Հրայր Ճէպէճեան. «Եկանք, Որ Մեր Կապերը Վերահաստատենք Հայրենիքի Մէջ…»
«Կը հաւատամ, որ հայ անհատը պէտք չէ միայն վերցնէ, ան պէտք է տայ իր ժողովուրդին, իր հաւատակիցներուն: Իմ պարագայիս տուած եմ ոչ միայն իմ ժողովուրդին, այլեւ` մարդկութեան…»: Մեր հանդիպման ընթացքին այսպէս սկսաւ իր խօսքը Հրայր Ճէպէճեան: Այն մարդիկ, որոնք ծանօթ չեն պարոն Ճէպէճեանին, թերեւս, հիմա հարց կու տան, թէ ո՞վ է Հրայր Ճէպէճեանը: Որպէս պատասխան` կրնամ ըսել, որ ան Աստուածաշնչեան ընկերութեան Արաբական ծոցի տարածաշրջանի ընդհանուր քարտուղարն է, միջին Արեւելքի Աստուածաշնչեան ընկերութեան խորհուրդի եւ Հայ Աւետարանական «Արմիս» մշակութային յանձնախումբի ատենապետը: Բայց սա միայն փոքրիկ պատառիկ մըն է Հրայր Ճէպէճեանի հարուստ կենսագրութենէն: Եւ մեր այն ընթերցողները, որոնք աւելի մօտիկէն կը ցանկան ծանօթանալ պարոն Ճէպէճեանի անցած ուղիին, խորհուրդ կու տանք կարդալ այս յօդուածը:
Իսկ մենք կը շարունակենք մեր զրոյցն ու խօսքը «փոխանցենք» Հրայր Ճէպէճեանին.
– Իմ ծառայութիւնները կատարած եմ Եկեղեցւոյ միջոցով. Կը պատկանիմ Հայ Աւետարանական եկեղեցւոյ: Կը հաւատամ տիեզերական շարժման, յատկապէս` միջեկեղեցական, որովհետեւ դուն չես կրնար ինքդ քեզ հետ, քո հաւաքականութեան մէջ ապրիլ, պէտք է բացուիս` յատկապէս մեր օրերուն: Ես Հայ Աւետարանական եկեղեցւոյ կը պատկանիմ, բայց բացուած եմ եւ կը հաւատամ միջեկեղեցական կապերուն, որ այլ Եկեղեցիները, համայնքները պէտք է կապեր հաստատեն իրարու հետ:
Աշխատանքի բերումով շատ կը ճամփորդեմ: Բայց միշտ ժամանակ կը գտնեմ այցելելու այն երկիրները, ուր հայկական գաղութներ կան: Կը փորձեմ պրպտել հայկական իրականութիւնը, տեսնել, թէ որոնք են մեր ժողովուրդի մարտահրաւէրները տարբեր գաղութներու մէջ: Կը հանդիպիմ հայ մարդոց, կը ծանօթանամ անոնց կեանքին, կենցաղին, որոնք ալ յետագային իմ թեմաներուս, յօդուածներուս նիւթ կը դառնան:
Երեք տարի առաջ հրատարակեցի իմ առաջին հատորը` «Հայուն գոյապայքարի ճանապարհը» յօդուածներու ժողովածուն. խմբագիրն ալ տիկինս` Արտան է:
– Պարո´ն Ճէպէճեան, ըսիք, որ շատ կը ճամփորդէք, որու արգասիքը նաեւ Ձեր յօդուածներն են: Ինչպէ՞ս կը նկարագրէք տարբեր երկիրներու, համայնքներու մէջ ապրող հայուն:
– Եթէ կ’ուզես հասկնալ հայուն, պէտք է անոր հետ ապրիս այն երկրին մէջ, ուր ան կ’ապրի: Այստեղ է, որ կը սկսի մեր գոյապայքարը: Իսկ հայու գոյապայքարը Ֆրանսայի մէջ այն չէ, ինչ Լիբանանի, Սուրիոյ, Էսթոնիոյ կամ Լաթվիոյ մէջ: Այստեղ է, որ կը սկսի սփիւռքեան մեր իրականութեան այլազանութիւնները:
