Նար-Դոսի Անուան Դպրոցին Մէջ Քուէյթի Պետութեան Ֆինանսական Աջակցութեամբ Բացուեցաւ Համակարգչային Դասարան
Սեպտեմբեր 5-ին Երեւանի Նար-Դոսի անուան թիւ 14 հիմնական դպրոցին մէջ, ուր կը յաճախէ Սուրիոյ քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Հայաստան տեղափոխուած շուրջ 100 սուրիահայ աշակերտ, կայացաւ Քուէյթի Պետութեան ֆինանսական աջակցութեամբ վերազինուած համակարգչային դասարանի բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը` ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի, ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտիի, Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթութեան վարչութեան պետ Գայեանէ  Սողոմոնեանի մասնակցութեամբ:
Աջակցութիւնը ցուցաբերուած էր 2013 թուականի սեպտեմբեր 27-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ «Սուրիահայերու հիմնախնդիրները համակարգող կեդրոն» ՀԿ-ի եւ ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան դեսպանութեան միջեւ կնքուած յուշագիրին համաձայն` «Աջակցութիւն Հայաստան բնակող սուրիահայերու կրթական հիմնախնդիրներու լուծման» ծրագիրի ծիրէն ներս:
Աշակերտներու ջերմ ողջոյններու ներքոյ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան եւ ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին կտրեցին Քուէյթի Պետութեան անուան համակարգչային դասարանի կարմիր ժապաւէնը:
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նախ շնորհաւորեց Նար-Դոսի անուան դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները` ուսումնական տարուան մեկնարկին առիթով` ուրախութեամբ նշելով, որ կրթօճախը ի վերջոյ համալրուած է երեխաներու համար այնքան անհրաժեշտ տեղեկատուական արհեստագիտութեամբ յագեցած դասարանով:
Ապա նախարար Հ.Յակոբեան շնորհակալութիւն յայտնեց ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպանին` սուրիական ճգնաժամի առաջին իսկ օրերէն սուրիահայերուն աջակցելու, ֆինանսական օգնութիւն ցուցաբերելու համար: Այդ ֆինանսական աջակցութեան ծիրէն ներս ստեղծուեցաւ նաեւ  Նար-Դոսի անուան դպրոցի համակարգչային դասարանը: «Ի զուր չէ, որ Քուէյթը ՄԱԿ-ի կողմից 2014թ. օգոստոսի 18-ին ճանաչուեց  «Միջազգային հումանիտար կենտրոն, իսկ Քուէյթի Էմիր շէյխ Սապահ Ալ Ահմատ Ալ Ջապեր Ալ Սապահին մարդասիրական գործունէութեան համար` «Մարդասիրական առաջնորդ» կոչմանը: Ձեր պետութիւնն  աջակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում հանգրուանած սիրիացիներին, այդ թւում նաեւ սիրիահայերին: Խնդրում եմ, ՀՀ Կառավարութեան եւ մասնաւորապէս ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան շնորհակալական խօսքը փոխանցել Քուէյթի Էմիր շէյխ Սապահ Ալ Ահմատ Ալ Ջապեր Ալ Սապահին, որ մշտապէս մարդասիրական օգնութիւն է յատկացնում դրա կարիքն ունեցող պետութիւններին, այդ թւում` տարբեր երկրներում հանգրուանած սիրիահայերին: Համոզուած եմ, որ Քուէյթի, թէեւ ոչ մեծաթիւ, բայց կազմակերպուած հայկական համայնքը բարեկամութեան յուսալի կամուրջ է եղել եւ կը լինի երկու երկրների միջեւ», – նշեց ՀՀ սփիւռքի նախարարը:
Գերատեսչութեան ղեկավարը շնորհակալութիւն յայտնեց նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանին` իր առաջարկութիւնը ընդունելու եւ դպրոցէն ներս արաբերէնի խորացուած ուսուցումը լաւ հիմքերու վրայ դնելու համար: «Շնորհակալ եմ նաեւ դպրոցի տնօրինութեանը եւ ուսուցչաաշակերտական ողջ անձնակազմին սիրիական ճգնաժամի պատճառով Հայրենիք տեղափոխուած սիրիահայ երեխաներին ջերմօրէն ընդունելու համար», – ընդգծեց նախարարը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը յոյս յայտնեց, որ Քուէյթի Պետութեան եւ դեսպանին հետ ծրագիրները շարունակական բնոյթ կը կրեն:
Այնուհետեւ աշակերտներուն ողջունեց եւ շնորհաւորեց ՀՀ-ի մէջ Քուէյթի Պետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին: Դեսպանը նշեց, որ ծրագիրը իրականութիւն դարձաւ` շնորհիւ ՀՀ սփիւռքի նախարարի հոգատարութեան: «Այսօր այստեղ ենք եւ կը տեսնենք, որ այն, ինչ մենք ըրած ենք, քիչ է: Մեր օգնութիւնը այսպիսով չի վերջանար: Մենք լսած ենք, որ ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը նախաձեռնած է սուրիահայերու համար կառուցել «Նոր Հալէպ» թաղամաս Աշտարակի մէջ: Կը փորձենք օգտակար ըլլալ Ձեզի մեր հնարաւորութիւններու ծիրին մէջ», – ըսաւ դեսպան Պասսամ Մուհամմատ Ալ Քապանտին:
Դեսպանը ուրախութեամբ աւելցուց, որ Քուէյթ ապրող հայերը պետութեան հետ ոչ մէկ խնդիր չունին: «Հայերը աշխատասէր են, հասարակութեան պիտանի անդամներ: Ձեր պետութիւնը կրնայ հպարտանալ անոնցմով», – նշեց դեսպանը:
Շնորհակալական խօսքով հանդէս եկաւ Երեւանի քաղաքապետարանի կրթութեան վարչութեան պետ Գայեանէ Սողոմոնեան: Ան մասնաւորապէս նշեց, որ Նար-Դոսի անուան դպրոցը մշտապէս ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ Երեւանի քաղաքապետարանի ուշադրութեան կեդրոնին մէջ է: «ՀՀ սփիւռքի նախարարի առաջարկութեամբ աշակերտները 2-րդ տարին անընդմէջ այս դպրոցում անցնում են խորացուած արաբերէն: Իսկ Սիրիայի համար տագնապալից օրերին մեր հայրենակիցների առաջ իր գիրկը բացած դպրոցն իրաւամբ համակարգչային դասարանով վերազինուելու կարիքն ունէր», – նշեց տիկին Սողոմոնեան:
Ձեռնարկին աւարտին աշակերտները արաբերէնով արտասանեցին բանաստեղծութիւններ, կատարեցին Հայկական եւ Քուէյթի պետութեան օրհներգները, ինչպէս նաեւ` «Խօսք իմ որդուն» բանաստեղծութիւնը:

Computer classroom opened at Nar-Dos School through funding provided by the State of Kuwait
