Բայց ի՞նչ արած պիտի գնանք, մնա՛ք բարով…
Այսօր բոլոր դպրոցներում հնչում է Վերջին զանգը: «Հայերն այսօրի» զրուցակիցները օրվա «մեղավորները»՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Էօրնեկեան»  հանրակրթական ուսումնական հաստատության շրջանավարտներն են: Նրանք լուսավոր ժպիտներով, մի փոքր թախծած՝ խոսում են դպրոցական թանկ ու անփոխարինելի հուշերից…
Տիգրանուհի Մկրտչյան.«Այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ ասես մի մասնիկս են խլում ինձանից»
Ի՞նչ զգացողություններով եք պարուրված դպրոցն ավարտելու շեմին
Անկեղծ ասած դժվարանում եմ նկարագրել զգացողություններս: Առաջին հայացքից սովորական ոսումնական տարիներ էին, որ հասան իրենց տրամաբանական ավարտին, բայց երկար մտածելուց հետո հասկանում եմ, որ այս անգամ դպրոցից բաժանվում եմ ոչ թե ամառային արձակուրդի երեք ամսով,այլև ընդմիշտ, ինչն էլ ինձ ամենաշատն է տխրեցնում:
Վերջին զանգի խորհուրդը
Վերջին զանգ…օր, որով ավարտվում են մեր անհոգ տարիները: Օրն իր մեջ ներառում է արցունքոտ ժպիտներ, հիշողություններ, անսպառ հիշողություններ:
պրոցական տարիները…
-Յուրաքանչյուր տարի հիշարժան է յուրովի, բայց կառանձնացնեմ ավագ դպրոցում   անցկացրած տարիներս, որոնք իմ՝ դպրոցում անցկացրած ամենալուսավոր, ջերմ և անմոռանալի տարիներն էին:
– Հիշարժան դրվագներ դպրոցական օրերից…
-Անցյալ տարվա սկզբին՝ սեպտեմբերի 22-ին, որոշեցինք արագ սնունդ պատվիրել: Հավաքեցինք բոլորիս մոտ եղած վերջին գումարը և պատվիրեցինք: Անհամբերությամբ սպասում էինք,թե երբ պետք է պատվերը բերեն (երևի պատկերացնում եք՝ ինչքան քաղցած էինք): Պատվերը բերեցին, բայց մեզ չհասավ: Դասղեկս, իմանալով այդ մասին, անչափ բարկացել էր, որ իրեն չենք զգուշացրել, և պատվերը վերցրեց մեր ձեռքից: Ամբողջ օրն անցկացրինք քաղցած, բայց դա էլ հաճելի հիշողություն մնաց:
Ինչպե՞ս անցան դպրոցական տարիները
-Այնքա՜ն լավ,որ չեմ ուզում ավարտել դպրոցը, չեմ ուզում վերջանա այս հեքիաթը,որը շարունակվեց  12 տարի: Իմ սրտի մի կտորը թողնում եմ իմ մեծ ընտանիքում, ուր մտել եմ որպես մանուկ,և որտեղից դուրս եմ գալիս, որպես հասուն մարդ:
Հիշողություններ ուսուցիչներից, դասղեկից, դասընկերներից…
-Դասղեկս եղել է իմ ավագ ընկերը, իմ խորհրդատուն,և վստահ կարող եմ ասել,որ նրա խորհուրդներն ու խրատները ամբողջ կյանքում կուղեկցեն ինձ և հետ կպահեն սխալ քայլերից: Այս տարիների ընթացքում շա՜տ-շա՜տ եմ բարկացրել ուսուցիչներիս, բայց ներող և միշտ ըմբռնող ուսուցիչները հանդուրժել են բոլոր չարաճճիություններս: Ընկերներիս,ուսուցիչներիս և դասղեկիս հետ անցկացրած ամեն վայրկյանը թանկ է ինձ համար ու հիշվող. հիմա, երբ նրանցից պետք է բաժանվեմ, այնպիսի զգացողություն ունեմ,ասես իմ մի մասնիկն են խլում ինձանից:
– Դասղեկս
-Ընկեր Սարգսյան ջան, Ձեր,ինչպես Դուք եք ասում, «աննորմալն» ավարտում է դպրոցը: Հիշե՛ք, որ Ձեզ  շա՜տ-շա՜տ սիրում եմ և ուզում եմ, որ միշտ ժպտաք, առողջ լինեք ու ամենակարևորը՝ միշտ մեր կողքին:
Անի Սայադյան. «Դասղեկիս, ուսուցիչներիս, դասընկերներիս հետ  հոգևոր   կապի  ու ներդաշնակության մեջ եմ»
