Սամիր Ալֆիլ «Կը ցանկամ որ անիրաւուածը իր արդար իրաւունքը գտնէ, քանի որ այս ոճիրը վաւերագրուած իրականութիւն մըն է»
«Մաքալաթի» արաբական կայքէջին մէջ լրագրող Աթա Տարղամ, հարցազրոյց մը ունեցած է եգիպտացի արաբ լրագրող Սամիր Ալֆիլին հետ Հայ դատի շուրջ:
Ի՞նչ է ձեր կարծիքը հայերուն մասին, եւ արդեօ՞ք ունիք հայ ընկերներ:
Անկեղծ ըլլալու համար հայ ընկերներ չունիմ բացի սուրիահայ հայուհի մը, որուն հետ միտքեր կը փոխանակենք եւ կը յարգեմ անոր շատ:  Ես գիտեմ, որ հայերը Եգիպտոսի մէջ մասնակցած են մշակոյթի զարգացման բոլոր ոլորտներուն մէջ, ընթերցանութիւններէս տեղեակ եմ Եգիպտոսի Մուհամմատ Ալի փաշան ինչպէս հայերուն ներգրաւեց նոր պետութեան զարգացման գործին մէջ, որոնցմէ հռչակաւորչ Նուպար փաշան  (վարչապետ), եւ ժամանակի ընացքին բոլոր հայերը ընդելուզուեցան Եգիպտոսի ժողովուրդին հետ.
Կը կարծէք արդեօ՞ք , որ Թուրքիան պիտի ճանչնայ Հայոց ցեղասպանութիւնը.
Իմ կարծիքով, որ Թուրքիան պատրաստակամութիւն չունի ճանչնալու զայն, քանի որ ատոր պիտի յաջորդէ միջազգային դաապարտման եւ հատուցման հարցերը:  Որուն ան պատրաստ չէ ներկայիս:
Իսկ ե՞րբ կը կարծէք , որ Թուրքիան կրնայ ճանչնալ Հայոց ցեղասպանութիւնը
Երկար ժամանակ պիտի առնէ այդ մինչեւ, որ գայ նոր կառավարութիւն, եւ ընդունի այդ իրագործուած սխալները մարդկութեան դէմ.
Իսկ ինչպէս կը վերաբերիք հայոց բնաջնջման հարցին հետ:
Քանի որ քաղաքական հարցերով չեմ զբաղիր, ուրեմն պիտի ներկայացնեմ զայն պատմուածքներու միջոցով:
Ինչ կը ներկայացնէ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցը, եւ ինչ հոգեբանական ազդեցութիւն ունի ձեր վրայ:
Միայն վերջերս ուսումնասիրած եմ այս հարցը, ամէն տեսակի ցեղասպանութիւն մարդկային խիղճը կը մերժէ այն, ես կը կարծեմ ոեւէ գրողի խիղճի պարտքն է կանգնիլ այսպիսի  սարսափելի վարքագիծի դէմ.
Ինչ կը ցանկաք հայ դատին 100-րդ տարելիցին առիթով:
Կը ցանկամ որ անիրաւուածը իր արդար իրաւունքը գտնէ, քանի որ այս ոճիրը վաւերագրուած իրականութիւն մըն է:  Նոյնը կը ցանկամ Պաղեստինի անիրաւուած ժողովուրդին, որոնք եւս վտարման եւ մեկուսացման ենթարկուեցան, մէկ խօսքով ես կողմնակից եմ ամէն տեղ անիրաւուած մարդկութեան առանց կրօնի, ցեղի հպատակութեան եւ գոյնի խտրականութեան, այս է իմ կեանքիս սկզբունքը , որ ընթերցողը բացայայտ կը նկատէ պատմուածքներուս մէջ, որոնցմէ մաս մը թարգմանուած են անգլերէնի եւ ֆրանսերէնի:

Самир АЛФ�?Л: «Желаю, чтобы лишенный прав обрел свои справедливые права, поскольку это преступление – зафиксированная реальность»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/Untitled1.jpg)
На арабском сайте «Макалат» журналист Ата Даргам побеседовал на тему Ай-Дат с египетским журналистом-арабом Самиром Алфилом, которое «Армяне сегодня» представляет ниже:
– Каково Ваше мнение об армянах и есть ли у Вас друзья-армяне?
– Честно говоря, друзей-армян у меня нет, кроме одной сирийской армянки, с которой мы обмениваемся мыслями и которую я очень уважаю. Я знаю, что армяне участвовали в развитии всех сфер культуры Египта. Знаю, как египетский Мухаммед Али паша вовлек армян в развитие нового государства – вспомним хотя бы знаменитого Нубара Пашу (премьер-министра). Со временем все армяне перемешались с египетским народом.
– Как Вы думаете, Турция признает Геноцид армян?
– Мне кажется, у Турции нет той ответственности, чтобы признать, поскольку за этим должны последовать вопросы международного осуждения и возмездия, к чему она сегодня не готова.
– А когда Турция признает Геноцид армян?
– Для этого требуется долгое время, пока будет новое правительство, которое признает свои грехи, совершенные против человечества.
– Как Вы относитесь к вопросу истребления армян?
– Поскольку политическими вопросами не занимаюсь, его нужно представить посредством рассказов.
– Что представляет собой 100-летие Геноцида армян и какое психологическое воздействие оказывает на Вас?
– Этот вопрос я изучал недавно. Человеческая совесть отвергает любой геноцид. Я думаю, долг каждого писателя выступить против столь ужасного поведения.
– Что пожелаете Ай-Дат в связи со 100-летием Геноцида армян?
– Желаю, чтобы лишенный прав обрел свои справедливые права, поскольку это преступление – зафиксированная реальность. Того же желаю бесправному народу Палестины, который также подвергся депортации и изоляции. Одним словом, я сторонник нелишенного прав человечества без религиозной, расовой дискриминации.
Таково мое жизненное кредо, которое читатель видит в моих рассказах, часть которых переведена на английский и французский языки.