On September 5, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenia Bassam Mohammad Al-Qabandi and Head of the Department of General Education at Yerevan Municipality Gayane Soghomonyan took part in the solemn opening ceremony of the newly equipped computer classroom at Nar-Dos Primary School N 14 in Yerevan where there are nearly 100 Syrian-Armenian schoolchildren who have moved to Armenia as a result of the civil war in Syria. The classroom was newly equipped through funding provided by the State of Kuwait.
The school was supported through the Program for Support to the Educational Issues Facing Syrian-Armenians in Armenia in accordance with the memorandum that was signed by the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO and the Embassy of the State of Kuwait in Armenia under the initiative of the RA Ministry of Diaspora on 27 September 2013.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenian Bassam Mohammad Al-Qabandi cut the red ribbon opening the computer classroom named after the State of Kuwait as the schoolchildren expressed their heartfelt greetings.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulated the students and teachers of Nar-Dos School on the start of the new academic year and mentioned that the school finally has a classroom equipped with the information technologies that the children needed so much.
Afterwards, Minister Hranush Hakobyan expressed gratitude to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenia for supporting the Syrian-Armenians and providing them with financial assistance from the very first days of the Syrian crisis. The opening of the computer classroom at Nar-Dos School was part of the financial assistance provided by the State of Kuwait. “It’s not by chance that on 18 August 2014 the United Nations recognized Kuwait as an “international humanitarian center” and Kuwait’s Emir Sheikh Sabah Al Ahmad Al Jaber Al Sabah received the title of Humanitarian Leader for his humanitarian efforts. Your State supports Syrians having settled in different countries around the world, including the Syrian-Armenians. I ask you to convey the words of gratitude of the Government of the Republic of Armenia and particularly the RA Ministry of Diaspora to Kuwait’s Emir Sheikh Sabah Al Ahmad Al Jaber Al Sabah, who always provides humanitarian assistance to countries in need of that, including to the Syrian-Armenians having settled in different countries. I’m certain that the small, yet organized community of Armenians in Kuwait has served and will serve as a reliable bridge of friendship between the two countries,” the RA Minister of Diaspora mentioned.
The Minister also expressed gratitude to Yerevan Municipality for approving the proposal of the RA Ministry of Diaspora and laying strong foundations for advanced Arab language courses at the school. “I would also like to thank the school administration and all the teachers and students for cordially receiving the Syrian-Armenian children having moved to the Homeland as a result of the Syrian crisis,” the Minister underlined.
The RA Minister of Diaspora voiced hope that the programs being carried out with the State of Kuwait and Kuwait’s Ambassador would be ongoing.
Afterwards, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenia Bassam Mohammad Al-Qabandi greeted and congratulated the students and mentioned that the opening of the computer classroom was made possible thanks to the RA Minister of Diaspora’s generous attitude. “Today we have gathered here and we see that all that we have done is not enough. Our assistance doesn’t end with this. We have found out that the RA Ministry of Diaspora has undertaken the construction of the New Aleppo district for Syrian-Armenians in Ashtarak city. We’ll try to do our best to contribute to construction of that district,” Ambassador Bassam Mohammad Al-Qabandi said.
The Ambassador was pleased to add that the Armenians residing in Kuwait have no problems with the Kuwaiti government. “Armenians are diligent and helpful members of the society. Your country can take pride in them,” the Ambassador mentioned.
Head of the Department of General Education at Yerevan Municipality Gayane Soghomonyan expressed her words of gratitude and particularly mentioned that the Nar-Dos School is always in the focus of the RA Ministry of Diaspora and Yerevan Municipality. “By the proposal of the RA Minister of Diaspora, the schoolchildren have been taking advanced Arabic language courses at this school for the past two years in a row, and the school that opened its doors for our compatriots during the catastrophic days for Syria truly needed to be equipped with a computer classroom,” Mrs. Soghomonyan mentioned.
In the end, the schoolchildren recited poems in Arabic, performed the Armenian and Kuwaiti national anthems and recited the poem “Word to my Son” (Khosk im Vordun).