողջունեց նաև ՀՀ ՍՆ աշխատակազմ ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը՝ ներկայացնելով Հայրենիքում անցկացվելիք 14 օրերի ժամանակացույցը:
Այնուհետև, ավանդույթի համաձայն, ծրագրի ամենափոքր մասնակից, Հալեպից 13-ամյա Հրակ Մարգարյանին «Արի տուն» ծրագրի տարբերանշանով վերնաշապիկ հագցրեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը:
Մասնակիցներին սրտի խոսք ասաց նաև Լիբանանից Հայաստան եկած և Հայրենիքում հաստատված Գաբրիել Փանոսյանը՝ կոչ անելով, որ երիտասարդներն իրենց բնակության երկրներում ավելի շատ պատմեն ու ներկայացնեն Հայաստանում անցկացրած օրերը:
Հանդիսավոր բացման ավարտին ելույթներով հանդես եկան ասմունքող Նարեկ Մարգարյանը և «Բերդ» պարային անսամբլի պարուհի Վարսիկ Շահինյանը:

Состоялось открытие заключительного этапа программы «Ари тун» 2015 года
Открытие заключительного, восьмого этапа программы познания Родины Министерства Диаспоры РА «Ари тун» 2015 года состоялось 17 августа, для участия в котором в Армению прибыли 65 молодых людей из 12 стран мира – РФ, Украины, Беларуси, Франции, Польши, Великобритании, Болгарии, Эстонии, Румынии, США, Сирии, Ливана.
Передав участникам приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян отметил, что год юбилейный и на протяжении семи лет без каких либо происшествий Министерство и гостеприимные семьи принимают юношей и девушек, приезжающих на родину из разных уголков мира. Он выразил благодарность руководству РА, заботливое отношение которого постоянно ощущается при реализации программы.
«Ари тун» одна из наших самых успешных программ, и особая благодарность гостеприимным семьям, которые принимают под своей крышей и 10 дней как родных детей содержат участников программы. Благодарны администрациям Арагацотнской, Армавирской, Араратской, Гегаркуникской областей и Ереванской мэрии, с теплотой и заботой ежегодно помогающим обеспечить бесперебойную реализацию программы. С радостью должен отметить, что число принимающих последовательно растет», – добавил С.Срапионян.
Аритунцев приветствовал также руководитель аппарата МД РА Фирдус Закарян, представив график проведения на родине 14 дней.
Затем по традиции майку с эмблемой «Ари тун» на самого младшего участника программы, 13-летнего Грака Маргаряна из Алеппо надел замминистра Серж Срапионян.
С идущими из глубины сердца словами к участникам обратился переехавший из Ливана и обосновавшийся на Родине Габриел Паносян, призвавший молодежь в странах постоянного проживания больше рассказывали и представляли дни, проведенные в Армении.
В завершение церемонии торжественного открытия выступили чтец-декламатор Нарек Маргарян и танцовщица ансамбля «Берд» Варсик Шагинян.