«Թուրքիոյ Երիտասարդական Միութիւն»-ը Կը Ծրագրէ 2015-ի Ապրիլ 23-ին Հզօր Ցոյց Կազմակերպել Անգարայի ՄԷջ
Թուրքիոյ երիտասարդական միութեան ղեկավար Չաղտաշ Ճէնկիզը, մասնակցելով Միւնխենի մէջ կազմակերպուած «Աթաթուրքը եւ երիտասարդութիւնը» խորագիրով համաժողովին, իր ելոյթին մէջ անդրադարձած է Հայոց ցեղասպանութեան գալիք հարիւրամեակին: Այս մասին կը յայտնէ Ermenihaber.am-ը:
Ըստ թրքական «Հապեր 1» լրատուական կայքին, Ճէնկիզը ներկաներուն հաւաստիացուցած է, թէ իրենք լրջօրէն կը պատրաստուին հակադարձել ցեղասպանութիւնը միջազգայնօրէն ճանչնալ տալու հայկական գործողութիւններուն: Եւ ահա ծրագրած են, որ 2015-ի Ապրիլ 23-ին Թուրքիոյ մայրաքաղաքին մէջ հզօր ցոյց մը կազմակերպել:
Իսկ քրտական հարցի կարգաւորման վերաբերեալ Ճէնկիզը նշած է, որ երկրի արեւելեան շրջաններ բնակող քիւրտերու մեծ մասը համամիտ չէ անջատողականներուն հետ: Ըստ անոր, եթէ այսօր հանրաքուէ իրականացուի քիւրտերու հազիւ 3-4 տոկոսը կողմ կը քուէարկէ Թուրքիայէն բաժնուելու օգտին:

«Молодежный союз Турции» планирует 23 апреля 2015 года организовать мощную демонстрацию в Анкаре
Руководитель Молодежного союза Турции Чагдаш Дженгиз, участвуя в организованном в Мюнхене форуме «Ататюрк и молодежь», в своем выступлении коснулся предстоящего 100-летия Геноцида армян. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Хабер 1», Дженгиз заверил присутствующих, что они всерьез собираются противодействовать армянским действиям по международному признанию Геноцида армян. �? вот запланировали 23 апреля 2015 года организовать мощную демонстрацию в столице Турции.
А относительно урегулированию курдского вопроса Дженгиз отметил, что большинство проживающих в восточных районах Турции курдов не согласны с сепаратистами. По его словам, если сегодня провести референдум, от силы 3-4 процента курдов проголосуют за отделение от Турции.