Հրապարակուած է Ապրիլ 24-ին Սթամպուլի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան 100-ամեակին նուիրուած ձեռնարկներու ժամանակացոյցը
Թուրքիոյ մէջ գործող DurDe հարթակը, որ առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանութիւնը Սթամպուլի Թաքսիմ հրապարակին վրայ յիշատակած էր 2010 թուականին, ամէն տարի աւելի մեծ թիւով մասնակցիներ կ’ունենայ:
Արցախփրէսի փոխանցմամբ` կազմակերպութիւնը հաղորդագրութիւն տարածած է` նշելով, որ այս տարուանը նախորդներէն պիտի տարբերի, քանի որ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարին հայկական սփիւռքի աւելի մեծ թիւով ներկայացուցիչներ պիտի մասնակցին ձեռնարկներուն:
Այդ նպատակով DurDe-ն կը համագործակցի շարք մը միջազգային կառոյցներու ու հայկական սփիւռքի միութիւններու հետ, ներառեալ` ՀԲԸՄ-ի, ԱՄՆ-ի մէջ հայկական սփիւռքի ներկայացուցիչներու նախաձեռնած «Project 2015»-ի, եւրոպայի եւ այլ կառոյցներու հետ:
Ապրիլ 24-ին Սթամպուլի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած ձեռնարկին մասնակիցները նախ պիտի այցելեն 2011 թուականի Ապրիլ 24-ին զինուորական ծառայութեան ընթացքին սպաննուած ազգութեամբ հայ Սեւակ Շահին Պալըքչըի շիրիմը:
Անկէ յետոյ սփիւռքի ներկայացուցիչներն ու մարդու իրաւունքներու հարցերով գործիչները պիտի հաւաքուին Թաքսիմ հրապարակին վրայ:

Опубликован график мероприятий, намеченных на 24 апреля в Стамбуле в связи со 100-летием Геноцида армян
Функционирующая в Турции площадка DurDe, впервые организовавшая поминовение Геноцида армян на площади Таксим Стамбула в 2010 году, каждый год собирает все большее число участников.
Как передает Арцахпресс, организация распространила сообщение, в котором отмечено, что нынешний год будет отличаться от предыдущих, поскольку в год 100-летия Геноцида армян большее число армян Диаспоры примут участие в мероприятиях.
С этой целью DurDe сотрудничает с рядом международных структур и союзов армянской Диаспоры, в том числе с ВАБС, «Project 2015», инициированным представителями армянской Диаспоры в США, с Европейскими и иными структурами.
Участники мероприятия 24 апреля в Стамбуле, посвященного Геноциду армян, сначала посетят могилу армянина Севака Шаина Балкчи, убитого 24 апреля 2011 года при прохождении воинской службы в Турецкой армии.