ՀՀ Սփիւռքի Նախարարը Ընդունեց Իրանահայ Բարերար, Մտաւորական Աւօ Յովհաննիսեանը
Սեպտեմբեր 2-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց իրանահայ բարերար, մտաւորական, հաւաքորդ Աւօ Յովհաննիսեանը:
1953 թուականէն Աւօ Յովհաննիսեան կը զբաղի հայկական մշակութային արժէքներու հաւաքման ու հայրենիք տեղափոխման գործով: Ան Մատենադարանին նուիրած է 400 միաւոր հնատիպ ու Սփիւռքի մէջ տպագրուած գիրք, յանձնած է 2000 միաւոր արխիւային նիւթ, որոնք Նոր Ջուղայի վարչական գրագրութիւններն էին, ինչպէս նաեւ 65 միաւոր ձեռագիր մատեան: Աւօ Յովհանիսեան իր 5000 միաւոր ազգագրական նիւթերու հաւաքածուն նուիրած է Հայաստանի պատմութեան թանգարանին, իր սեփական գրադարանէն 3000 անուն գիրք բաժնած է Հայաստանի մշակութային կազմակերպութիւններուն, հովանաւորած է Կողբ գիւղի գրադարանի վերանորոգումը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը, բարձր գնահատելով բարերարի` մեր հայրենակիցներու ձեռքերով օտար ափերու վրայ ստեղծուած մշակութային արժէքները Հայրենիք տեղափոխելու ջանքերը, նշեց, որ Աւօ Յովհաննիսեան մեծ գործ կը կատարէ` փրկելով օտար ափերու վրայ ստեղծուած հայկական մշակութային արժէքները ազգային պատկանելութեան կորուստէն եւ օտարացումէն: «Ազգային կեանքի մասին յիշեցնող իւրաքանչիւր նմուշի նկատմամբ Ձեր հոգատար վերաբերմունքը բխում է ազգանուէր հայ լինելու Ձեր դիրքորոշումից», – նշեց ՀՀ սփիւռքի նախարարը:
Շնորհակալութիւն յայտնելով ջերմ ընդունելութեան համար` Աւօ Յովհաննիսեան նախարար Հ.Յակոբեանին յանձնեց իր վերջին` «Դարձ արմատներին» վերնագիրով աշխատութիւնը` նշելով. «Այս գիրքին մէջ ներկայացուած է 40 տարիներու իմ աշխատանքի արդիւնքը` հաւաքած եւ դժուարութեամբ հայրենիք տեղափոխած Նոր Ջուղայի հայերուն վերաբերող իմ հաւաքածուի նկարագիրը»:
Հեղինակը ՀՀ սփիւռքի նախարարին փոխանցեց նաեւ իրանահայ բանաստեղծուհիԾաղկանոյշ Ծատուրեանի ստեղծագործութիւններու վերջին 3 ժողովածուները` նշելով, որ լուսահոգի գրողը երկար ժամանակ ցանկացած է իր գիրքերը փոխանցել ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, սակայն չէ կրցած:

Since 1953, Avo Hovhannisian has been collecting Armenian cultural assets and transferring them to the homeland. Hovhannisian has donated 400 antique books and books printed in the Armenian Diaspora, 2,000 archival materials (these materials were the notes of the elite of New Julfa) and 65 manuscripts to the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran).  Avo Hovhannisian has donated his collection of 5,000 ethnographic materials to the Museum of History of Armenia, has distributed 3,000 books from his personal library to cultural organizations in Armenia and has sponsored the renovation of the library in Koghb village.
The RA Minister of Diaspora praised the benefactor’s efforts to transfer the cultural assets created by the hands of Diaspora Armenians to the Homeland and mentioned that Avo Hovhannisian is doing a tremendous job as he saves the Armenian cultural assets created abroad from perdition and alienation.
“Your generous attitude toward every material reminding one of Armenians is due to your decision to be an Armenian who is devoted to the nation,” the RA Minister of Diaspora mentioned.
Expressing gratitude for the cordial reception, Avo Hovhannisian donated his latest book entitled Return to the Roots to Minister Hranush Hakobyan and mentioned: “This book presents the work that I have done over the past 40 years. It is a description of the materials related to the Armenians of New Julfa that I collected and had trouble transferring to the homeland.”
Hovhannisian also transmitted the latest 3 collections of works by Iranian-Armenian poetess Tsaghkanush Tsaturian and mentioned that the late writer had wanted to transmit her books to the RA Ministry of Diaspora for a long time, but unfortunately, she passed away before being able to.