«Հայաստան» հիմնադրամի Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմինը հովանավորել է Սասունիկ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը
“Հայաստան” համահայկական հիմնադրամի կառուցած մանկապարտեզը Սասունիկ գյուղում (Արագածոտնի մարզ) կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի` Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ (գյուղապետարանի համաֆինանսավորմամբ):
Օրեր անց երկհարկանի մանկապարտեզը` կահավորված եւ բարեկարգ բակով, իր հարկի տակ կընդունի գյուղի շուրջ 100 մանկահասակ երեխաներին:
Մանկապարտեզը սպասված նվեր է համայնքի համար: Գյուղապետ Արման Մարգարյանի խոսքով` 4000 բնակիչ ունեցող համայնքը 1998 թվականից այս կողմ մանկապարտեզի շենք չի ունեցել: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար գյուղի դպրոցում հարմարեցված դասասենյակը ծառայում էր որպես նախակրթարան, իսկ ավելի փոքրերն ընդհանրապես զրկված էին մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից: Քչերը կարող են իրենց թույլ տալ երեխային մարզկենտրոնի մանկապարտեզ տանել:
“Էլ ստիպված չենք լինի երեխաներին տանել Աշտարակի մանկապարտեզ, ինչը դժվար է` թե նյութական, թե ժամանակի առումով”,- մեր այցի ժամանակ իր ուրախությունը կիսեց գյուղի երիտասարդ մայրերից մեկը:
Բրիտանահայ համայնքը ծրագրեր է ստանձնում մասնավորապես կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: “Մեր մանուկների առողջ միտքն ու առողջ մարմինն է, որ պիտի ապահովի մեր երկրի առաջընթացը”,- հավատում է Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի ատենապետ տիկին Արմինե Կարապետին, ով երկար տարիներ իր նվիրումն է բերում հայրենիքին:

Филиал Всеармянского фонда «Айастан» в Великобритании спонсирует строительство детского сада в селе Сасуник
Детский сад в селе Сасуник (марз Арагацотн) построен усилиями Всеармянского фонда «Айастан» при спонсорской поддержке филиала Фонда в Великобритании (администрация села Сасуник софинансировала данное строительство).
Через несколько дней двухэтажный детский сад, полностью укомплектованный всем необходимым, с благоустроенным двором, примет под свой кров около 100 детей дошкольного возраста.
Детский сад – долгожданный подарок для общины Сасуник. По словам руководителя общины Армана Маргаряна, в селе, с населением 4000 человек, с 1989 года по сей день не было здания детского сада. В местной школе был приспособлен класс для детей дошкольного возраста, а у детей помладше не было никакой возможности посещать детский сад ввиду его отсутствия. Немногие могли себе позволить возить детей в детский сад райцентра.
«Мы больше не вынуждены возить малышей в детский сад в Аштарак, что было трудно и с финансовой точки зрения, и с точки зрения потраченного времени», – во время нашего визита поделилась своей радостью одна из жительниц села, молодая мать.
Филиал Фонда в Великобритании взял на себя реализации программ в сферах образования и здравоохранения. «Только качественное образование и крепкое здоровье наших детей может и должно обеспечить уверенное развитие нашей страны», – уверяет руководитель филиала Фонда в Великобритании госпожа Армине Карапет, уже долгие годы занимающаяся благотворительностью во благо Родины.