Հայաստան Վերադառնալ Փափաքողները Կրնան Իրենց Հարցերը Ուղղել Տեսակապի Միջոցով
Օտարերկրեայ պետութիւններէն Հայաստան վերադառնալու ցանկութիւն ունեցող անձիք իրենց հետաքրքրող հարցերով կրնան դիմել պետական ծառայութիւններուն եւ անգամ տեսակապի միջոցով ստանալու իրենց հետաքրքրող հարցերու պատասխանները: Այս մասին այսօր` Նոյեմբեր 20-ին, մամլոյ ասուլիսին նշած է ՏԿՆ Միգրացիոն պետական ծառայութեան ղեկավար Գագիկ Եգանեան` աւելցնելով, որ այդ նպատակով կը գործէ «Տունդարձ» (tundarc.am) տեղեկատուական համակարգը:
Անոր խօսքով`  ոեւէ անձ կրնայ հարց ուղղել պետական պաշտօնեային, ինչպէս նաեւ տեսակապի միջոցով: Եգանեան նշած է, որ քաղաքացիներու հարցերուն տեսակապի միջոցով կը պատասխանեն հիմնականին մէջ վարչութեան պետեր եւ բաժնի պետեր:
Ան ընդգծած է, որ պետական մարմինը` ստանալով քաղաքացիի հարցը, կը մուտքագրէ այն եւ քաղաքացիին կ’ուղարկուի 12 նիշանոց ծածկագիր, որմով տուեալ անձը կրնայ հետեւիլ իր նամակի «ճակատագիրին»:
ՏԿՆ Միգրացիոն պետական ծառայութեան ղեկավարը նշած է, որ նման ծրագիրներով այս տարի Հայաստան  վերադարձած է 2000 մարդ:

Foreign nationals wishing to return to Armenia can ask their questions via video
Foreign nationals wishing to return to Armenia can address Armenia’s government agencies with their questions of concern and even receive the answers to those questions via video.
This is what Head of the State Migration Service at the RA Ministry of Territorial Administration Gagik Yeganyan said during a November 20 press confernece, adding that the Service has a special “Tundarc” information system at www.tundarc.am.
According to Yeganyan, anyone can address a state official, including via a video. Yeganyan also mentioned that the heads of departments and divisions will mainly answer the citizens’ questions viai video.
Yeganyan stressed the fact that government agency receives the citizen’s question, enters it into the system and sends the citizen a 12-digit code, which will help the given person follow the “destiny” of his or her letter.
The head of the MTA State Migration Service mentioned that 2,000 people have returned to Armenia through such programs this year.