Պէտք է փորձես տեսնել եւ հասկնալ հայուն` իր ապրած շրջանակին մէջ. իւրաքանչիւրն իր իւրայատկութիւններն ունի: Այդ է պատճառը, որ մենք միշտ կ’ըսենք, որ սփիւռքեան, սփիւռքահայ իրականութիւնը իւրայատուկ խճանկար մըն է: Եւ իւրաքանչիւր հայ իր ապրած երկրին մէջ կը սկսի փնտրել ճանապարհ, թէ ինչպէս պէտք է հայ մնայ:
Որ երկիր որ երթամ` կը փորձեմ տեսնել հայուն իր պարունակին, ոչ թէ իմ` լիբանանեան պարունակին մէջ: Իւրաքանչիւրն իր մարտահրաւէրներն ունի, եւ այդ է պատճառը, որ իմ յօդուածներուս առանցքը կը կազմեն հայկական գաղութները: Կը փորձեմ մէջտեղ հանել հայու գոյապայքարը տարբեր երկիրներու մէջ, թէ որքան այլազան է, բայց վերջաւորութեամբ` անհրաժեշտ: Մեր ճակատագիրն է այդպիսին: Այս իւրայատկութիւնները թէ´ հետաքրքրական են, թէ´ դժուար, թէ´ խրթին, բայց անպայմանօրէն պէտք է մտնել մէջը եւ յաղթահարել:
– Տարբերութիւններով հանդերձ` ի՞նչն է որ կը միաւորէ տարբեր երկիրներ ապրող հայուն:
– Շատ-շատ լաւ հարցում է: Տարբերութիւններով հանդերձ` ես երեք կէտերու մէջ փորձեցի հասարակաց յայտարարը գտնել:
Առաջին` մենք կը գտնուինք մեր պատմութեան անկիւնադարձային հանգրուանին մէջ, որ Ցեղասպանութեան 100-ամեայ տարելիցն է: Հասարակաց յայտարարը այն տարբեր գաղութներուն մէջ, ուր մենք կ’ապրինք` Ցեղասպանութիւնն է, ճանաչումը եւ պահանջատիրութիւնը:
Երկրորդը` հայոց լեզուն, հայկական ինքնութիւնը, մշակոյթը, հայոց պատմութիւնը պահելու անհրաժեշտութիւնն է:
Իւրաքանչիւր հայ իր ապրած տեղը այս պայքարներուն մէջ է: Յատկապէս, որ կը խօսինք 3-4 սերունդի մասին:
Երրորդը` մեր քրիստոնէական հաւատքն է, որ մեզի համար շատ կարեւոր մարտահրաւէր է: Այդ է պատճառը, որ ուր երթանք` Եկեղեցի կը կառուցենք: Եկեղեցին ձեւով մը այդ երկիրներու մէջ հայ ժողովուրդին քով-քովի հաւաքելու վայր է: Հետեւաբար, նոր սերունդը Եկեղեցիի հետ առնչելը մեր հիմնական հարցն է` մեր համահայկական մեծ պատկերին մէջ:
Այս երեք հասարակաց յայտարարներն են, որոնք կը միաւորեն տարբեր երկիրներու մէջ ապրող հայուն:
– Պարո´ն ճէպէճեան, Դուք Ձեր աշխատութիւններէն մէկուն մէջ անդրադարձած էք համաշխարհայնացման խնդիրին, բարձրաձայնելով, թէ ինչ է այն` մշակութային ինքնութեան վերացու՞մ, թէ՞ վերանորոգում: Այս մասին կ’ուզեմ քիչ մը մանրամասնէք:
– Համաշխարհայնացման մասին տարբեր տեսակէտներ կան: Ընդհանրապէս, ժխտական երեւոյթները, որ համաշխարհայնացումը կը քանդէ ազգային ինքնութիւնը, մշակոյթը եւ այլն, շատ են, որ ես կը հասկնամ: Բայց ուզենք թէ չուզենք, ընդունենք թէ չընդունենք, մենք այսօր կ’ապրինք համաշխարհայնացուած աշխարհի մէջ: Մենք դէ՞մ պէտք է երթանք անոր, ո´չ, որովհետեւ այդ է այսօրուան աշխարհը: Պարզապէս պէտք է փորձել հասկնալ, թէ համաշխարհայնացուած աշխարհի մէջ ինչպէս կրնանք դրական երեւոյթներն օգտագործել, որպէսզի մեր ազգային ինքնութիւնը մէջտեղ հանենք:
