Հայաստան 3-4 Տարի Ետք Աշխարհին Կրնայ Ներկայանալ Իբրեւ Ոսկերչութեան Երկիր
Ինչպէս Զուիցերիան յայտնի է իր արտադրած ժամացոյցներով, այնպէս ալ Հայաստան հնարաւորութիւն ունի ճանչցուելու իբրեւ ոսկերչութեան երկիր: Նման համոզում յայտնեց Ֆրանսայի հայ ոսկերիչներու միութեան նախագահ Յովել Շնորհոգեան «Արմէնփրէս»-ի հետ զրոյցին ընթացքին:
Ֆրանսական Moog եւ զուիցերական Tellus ընկերութիւններու սեփականատէրը կը նկատէ, որ Հայաստանի մէջ ազատ տնտեսական գօտիի եւ ընդհանրապէս ոսկերչութեան բնագաւառի զարգացման համար անհրաժեշտ   է հաւաքական աշխատանք, եւ 3-4 տարուան ընթացքին Հայաստանը կը դառնայ ոսկերչական երկիր:
«Մենք բախտաւոր ենք պարոն Գէորգեանի պէս նախագահ ունենալու (Հայ ոսկերիչներու համաշխարհային ընկերակցութեան նախագահ (AJA) Գագիկ Գէորգեան-հեղ.), որ մեծ ներդրում  կատարած է այս ազա տնտեսական գօտիի ստեղծման գործին մէջ: Հրաշք շէնք կառուցուած է, որ իր նմանը չունի Երեւանի մէջ: Այս շէնքի մուտքին աջ կողմը  հին գրութիւն մը կայ. «Ով հայ ժողովուրդ, քո փրկութիւնը քո հաւաքական ուժի մէջ է»: Այս գործի յաջողութեան համար մեզի անհրաժեշտ է հաւաքական ուժ: Հայաստանի  եւ արտերկրի մէջ մենք ունինք հզօր ուժեր, որոնք պէտք է մէկ սեղանի շուրջ հաւաքուին եւ Երեւանի մէջ անգործ մարդ չի մնար», – ընդգծեց Յովել Շնորհոգեան:

Armenia can become a country known for jewelry within three or four years
Just like Switzerland is known for its watches, Armenia also has the opportunity to become a country known for its jewelry. This is what President of the Armenian Jewellers Association of France Hovel Shnorhogian said in an interview with ArmenPress.
The owner of the French Moog and Swiss Tellus companies notes that Armenia may become a country known for jewelry within three or four years, if efforts are combined for the development of the free economic zone and the jewelry industry in general.
“We are fortunate to have a president like Mr. Gevorgyan (President of the Armenian Jewellers Association (AJA) Gagik Gevorgyan-ed.), who has made a great contribution to the creation of this free economic zone. The building in Yerevan is wonderful and like no other. There is an old inscription on the right side of the entrance to this building stating the following: “Oh! Armenian people, your salvation lies in your collective force”. We need collective force to achieve success in this endeavor. There are Armenians with potential in Armenia and abroad. They need to sit around a table in order to ensure jobs for everyone in Yerevan,” Hovel Shnorhogian underlined.