-Զգացողություններս աննկարագրելիորեն տարբեր են ու հակասական: Ուրախությունն  ու  հուզմունքը միախառնվել են   թախծի  և անորոշության զգացումների հետ:  Ինքս էլ   լիովին  չեմ կարող   նկարագրել զգացումներս, քանզի  դրանք ինձ համար էլ են անսովոր: Միայն մի բան կարող եմ հստակ ասել, որ  ետ նայելով ու վերլուծելով  հասկանում եմ՝ պատահականություններ գրեթե չեն լինում: Ամեն ինչ լինում է այնպես, ինչպես սահմանված է ի վերուստ:
-Այս տոնը, իսկապես մեծ խորհուրդ է իր մեջ ամփոփում: Չկրկնվելով ասեմ, որ  յուրաքանչյուրիս համար  մեր  կյանքի ամեն փուլ  իր  առանձնահատուկ կարևորությունն ու նշանակությունն ունի: Վերջին զանգ ասվածը  այն  մեծ  խաչուղին  է, որի առջև կանգնած՝ փորձում ենք ինքներս մեզ հաշվետու լինել: Մանկությունն ու պատանեկությունը սահուն կերպով իրենց տեղն են զիջում  երիտասարդությանը: Իսկ արդեն վերջին զանգից հետո ամեն բան ուրիշ է լինում:
-Ամեն տարին  եղել է յուրովի  ինքնատիպ ու չկրկնվող: Սկզբում`  մանկական անհոգ տարիներն էին, որոնք իրենց հետ բերել են սեր , ջերմություն ու ժպիտներ, իսկ հետո ` դպրոցի հանդեպ սերն ու կապվածությունը  մեզանում դրսևվորվել  է  արդեն գիտակցական  մակարդակում: Հենց այս ժամանակահատվածն էլ  դարձավ  ինձ համար առավել   տպավորիչ:
-Հիշարժան դրվագներ դպրոցական օրերից…
-Հիշելու  առիթներ  շատ  եմ ունեցել: Դրանցից կառանձնացնեմ այն շրջանը, երբ մենք ամբողջ դպրոցով գնում էինք ճամբար`բնության գրկում ամառային հանգիստն  անցկացնելու: Այդ օրերը ինձ շատ են տպավորել: Առավել հիշարժան են ինձ համար  խաղերը, որոնց մասնակցում էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Էօրնեկյան հանրակրթական դպրոցի մեր շատ սիրելի տեսուչ, Քրիստոնեական Դաստիարակության Կենտրոնի տնօրեն Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանն ու ուսուցիչները:
-Ինչպե՞ս անցան դպրոցական տարիները
-Ետ նայելով հասկանում եմ,  որ դպրոցական տարիներս  ակնթարթի պես են անցել…
– Հիշողություններ ուսուցիչներից, դասղեկից, դասընկերներից…
-Դասղեկիս, ուսուցիչներիս, դասընկերներիս հետ  մի յուրօրինակ հոգևոր   կապի  ու ներդաշնակություն մեջ եմ: Դա բնական է, քանզի  նրացից  յուրաքանչյուրը կյանքիս ինչ-որ փուլում իր առանձնահատուկ հետագիծն է թողել:Ամեն անգամ օրերս վերանայելիս  անպատճառ  պիտի մտաբերեմ նրանց :
-Անհաշիվ մաղթանքներ ունեմ դասղեկիս, բայց ամենից զատ  կմաղթեմ անսահման  առողջություն` կրթելու մեզնից հետո եկող սերունդներին, եռանդ ու համբերություն` դիմանալու ու միաժամանակ  սիրելու այնքան չարաճճի   նորանոր սերունդների:
Գայանե Ախոյան. «Երանի՜ կյանքում ամեն ավարտ այսպես լիներ` բարի ու խոստումնալից»
-Եթե կարելի է միապաղաղությունը զգացողություն համարել, ապա ասեմ, որ փոքր-ինչ միապաղաղություն ու դատարկություն եմ զգում:
-Կարծես անցյալի և ապագայի միաձուլում լինի. մի պահ, երբ միմյանց են խառնվում անցյալդ, ներկադ ու ապագադ: Երանի՜ կյանքում ամեն ավարտ այսպես լիներ` բարի ու խոստումնալից…
-Չեմ կարող առանձնացնել դպրոցական տարիներն ու առավել հիշարժանն ընտրել. բոլոր տարիները դժվարություններով ու առաջընթացներով հանդերձ՝ փակել եմ իմ սրտի մի մեծ անկյունում՝ ամու՜ր-ամու՜ր…
