Շուէտի Իրաւագէտ. Հայերու Հետ Կատարուածը Ցեղասպանութիւն Էր, Ոչ Թէ Տեղահանում
Փետրուար 19-ին «Ռատիօ Շուէտ»էն  հեռարձակուեցաւ Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ հարցազրոյց յայտնի միջազգային իրաւագէտ Օվէ Պրինկի հետ, ինչպէս կը հաղորդէ armeniangenocide100.org-ը:
Փրոֆէսոր Պրինկ ներկայացուց Ցեղասպանութեան տարիներուն Օսմանեան Թուրքիոյ մէջ տիրող իրավիճակը` ընդգծելով, որ երկրի կառավարութիւնը ունէր կայսրութեան տարածքին մէջ ապրող հայ եւ այլ քրիստոնեայ փոքրամասնութիւններու միաձուլման խնդիր, որ իրականացուեցաւ բնաջնջման ճանապարհով` օգտուելով առաջին Համաշխարհային պատերազմի պայմաններուն մէջ ստեղծուած անկանոն իրավիճակէն: Ներկայացուեցաւ Ցեղասպանութեան ընթացքը, ընդգծելով ատոր փուլային բնոյթը` որուն արդիւնքով նախ ձերբակալուեցան եւ սպաննուեցան հայ մտաւորականութիւնը, որմէ ետք  տեղահանուեցան եւ գաղթի ճանապարհին բնաջնջուեցան բնակչութեան միւս հատուածը` հիմնականին մէջ կանայք, երեխաներ եւ մեծահասակներ: Համեմատականներ իրականացնելով այլ ցեղասպանութիւններու հետ` փրոֆէսոր Պրինկ նշեց, որ փուլային բնոյթ  կրած են նաեւ Հոլոքոստը, Քամպոտիոյ մէջ տեղի ունեցած ցեղասպանութիւնը եւ այլ զանգուածային բնաջնջումներ:
Միջազգային իրաւունքի մասնագէտը առանձնայատուկ կերպով նշեց, որ այն ինչ կատարուեցաւ հայերու հետ Օսմանեան կայսրութեան մէջ, Ցեղասպանութիւն էր, այլ ոչ թէ ուղղակի տեղահանում, քանի որ տեղահանումը կ’ենթադրէ մարդոց խումբի վերաբնակեցման կազմակերպում, նախապէս անհրաժեշտ պայմաններու ստեղծում
եւ բնակավայրերու պատրաստում: Շարունակելով իր խօսքը` փրոֆէսորը նշեց, որ հակառակ ատոր հրամայուած էր գաղթի ճանապարհին սպաննել որքան հնարաւոր է շատ հայ: Փրոֆէսոր Պրինկ անդրադարձաւ նաեւ Ցեղասպանութեան գործին մէջ երկրի քիւրտ բնակչութեան աշխոյժ մասնակցութեան` նշելով, որ ներկայիս Թուրքիոյ մէջ ապրող շատ քիւրտեր չեն թաքցներ, որ իրենք կ’ապրին հայերու տուներուն մէջ եւ կ’օգտուին հայերու գոյքէն:Աւարտելով իր խօսքը փրոֆէսոր Պրինկ նշեց, որ տարբեր հաշուարկներով ցեղասպանութեան տարիներուն սպաննուած է 1-1․5 մլն մարդ, կան 1916թ-ին հրապարակուած տուեալներ մօտ 900 հազար սպաննուածի վերաբերեալ, ինչպէս նաեւ բազմաթիւ վկայութիւններ, եւ Ցեղասպանութեան արդիւնքով, որ ներկայիս հայերը սփռուած են ամբողջ աշխարհով մէկ:

Шведский эксперт: произошедшее с армянами – геноцид, а не депортация
19 февраля «Радио Швеция» опубликовало интервью о Геноциде армян с известным экспертом международного права Ове Бринг.
В интервью профессор описал ситуацию в Османской Турции в годы Геноцида, подчеркнув, что перед правительством стояла задача ассимиляции христианских и других меньшинств империи, что и было осуществлено путем их истребления, пользуясь бесконтрольной ситуацией, созданной в результате Первой мировой войны.
Профессор описал ход Геноцида, подчеркивая его поэтапный характер, в результате чего сначала были арестованы и убиты представители армянской интеллигенции, а затем депортирована и истреблена остальная часть населения, в основном женщины, дети и старики. Сравнивая с другими геноцидами, профессор Бринг отметил, что поэтапно были осуществлены также Холокост, геноцид в Камбодже и другие массовые убийства.
Эксперт международного права в частности отметил, что то, что произошло с армянами в Османской империи, является именно геноцидом, нежели простой депортацией, так как переселение людей подразумевает заблаговременное планирование, подготовка необходимых условий и населенных пунктов. По словам профессора, наоборот было приказано убивать как можно больше людей.
Профессор Бринг также описал активное участие курдского населения империи в Геноциде, отмечая, что многие курды сегодня не скрывают, что живут в домах армян и пользуются их имуществом.
В завершении профессор Бринг отметил, что по разным оценкам во время Геноцида были убиты 1-1,5 млн человек, есть данные около 900 000 убитых, опубликованные 1916г., а также многочисленные свидетельства, и именно в результате Геноцида сегодня армяне разбросаны по всему мир.