Նար-Դոսի Անուան Դպրոցին Մէջ Քուէյթի Պետութեան Ֆինանսական Աջակցութեամբ Բացուեցաւ Համակարգչային Դասարան
Սեպտեմբեր 5-ին Երեւանի Նար-Դոսի անուան թիւ 14 հիմնական դպրոցին մէջ, ուր կը յաճախէ Սուրիոյ քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Հայաստան տեղափոխուած շուրջ 100 սուրիահայ աշակերտ, կայացաւ Քուէյթի Պետութեան ֆինանսական աջակցութեամբ վերազինուած համակարգչային դասարանի բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը` ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի, ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտիի, Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթութեան վարչութեան պետ Գայեանէ  Սողոմոնեանի մասնակցութեամբ:
Աջակցութիւնը ցուցաբերուած էր 2013 թուականի սեպտեմբեր 27-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ «Սուրիահայերու հիմնախնդիրները համակարգող կեդրոն» ՀԿ-ի եւ ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան դեսպանութեան միջեւ կնքուած յուշագիրին համաձայն` «Աջակցութիւն Հայաստան բնակող սուրիահայերու կրթական հիմնախնդիրներու լուծման» ծրագիրի ծիրէն ներս:
Աշակերտներու ջերմ ողջոյններու ներքոյ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան եւ ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին կտրեցին Քուէյթի Պետութեան անուան համակարգչային դասարանի կարմիր ժապաւէնը:
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նախ շնորհաւորեց Նար-Դոսի անուան դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները` ուսումնական տարուան մեկնարկին առիթով` ուրախութեամբ նշելով, որ կրթօճախը ի վերջոյ համալրուած է երեխաներու համար այնքան անհրաժեշտ տեղեկատուական արհեստագիտութեամբ յագեցած դասարանով:
Ապա նախարար Հ.Յակոբեան շնորհակալութիւն յայտնեց ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպանին` սուրիական ճգնաժամի առաջին իսկ օրերէն սուրիահայերուն աջակցելու, ֆինանսական օգնութիւն ցուցաբերելու համար: Այդ ֆինանսական աջակցութեան ծիրէն ներս ստեղծուեցաւ նաեւ  Նար-Դոսի անուան դպրոցի համակարգչային դասարանը: «Ի զուր չէ, որ Քուէյթը ՄԱԿ-ի կողմից 2014թ. օգոստոսի 18-ին ճանաչուեց  «Միջազգային հումանիտար կենտրոն, իսկ Քուէյթի Էմիր շէյխ Սապահ Ալ Ահմատ Ալ Ջապեր Ալ Սապահին մարդասիրական գործունէութեան համար` «Մարդասիրական առաջնորդ» կոչմանը: Ձեր պետութիւնն  աջակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում հանգրուանած սիրիացիներին, այդ թւում նաեւ սիրիահայերին: Խնդրում եմ, ՀՀ Կառավարութեան եւ մասնաւորապէս ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան շնորհակալական խօսքը փոխանցել Քուէյթի Էմիր շէյխ Սապահ Ալ Ահմատ Ալ Ջապեր Ալ Սապահին, որ մշտապէս մարդասիրական օգնութիւն է յատկացնում դրա կարիքն ունեցող պետութիւններին, այդ թւում` տարբեր երկրներում հանգրուանած սիրիահայերին: Համոզուած եմ, որ Քուէյթի, թէեւ ոչ մեծաթիւ, բայց կազմակերպուած հայկական համայնքը բարեկամութեան յուսալի կամուրջ է եղել եւ կը լինի երկու երկրների միջեւ», – նշեց ՀՀ սփիւռքի նախարարը:
Գերատեսչութեան ղեկավարը շնորհակալութիւն յայտնեց նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանին` իր առաջարկութիւնը ընդունելու եւ դպրոցէն ներս արաբերէնի խորացուած ուսուցումը լաւ հիմքերու վրայ դնելու համար: «Շնորհակալ եմ նաեւ դպրոցի տնօրինութեանը եւ ուսուցչաաշակերտական ողջ անձնակազմին սիրիական ճգնաժամի պատճառով Հայրենիք տեղափոխուած սիրիահայ երեխաներին ջերմօրէն ընդունելու համար», – ընդգծեց նախարարը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը յոյս յայտնեց, որ Քուէյթի Պետութեան եւ դեսպանին հետ ծրագիրները շարունակական բնոյթ կը կրեն:
Այնուհետեւ աշակերտներուն ողջունեց եւ շնորհաւորեց ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին: Դեսպանը նշեց, որ ծրագիրը իրականութիւն դարձաւ` շնորհիւ ՀՀ սփիւռքի նախարարի հոգատարութեան: «Այսօր այստեղ ենք եւ կը տեսնենք, որ այն, ինչ մենք ըրած ենք, քիչ է: Մեր օգնութիւնը այսպիսով չի վերջանար: Մենք լսած ենք, որ ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը նախաձեռնած է սուրիահայերու համար կառուցել «Նոր Հալէպ» թաղամաս Աշտարակի մէջ: Կը փորձենք օգտակար ըլլալ Ձեզի մեր հնարաւորութիւններու ծիրին մէջ», – ըսաւ դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին:
Դեսպանը ուրախութեամբ աւելցուց, որ Քուէյթ ապրող հայերը պետութեան հետ ոչ մէկ խնդիր չունին: «Հայերը աշխատասէր են, հասարակութեան պիտանի անդամներ: Ձեր պետութիւնը կրնայ հպարտանալ անոնցմով», – նշեց դեսպանը:
Շնորհակալական խօսքով հանդէս եկաւ Երեւանի քաղաքապետարանի կրթութեան վարչութեան պետ Գայեանէ Սողոմոնեան: Ան մասնաւորապէս նշեց, որ Նար-Դոսի անուան դպրոցը մշտապէս ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ Երեւանի քաղաքապետարանի ուշադրութեան կեդրոնին մէջ է: «ՀՀ սփիւռքի նախարարի առաջարկութեամբ աշակերտները 2-րդ տարին անընդմէջ այս դպրոցում անցնում են խորացուած արաբերէն: Իսկ Սիրիայի համար տագնապալից օրերին մեր հայրենակիցների առաջ իր գիրկը բացած դպրոցն իրաւամբ համակարգչային դասարանով վերազինուելու կարիքն ունէր», – նշեց տիկին Սողոմոնեան:
Ձեռնարկին աւարտին աշակերտները արաբերէնով արտասանեցին բանաստեղծութիւններ, կատարեցին Հայկական եւ Քուէյթի պետութեան օրհներգները, ինչպէս նաեւ` «Խօսք իմ որդուն» բանաստեղծութիւնը:

В школе имени Нар-Доса при финансовом содействии Государства Кувейт открылся компьютерный класс
В Ереванской основной школе №14 имени Нар-Доса, где обучаются около 100 учащихся из семей сирийских армян, вследствие гражданской войны в Сирии переехавших в Армению, состоялась торжественная церемония открытия компьютерного класса, созданного при финансовом содействии Государства Кувейт. На церемонии присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Кувейт в РА Бассам Мухаммад Ал Кабанди, начальник Управления общего образовании Ереванской мэрии Гаяне Согомонян.
Содействие было оказано в соответствии с подписанным по инициативе Министерства Диаспоры РА 27 сентября 2013г. между ОО «Центр координации проблем сирийских армян» и посольством Государства Кувейт в РА меморандумом в рамках программы «Содействие решению образовательных  проблем сирийских армян, проживающих в Армении».
Под горячие приветствия учащихся министр Диаспоры РА Грануш Акопян и Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Кувейт в РА Бассам Мухаммад Ал Кабанди перерезали красную ленточку компьютерного класса имени Государства Кувейт.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила учащихся и педагогов школы им.Нар-Доса с началом учебного года, с радостью отметив, что очаг образования, наконец, пополнился классом, оснащенным столь необходимыми для детей информационными технологиями.
Затем министр Г.Акопян выразила благодарность  Чрезвычайному и Полномочному послу Государства Кувейт в РА за содействие сирийским армянам, оказание финансовой помощи с первых же дней Сирийского кризиса. В рамках этого финансового содействия создан и этот компьютерный класс. «Не случайно Кувейт 18 августа 2014 года признан со стороны ООН «международным гуманитарным центром», а эмир Кувейта шейх Сабах Ал Ахмад Ал Джабер Ал Сабах за гуманитарную деятельность удостоился звания «гуманитарный лидер». Ваше государство содействует сирийцам, приютившимся в разных странах мира, в том числе и сирийским армянам. Просим передать слова благодарности правительства РА, и в частности Министерства Диаспоры РА, эмиру Кувейта шейху Сабаху Ал Ахмад Ал Джабер Ал Сабаху, постоянно оказывающему гуманитарную помощь нуждающимся в ней государствам, в том числе сирийским армянам, приютившимся в разных странах. Убеждена, что хоть и небольшая, но организованная армянская община Кувейта была и будет надежным мостом между двумя странами», – отметила министр Диаспоры РА.
Руководитель ведомства выразила также благодарность Ереванской мэрии за принятие ее предложения и постановку на хорошей основе преподавания в школе арабского языка. «Благодарна также дирекции школы и всему педагогическому и ученическому коллективу за теплый прием детей сирийских армян, переехавших на родину вследствие Сирийского кризиса», – подчеркнула министр.
Министр Диаспоры РА выразила надежду, что программы с Государством Кувейт и послом будут носить долгосрочный характер.
Затем учащихся приветствовал и поздравил Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Кувейт в РА Бассам Мухаммад Ал Кабанди. Он отметил, что программа стала реальностью благодаря заботе министра Диаспоры РА. «Сегодня мы здесь, и видим, что сделанного нами недостаточно. Наша помощь не ограничится этим. Мы слышали, что Министерство Диаспоры РА инициировало строительство для сирийских армян квартала «Новый Алеппо» в Аштараке. Попытаемся быть вам полезными в рамках наших возможностей», – сказал посол Бассам Мухаммад Ал Кабанди, с радостью добавив, что проживающие в Кувейте армяне  не имеют никаких проблем с государством. «Армяне трудолюбивые, хорошие члены общества. Ваше государство может ими гордиться», – отметил посол.
С благодарственной речью выступила также начальник Управления образования Ереванской мэрии Гаяне Согомонян, которая, в частности, отметила, что школа им. Нар-Доса постоянно находится в центре внимания Министерства Диаспоры РА и Ереванской мэрии. «При содействии министра Диаспоры РА учащиеся второй год подряд проходят в этой школе углубленное изучение арабского языка. Школа, в тревожные для Сирии дни распахнувшая свои объятия перед нашими соотечественниками, действительно нуждалась в перевооружении компьютерного класса», – отметила госпожа Согомонян.
По завершении мероприятия учащиеся декламировали стихи на арабском языке, исполнили гимны Армении и Государства Кувейт, а также стихотворение «Слово моему сыну».