-Դպրոցական անմոռանալի տարիներից վառ տպավորվել է անփոխարինելի դասղեկիս ծննդյան տարեդարձներից մեկը, երբ մեկ շաբաթ միասնաբար ամբողջ դասարանով պատրաստվում էինք այդ օրվան:
Վերջում ստացվեց այնպես, ինչպես պետք է լիներ՝ հակառակ մեր ծրագրածի: Իհարկե ամեն ինչ գեղեցիկ էր, մեր սիրելի դասղեկն առանց իմանալու կազմակերպեց ամեն բան, և նա մինչ օրս էլ չի կռահել, թե ինչպես օգնեց մեզ բոլոր հարցերում:
– Ինչպե՞ս անցան դպրոցական տարիները
– Մինչ մտքում փորձեք հաշվել 1-ից մինչև 12-ը, ես կապացուցեմ ձեզ, որ ավարտվեցին իմ դպրոցական պայծառ օրերը:
իշողությունները ուսուցիչներից, դասղեկից, դասընկերներից…
-Ամենից շատ սիրում էի ուսուցիչներիս, դասղեկիս, դասընկերներիս հետ ունեցած ճամբարային բացօթյա զրույցները (մեր անկեխծության ժամերն էին):
Ինքս ինձ գտա այդ զրույցների ժամանակ: Վառ գույներով եմ հիշում բոլորիս մեկնաբանությունները, անգամ դասղեկի կողմից խնամքով ընտրվաց թեմանները…
-Դասղեկս…
Մեկ արտահայտությամբ կպատասխանեմ հարցին.«Շնորհակալ եմ դպրոց կոչվող այս մեծ դարբնոցում դասղեկիս՝ Գյուլնարա Սարգսյանին,  հանդիպելու համար»:
verjinnn
Հ.Գ.-«Հայերն այսօրը»   Թաթա  Սիմոնյանի  «Վերջին զանգ»  տեսահոլովակը նվիրում է բոլոր շրջանավարտներին՝ մաղթելով հաջողություններ և հաղթանակներ կյանքի նոր շրջափուլում:

But oh well, we have to go, wishing you all the best…
The Last Bell is ringing at all schools in Armenia today. Hayern Aysor’s interlocutors are the “culprits” of the day, that is, the graduates of the Eurnekian School of the Mother See of Holy Etchmiadzin. They shared their precious memories of school with smiles on their faces and with a little melancholy…
Tigranuhi Mkrtchyan:
“I feel like they’re taking a small part of me”
Hayern Aysor: How do you feel before graduation?
Tigranuhi Mkrtchyan: Frankly, I have trouble finding the words to describe my feelings. At first sight, my years at school were ordinary years that have drawn to an end, but after thinking long and hard, I realize that this time I’m leaving not just for the three-month summer vacation, but forever, and that’s the saddest part.
Hayern Aysor: The symbol of the Last Bell…
T. M.: The Last Bell…It’s a day when our years of being carefree draw to an end. It’s a day of smiles, teary eyes and endless memories.
Hayern Aysor: The school years…
T. M.: Each year is memorable, but I would set aside the years in high school, which were the greatest and unforgettable years…
Hayern Aysor: Memorable episodes from the days in school…
T. M.: In the beginning of the last academic year, on September 22, we decided to order fast food. We collected the money and ordered the food. We were waiting impatiently for our orders (you can probably imagine how hungry we were). They brought the orders, but we didn’t get them. My headmaster found out, got very angry for not warning her and took our orders from us. We went hungry the whole day, but that was a nice memory.
