Ֆրեզնոյի Մէջ Կայացած Է Հայոց Ցեղասպանութեան Յուշարձանի Հիմնարկէքի Արարողութիւնը
ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի Ֆրեզնօ քաղաքին մէջ գտնուող Սան Խոակին հարթավայրին մէջ կայացած է Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած յուշարձանի հիմնարկէքի արարողութիւնը: Այս մասին ինչպէս կը հաղորդէ «Արմէնփրէս»-ը, ըստ ամերիկեան ABC30 հեռուստատեսութեան:
Ֆրեզնոյէն ճարտարապետ Փոլ Հալաճեանի նախագծած յուշարձանը կը մարմնաւորէ հայ ժողովուրդի համար մշակութային նշանակութիւն ունեցող խորհրդանիշները: Պեթոնէ եւ տուֆէ` ծիծեռնակաբերդի յուշահամալիրի նմանութեամբ կառուցուող յուշարձանը բաղկացած պիտի ըլլայ ինը սիւներէ, որոնք պիտի խորհրդանշեն Հայաստանի վեց նահանգները, Կիլիկիան, սփիւռքը եւ Հայաստանի Հանրապետութիւնը: Սիւներէն առաջինը պիտի ըլլայ 19 ոտք բարձրութեամբ, իսկ վերջինը` 15, որ պիտի խորհրդանշէ 1915 թուականը: Յուշարձանի սիւներու վերեւը կիսատ լուսապսակ պիտի ըլլայ, որ պիտի խորհրդանշէ Ցեղասպանութեան ձգած ճեղքը եւ հայ ժողովուրդի միասնութիւնը: Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած յուշարձանը պիտի օծուի 2015 թուականի Ապրիլ 24-ին:

В Фрезно заложен фундамент мемориала Геноцида армян
В долине Сан-Хосаки города Фрезно штата Калифорния США состоялась церемония закладки фундамента мемориала Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает американский телеканал ABC30.
Мемориал, спроектированный архитектором из Фрезно Полом Галаджяном будет олицетворять символы, представляющие культурную ценность армянского народа. Скульптура из бетона и туфа, создающаяся по подобию мемориала Цицернакаберда, будет состоять из 9 столбкв, которые будут символизировать шесть губерний Армении, Киликию, Диаспору и Республику Армения.
Первый столб будет высотой 19 футов, а последний – 15, что символизирует 1915 год. Над столбами мемориала будет установлен ореол в виде полукруга, который будет символизировать раскол, возникший в результате Геноцида и единство армянского народа. Мемориал Геноцида армян будет освящен 24 апреля 2015 года.