Թէքէեանը Անգլերէնով` Ընթերցողի Սեղանին
Մանկավարժական համալսարանին մէջ երէկ կայացած է անուանի գրող Վահան Թէքէեանի «Հատընտիր Քերթուածներ» գիրքի անգլալեզու հրատարակութեան շնորհանդէսը, որուն ներկայ էր նաեւ գիրքի գլխաւոր խմբագիր Երուանդ Ազատեան:
«Թարգմանուած բանաստեղծութիւնը նման է ապակիի վրայէ վարդի բոյրը զգալուն. պէտք է կոտրել ապակին եւ հայկական գրականութեան ընթերցասէրներուն ծանօթացնել գրողի ժառանգութեան ու ատոր ճիւղաւորումներուն»,- նշեց խմբագիրը` վստահեցնելով` բանաստեղծութիւնները անգլիական գրականութիւն փոխանցուած են իրենց իսկական դիմագծով:
Անդրադառնալով գիրքի հրատարակութեան` Երուանդ Ազատեան կարեւոր համարեց թարգմանիչ Ժիրայր Փափազեանի թարգմանական փորձառութիւնն ու այն համարեց հաւաքական աշխատանքի արդիւնք:
«Ունինք այնպիսի սերունդ, որ լեզուն ընկալելու, օգտագործելու եւ շողարձակելու հնարաւորութիւն ու կամք ունի: Հայ գրականութեան մեծերուն համաշխարհային պատուանդանի վրայ ներկայացնելը բոլորին պարտքն է»,-նշեց խմբագիրն ու վստահութիւն յայտնեց` գիրքը պիտի դառնայ համաշխարհային գրականութեան սեփականութիւն` Վահան Թէքէեանը ներդաշնակութեան եւ համադրութեան մէջ դնելով իր ժամանակի գրողներուն հետ:
Երուանդ Ազատեան իր ելոյթին մէջ վստահեցուց` ժամանակի ընթացքին անոր գրականութեան հանդէպ աճող հետաքրքրութեամբ եւ նման տպագրութիւններով Վահան Թէքէեան պիտի դառնայ փարոսի հզօրութեամբ հոգիներու վրայ տարածուող լոյս:
Գիրքի շնորհանդէսին ներկայ էին գրականագէտներ, համալսարանի դասախօսներ, ուսանողներ, ինչպէս նաեւ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստեան, որ Վեհափառի օրհնութիւնն ու գնահատանքի խօսքը փոխանցեց Երուանդ Ազատեանին` աւելցնելով, որ ան երիտասարդական աւիւնով ու կորովով մշտապէս իր ծառայութիւնը բերած է մեր ընդհանրական կեանքին մէջ` իբրեւ համեստ ու խոնարհ մշակ:
«Մենք փոքր ազգ են, սակայն մեր ներդրումով եւ երկունքով աշխարհի շատ մեծերի հետ կարող ենք համընթաց քայլել: Այս գիրքը համաշխարհային գանձարանի համար մեծ ներդրում է. պէտք է կարողանալ լինել բացուած լուսամուտ աշխարհին»,-նշեց Բագրատ եպիսկոպոս Գալստեան:
Վահան Թէքէեանի 23 բանաստեղծութիւններ պարունակող «Հատընտիր Քերթուածներ» գիրքի թարգմանութեան եւ հրատարակութեան առթիւ գնահատանքի խօսքեր ըսին նաեւ Մանկավարժական համալսարանի Օտար լեզուներու բաժանմունքի տնօրէն Տիգրան Միքայէլեան, Բանասիրական բաժանմունքի Հայ հին եւ միջնադարեան գրականութեան եւ անոր դասաւանդման մեթոտիկայի եւ Հայ նոր եւ նորագոյն գրականութեան եւ անոր դասաւանդման մեթոտիկայի ամպիոններու վարիչներ Աելիտա Դոլուխանեանն ու Սուրէն Դանիէլեանը:
Վերջիններս կարեւոր համարեցին գիրքի լոյսընծայումը` վստահ ըլլալով, որ այն պիտի ծառայէ ոչ միայն ամերիկեան եւ անգլիական գրականութեան ընթերցողներուն, այլեւ լեզուին չտիրապետող, սակայն հայ գրականութիւնը սիրող հայերուն, ինչպէս նաեւ համալսարաններու ուսանողներուն համար պիտի ըլլայ դասագիրք:
ԳԱԱ թղթակից անդամ, փրոֆէսոր Աելիտա Դոլուխանեան իբրեւ մանկավարժ անդրադարձաւ Թէքէեանին` յատկապէս «Հայոց եկեղեցին» բանաստեղծութեան` նշելով, որ այն պարտադիր պէտք է անցնիլ դպրոցներուն մէջ` ցոյց տալու եկեղեցւոյ դերը ազգապահպանութեան գործին մէջ:
Ան համամիտ է Երուանդ Ազատեանի` Թէքէեանին վերժամանակեայ գրող համարելուն հետ` նկատելով, որ ան այն բանաստեղծներէն է, որ խօսք ունեցած է Աստուծոյ հետ եւ խօսած համամարդկային ցաւերէն` երազելով, որ մարդկութիւնը դրախտ վերադառնայ առանց թուփ ու ծաղիկ ոտնատակ տալու:
Հայ նոր եւ նորագոյն գրականութեան եւ անոր դասաւանդման մեթոտիկայի ամպիոնի վարիչ, փրոֆէսոր Սուրէն Դանիէլեան բարձր գնահատեց Ազատեանի` գրականութեան գործին մէջ ունեցած մեծ աւանդը` ընդգծելով, որ այս թարգմանութեամբ նոր ճանապարհ կը բացուի դէպի Թէքէեանի միջազգային եւ ամբողջական ճանաչման:
Օտար լեզուի բաժանմունքի տնօրէն Տիգրան Միքայէլեան գիրքի տպագրութիւնը կարեւոր նկատեց օտարալեզու ուսանողներու տեսանկիւնէն` նշելով, որ մինչ օրս ուսանողներու մօտ այն տպաւորութիւնն է, թէ Թէքէեան արգիլուած գրող է. ամենակարեւորը` արեւմտեան մշակոյթը ներկայացնելն է, որ հիանալի ձեւով ներկայացուած է Թէքէեանի ստեղծագործութիւններուն մէջ:

