Թուրքիայում ավելի քան 2 մլն մարդ անգրագետ է
Թուրքիայի վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է երկրի բնակչության կրթության մակարդակի վերաբերյալ 2014 թվականի տվյալները:  Պարզվել է, որ Թուրքիայի 6 և ավելի տարեկան բնակիչների 3.87 տոկոսը (2.66  միլիոն) գրել-կարդալ չգիտի:
Թուրքական «Bugün» թերթի տեղեկացմամբ՝ գրում է ermenihaber.am-ը, 15 տարեկան և բարձր տարիքային խմբի քաղաքացիների շրջանում նախնական կրթություն ունի 25.81 տոկոսը, տարրական կրթություն ստացել է 18.45 տոկոսը, միջնակարգ կամ դրան համարժեք կրթություն  ստացել 8.64 տոկոսը, ավագ դպրոց կամ համարժեք հաստատության շրջանավարտ է դարձել 21,92 տոկոսը,  համալսարանավարտ է 12.95 տոկոսը, մագիստրոսական կրթություն ունի 1.01 տոկոսը, գիտական աստիճան՝ 0.28:
Թուրքիայի «ամենագրագետ» նահանգների շրջանում առաջինը Անթալիան է, 2-րդը՝ Իզմիրը, 3-րդը՝ Թեքիրդաղը: «Ոչ գրագետ» նահանգների մեջ առաջինը Սիիրթն է (պատմ. Սղերթ), 2-րդը՝ Մարդինը, ապա՝ Շանլըուրֆան (Եդեսիա):

В Турции насчитывается более двух миллионов неграмотных
Статистическая служба Турции обнародовала данные 2014 года об образовательном уровне населения страны. Выяснилось, что 3,87% (2,66 млн человек) жителей Турции в возрасте 6 и более лет не умеют читать и писать.
Как сообщает турецкая газета «Bugün», пишет  ermenihaber.am, среди граждан возрастной группы 15 и более лет дошкольное образование имеют 25,81%, начальное – 18,45%, среднее или равное ему образование  – 8,64%, высшей школы – 21,92%, университетское – 12,95%, магистрское – 1,01%, научную степень – 0,28%.
Среди самых «грамотных» регионов Турци первой идет Анталия, на втором месте – �?змир, на третьем – Текирдаг. Среди «неграмотных» регионов на первом месте Сиирт (ист. Сгерт), на втором – Мардин, затем Шанлурфа (Едесия).