Hayern Aysor: How were the years in school?
T. M.: They were so good that I don’t want to graduate. I don’t want this fairy tale to end. It lasted 12 years. I’m leaving a piece of my heart with my large family where I came as a child and am leaving as a mature person.
Hayern Aysor: Memories of teachers, the headmaster and classmates…
T. M.: My headmaster was my elder friend, my counselor, and I can surely say that I will always remember his advice. It will help keep me away from making mistakes. I have made my teachers angry many times throughout the years, but the forgiving and understanding teachers have tolerated all my mischief. Every second with my friends, teachers and headmaster is precious and memorable. Now as I have to separate from them, I feel like they’re taking a small part of me.
Hayern Aysor: My headmaster is…
T. M.: Comrade Sargsyan, your, as you say, “abnormal one” is graduating from school. Remember that I love you very much and want you to always smile, be healthy and, most importantly, I want you to always be with us.
Ani Sayadyan: “I have a spiritual connection and am in harmony with my headmaster, teachers and classmates”
Ani Sayadyan: I have mixed emotions and can’t describe them. I’m happy, nervous and melancholic and feel uncertainty. I can’t describe my feelings because this is an unusual feeling. I can only say that as I take a look back and analyze, I realize that nothing happens by chance. Everything happens for a reason.
Hayern Aysor: The symbol of the Last Bell is…
A. S.: This day is truly very symbolic. I don’t want to repeat what others have said, but I must say that each stage of a person’s life is special and important. The Last Bell is like the crossroads where we try to hold ourselves accountable. We’re smoothly going from being children and teens to become young people, and everything changes after the Last Bell.
A. S.: Every year was unique. In the beginning, we were carefree and felt the love, warmth and saw smiles. Later, we became aware of the love and connection. That period was the period in which everything was more impressive.
A. S.: There are a lot of memories. Among them I would set aside the days when all the students and I would go to a camp and spend our summer vacation in the heart of nature. I have more memories of the games that we used to play with our beloved superintendent of the Eurnekian School of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Director of the Christian Education Center, Bishop Vardan Navasardyan and the teachers.
Hayern Aysor: How did the years in school go by?
A. S.: As I look back, I realize that the years passed in an instant…
A. S.: I have a unique spiritual connection and am in harmony with my headmaster, teachers and classmates. It’s obvious because each of them have left a trace in a certain stage of my life. I’ll always remember them when I look back at the past.
Hayern Aysor My headmaster is…
A. S.: I have many wishes for my headmaster, but I would like to wish her great health to educate the future generations. I also wish her vigor and patience to stand and love the new generations of mischievous children.
Gaiane Akhoyan: “If only the end of everything in life was nice and promising like this!”
Gaiane Akhoyan: If feeling ordinary can be considered a feeling, then I must say that I feel a little ordinary and emptiness inside.
G. A.: It’s as if the past and future have mixed. It’s that moment when the past, present and future mix. If only the end of everything in life was nice and promising like this!
G. A.: I can’t set aside the school years and mention the most memorable event. All the years of successes and difficulties will be kept in a big corner of my heart…
G. A.: What I remember the most is one of the birthdays of my exceptional headmaster. My classmates and I prepared for the day for a week.
At the end, it turned out like it was supposed to, contrary to what we had planned. Of course, everything was beautiful, and our beloved headmaster organized everything without knowing. To this day, she hasn’t guessed how she helped us with everything.
Hayern Aysor: How did the school years go by?
G. A.: While you count from 1 to 12 in your mind, I’ll show you how the brilliant days in school drew to an end.
G. A.: I love the talks that I used to have with my teachers, my headmaster and classmates at the camp (those hours were the hours of sincere talks).
I discovered myself during those talks. I fondly remember everyone’s comments, even the topics that the headmaster would choose carefully…
G. A.: I’ll say the following: “I’m thankful to this great smithy called a school for meeting my headmaster, Gyulnara Sargsyan.”
verjinnn
P.S.: Hayern Aysor is dedicating the music video for singer Tata Simonyan’s song “The Last Bell” (Verjin Zang) to all graduates, wishing them success and victories as they enter a new stage in their lives.