Թուրքիայում ավելի քան 2 մլն մարդ անգրագետ է
Թուրքիայի վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է երկրի բնակչության կրթության մակարդակի վերաբերյալ 2014 թվականի տվյալները:  Պարզվել է, որ Թուրքիայի 6 և ավելի տարեկան բնակիչների 3.87 տոկոսը (2.66  միլիոն) գրել-կարդալ չգիտի:
Թուրքական «Bugün» թերթի տեղեկացմամբ՝ գրում է ermenihaber.am-ը, 15 տարեկան և բարձր տարիքային խմբի քաղաքացիների շրջանում նախնական կրթություն ունի 25.81 տոկոսը, տարրական կրթություն ստացել է 18.45 տոկոսը, միջնակարգ կամ դրան համարժեք կրթություն  ստացել 8.64 տոկոսը, ավագ դպրոց կամ համարժեք հաստատության շրջանավարտ է դարձել 21,92 տոկոսը,  համալսարանավարտ է 12.95 տոկոսը, մագիստրոսական կրթություն ունի 1.01 տոկոսը, գիտական աստիճան՝ 0.28:
Թուրքիայի «ամենագրագետ» նահանգների շրջանում առաջինը Անթալիան է, 2-րդը՝ Իզմիրը, 3-րդը՝ Թեքիրդաղը: «Ոչ գրագետ» նահանգների մեջ առաջինը Սիիրթն է (պատմ. Սղերթ), 2-րդը՝ Մարդինը, ապա՝ Շանլըուրֆան (Եդեսիա):

More than 2 mln Turks are illiterate
Turkey’s statistical service has released information about the level of education of the country’s population in 2014. Based on the information, 3.87 percent (2.66 mln) of citizens who are 6 years old or above the age of 6 are illiterate.
According to the Turkish Bugün, writes ermenihaber.am, 25.81 percent of citizens who are 15 years old and above have primary education, 18.45 percent went to elementary school, 8.64 percent received secondary education or education equivalent to that, 21.92 percent graduated from high school or are a graduate of an equivalent institution, 12.95 percent have graduated from universities, 1.901 percent have Master’s Degrees and 0.28 percent have scientific rankings.
The first among “the most literate” states in Turkey is Antalya, followed by Izmir and Tekirdag. The first among “the illiterate” states is Siirt (historic Sgert), followed by Mardin and Shanliurfa (Yedesia).