На столе читателей – Текеян на английском
Сегодня в Педагогическом университете состоялась презентация англоязычного издания книги известного писателя Ваана Текеяна «�?збранные стихотворения». На присутствовал и главный редактор издания Ерванд Азатян.
«Переведенное стихотворение похоже на розу под стеклом: чтобы почувствовать ее благоухание, нужно разбить стекло и познакомить любителей армянской литературы с творческим наследием писателя», – отметил редактор, заверяя присутствующих, что стихотворения Текеяна вошли в английскую литературу во всем своеобразии оригинала.
Обратившись к изданию книги, Ерванд Азатян подчеркнул важность профессионального опыта переводчика Жирайра Папазяна и посчитал успех изданной книги результатом совокупного труда.
«Сегодняшнее поколение имеет желание и возможность воспринимать и использовать язык во всем его сиянии и блеске. Возведение великих армянских писателей на всемирный пьедестал – долг каждого из нас», – отметил редактор и выразил уверенность в том, что книга эта станет собственностью мировой литературы, поставив Ваана Текеяна в один ряд с современными ему писателями.
В своем выступлении Ерванд Азатян выразил уверенность также в том, что с течением времени, благодаря возрастающему к произведениям Текеяна интересу и подобным публикациям, поэт станет светом, равным маяку по силе своего воздействия на души читателей.
На презентации книги присутствовали литературоведы, преподаватели вуза, студенты а также епископ Баграт Галстян, который передал Ерванду Азатяну высокую оценку и благословение католикоса, добавив, что своим молодежным пылом и мощью тот всегда служил нашему обществу как скромный и учтивый работник.
«Мы малочисленная нация, однако благодаря своему вкладу и подвижничеству мы можем шагать в ногу со многими великими мира сего. Эта книга – большой вклад в мировую сокровищницу: нужно суметь стать открытым окном в мир», – отметил епископ Баграт Галстян.
Свои поздравления в связи с переводом и выходом в свет книги «�?збранные стихотворения», содержащей 23 стихотворения Ваана Текеяна, высказали декан факультета иностранных языков Тигран Микаелян, заведующие кафедрами древней и средневековой армянской литературы и методики ее преподавания и новой и новейшей армянской литературы и методики ее преподавания филологического факультета Аэлита Долуханян и Сурен Даниелян.
Последние подчеркнули важность выхода книги в свет, выразив уверенность в том, что она будет интересна не только поклонникам английской и американской литературы, но и не владеющим языком, но любящим армянскую литературу армянам, а для студентов вузов эта книга станет учебником.
Как педагог, член-корреспондент НАН РА, профессор Аэлита Долуханян, в частности, обратилась к стихотворению Текеяна «Армянская церковь», отметив, что его обязательно нужно изучать, особенно в школе, чтобы показать роль церкви в деле сохранения нации.
Аэлита Долуханян разделила мнение Ерванда Азатяна о том, что Текеян – писатель на все времена. Профессор заметила, что он из тех поэтов, что заговорил с Богом, заговорил об общечеловеческих страданиях, мечтая о том, что человечество возвратится в рай, не подминая кусты, не топча цветы.
Заведующий кафедрой новой и новейшей армянской литературы и методики ее преподавания, профессор Сурен Даниелян высоко оценил вклад Азатяна в литературу, подчеркнув, что эти переводы открывают новую дорогу для международного и полного признания Текеяна.
Декан факультета иностранных языков Тигран Микаелян посчитал издание книги важным также с позиции интересов иноязычных студентов, отметив, что по сей день среди студентов бытует мнение, что Текеян – запрещенный писатель, между тем самое главное – представить западную литературу, которая нашла свое изумительное воплощение в произведениях Текеяна.