Եգիպտոսի Նուպարեան Դպրոցին Մէջ Պիտի Հնչեն Շառլ Ազնաւուրի Երգերը
“Արաքս” հայկական երգչախումբը Եգիպտոսի մէջ պիտի կատարէ ֆրանսահայ մեծանուն շանսոնյէ Շառլ Ազնաւուրի սիրուած երգերը: Ինչպէս կը հաղորդէ “Արմէնփրես”-ը` վկայակոչելով եգիպտական “Ahram Online” անգլալեզու լրատուական կայքը, համերգը տեղի պիտի ունենայ Դեկտեմբեր 12-ին Գահիրէի Հելիոպոլիս արուարձանի Նուպարեան հայկական դպրոցին մէջ:
Եգիպտոսի հայկական փոքրամասնութիւնը` Գահիրէի եւ Ալեքսանդրապոլի մէջ շուրջ 6 հազար մարդ, աշխոյժ մշակութային գործունէութիւն կը ծաւալէ` ներկայացնելով հայկական ազգային մշակոյթը արուեստի տարբեր ժանրերու միջոցով:
Մասնաւորապէս յայտնի է հայկական “Արաքս” երգչախումբը, որ պարբերաբար հանդէս կու գայ համերգային ելոյթներով: Խմբավար Միհրան Գազելեանի ղեկավարութեամբ Գահիրէի այս երգչախումբը համերգ տուած է հայ երգահան Արամ Խաչատրեանի 110-ամեակին նուիրուած:
Գահիրէի “Արաքս” երգչախումբը ստեղծուած է 1990 թուականին` “Զուարթնոց” անունով, եւ կը գործէ Գահիրէի ազգային առաջնորդարանի հովանաւորութեան տակ: “ Արաքս” անունով երգչախումբը առաջին անգամ ելոյթ ունեցաւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի հիմնադրման 1700-ամեակին:

В египетской школе Нубарян прозвучат песни Шарля Азнавура
Армянский хор «Аракс» исполнит в Египте любимые песни великого французского шансонье Шарля Азнавура.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на англоязычный информационный сайт «Ahram Online», концерт состоится 12 декабря в армянской школе Нубарян пригорода Гелиополос Каира.
Армянское меньшинство Египта в Каире и Александрии, около 6 тысяч человек, ведет активную культурную деятельность, представляя армянскую национальную культуру различными жанрами искусства.
В частности, выделяется армянский хор «Аракс», который периодически выступает с концертами. Под руководством хормейстера Миграна Газеляна этот хор дал концерт, посвященный 110-летию великого армянского композитора Арама Хачатряна.
Каирский хор «Аракс» создан в 1990 году под названием «Звартноц» и функционирует прод патронатом Каирского национального предстоятельства. Под названием «Аракс» хор впервые выступил на праздновании 1700-летия основания Первопрестольного Святого Эчмиадзина.