Ըստ ընկերաբաններու, եթէ համաշխարհայնացումը մէկ կողմէն կը քանդէ սահմաններ, ազգային ինքնութիւններ, միեւնոյն ժամանակ կ’օգնէ, որ մարդիկ իրենց կորսուածը վերագտնելու փորձեր ընեն: Պատմութեան մէջ այսօր շատ են օրինակները, երբ մարդիկ, հաւաքականութիւններ, զգալով վտանգը, համաշխարհայնացման դէմ տեղայնացման փորձեր կ’ընեն, այսինքն, կը փորձեն տեղական ինքնութիւնը պահել, իրենք իրենց մէջ ամփոփուիլ:
Այստեղ է, որ պէտք է փորձել հաւասարակշռել համաշխարհայանացումը եւ տեղայնացումը (գլոբալիզացիա եւ լոկալիզացիա) եւ զօրացնել մեր ազգային, մշակութային ինքնութիւնը` օգտագործելով տեղեկատուական ժամանակակից միջոցները: Նամանաւանդ որ ներկայ սերունդը տեղեկատուական մշակոյթի սերունդ է:
– Պարո´ն Ճէպէճեան, վերջերս Դուք պարգեւատրուեցաք Սփիւռքի նախարարութեան «Մայրենիի դեսպան» մետալով, որ կը շնորհուի հայապահպանութեան ոլորտէն ներս ներդրում ունենալու, մայրենի լեզուի պահպանման ու զարգացման գործին մէջ նուիրաբերած ջանքերու, ինչպէս նաեւ Հայաստան-Սփիւռք գիտակրթական գործակցութեան ամրապնդմանն ու զարգացմանը նպաստելու համար: Հետաքրքիր է, Ձեզի համար ի՞նչ կը ներկայացնէ այդ պարգեւը:
– Նախ եւ առաջ իմ խորին շնորհակալութիւնը կ’ուզեմ յայտնել Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին այս անակնկալին համար. անձնապէս շատ երախտապարտ եմ ու զգացուած: Մայրենիի դեսպան… կը նշանակէ, որ հայ ժողովուրդի ազգային, մշակութային, լեզուական ինքնութեան պահպանման ջատագովն ես: Եւ սա ձեւով մը, իմ մարտահրաւէրն է, առաքելութիւնը, թէկուզ որ կ’աշխատիմ Աստուածաշնչեան ընկերութեան մէջ, որն իրեն յատուկ ծրագիրները ունի: Բայց Աստուածաշնչեան ընկերութիւնը եւ անոր առաքելութիւնը նաեւ ազգային, մշակութային ինքութեան հետ կրնայ համընկնիլ: Ու ես Աստուածաշունչի միջոցով կը փորձեմ հայկական տարբեր գաղութներու մէջ տեսնել, թէ ուր է հայը, ինչ է հայը, ինչն է հայու մարտահրաւէրները եւ ինչպէս պէտք է հայն իր ազգային ինքնութիւնը պահպանէ:
Մենք` որպէս ժողովուրդ, տեղ մը հասած ենք, որ այլեւս քննադատութեամբ առաջ չենք կրնար երթալ: Ի հարկէ, եթէ քննադատութիւնը տեղին է` լաւ է, բայց մեր ժողովուրդն այսօր դրական ուժի պէտք ունի, որպէսզի իր գոյապայքարը շարունակէ եւ իր մարտահրաւէրներուն դիմակայէ: Հետեւաբար, ես այդ դրական ուժին կը հաւատամ: Որպէս դրական ուժ` կրնայ ըլլալ մեր ազգային, լեզուական, մշակութային, քրիստոնէական ինքնութեան պահպանումը, որ փոխանցելով երիտասարդներուն, պէտք է կարենանք ցոյց տալ, որ իրենք պէտք է հպարտ զգան իրենց հայկականութեամբ, ազգային, մշակութային ինքնութեամբ: Ին՞չ պատճառներ կան, որ մենք հպարտ չզգանք. եթէ լեզուն է, ապա շատ հարուստ լեզու ունինք: Իմ գործակիցներս կ’ըսեն, որ Սուրբ Գիրքի ամենաճշգրիտ թարգմանութիւնը հայերէնով է: Շատ լեզուներով այն կը կոչուի` Պայպըլ: Միայն հայերէնով Աստուածաշունչ կ’ըսենք, այսինքն` Աստուծոյ շունչ: Եւ երբ կը թերթենք Աստուածաշունչի էջերը, կ’ըսուի, որ գիրքը Աստուծոյ շունչն է: Եթէ դուն այս տեսակ լեզուի կը պատկանիս` ինչու պէտք է հպարտ չզգաս:
Մենք հարուստ, համաշխարհային մակարդակի մշակոյթ, արուեստ, գրականութիւն ունինք: Անհրաժեշտ է, որ նոր սերունդին յատկապէս այս դրական ուժը փոխանցենք, որ հպարտ զգան իրենց ինքնութեան համար: Հպարտութիւն չի նշանակեր դիմացինին վարկաբեկել: Դիմացինին պէտք է սիրել, յարգել, բայց միաժամանակ հպարտ պէտք է զգալ ինքնութեանդ համար: Քրիստոս կ’ըսէ` սիրէ´ քո ընկերը, քո´ անձի պէս: Եթէ քեզ չսիրես, դիմացինին չես կրնար սիրել: Դու քո լեզուն, ինքնութիւնը, պատմութիւնը պէտք է սիրես, որպէսզի կարենաս հասկնալ դիմացինին, անոր մշակոյթը եւ կարենաս փոխանցել քուկդ:
Հակառակ բոլոր դժուարութիւններուն` մենք պէտք է պահենք մեր լեզուն, ինքնութիւնը: Եւ այս դժուարութիւնները դիմագրաւելու համար դրական ուժ հարկաւոր է, որ պէտք է սկսի Մայր հայրենիքէն` անցնելով Սփիւռք: Այստեղ է, որ Հայաստանն ու Սփիւռքը պէտք է քով-քովի գան ու միասին կարենան դրական ուժ ներարկել մեր ժողովուրդին մէջ:
Չմոռնանք, որ պահանջատիրութեան մեծ առաքելութիւն ունինք:
– Որուն Դուք շատ խօսուն կերպով անդրադարձած էք Ձեր յօդուածներէն մէկուն մէջ, որ վերնագրուած է` «Վէրքը խորունկ է…»:
– Անշուշտ, եւ այդ յօդուածն իրականութիւն է: Ես պէտք է փոխանցեմ, չէ՞: Օրինակ` տան մէջ, ալպոմիս մէջ ունիմ իմ բոլոր մեծ ծնողներու նկարները: Մեր ընտանիքէն 25 անդամ նահատակուած է Եղեռնի ժամանակ: Բոլորին նկարները, բոլորին անուները ունիմ: Ամէն անգամ, երբ կը բանամ ալպոմը, այդ նկարները ինծի կը նային: Չեն խօսիր, բայց պատգամ ունին փոխանցելու ինծի: Ես չեմ կրնար այդ մարդոց յիշատակը անտեսել: Անոնք ինծի կ’ըսեն` մենք նահատակուեցանք, բայց դուն պէտք է շարունակես: Իմ միջոցով, իմ զաւակներուս միջոցով պէտք է շարունակեմ: Սա մեր պատգամն է, մեր առաքելութիւնը:
– Պարո´ն Ճէպէճեան, Դուք խօսեցաք դրական ուժի անհրաժեշտութեան մասին: Հետաքրքիր է, ո՞րն է Ձեր դրական ուժի աղբիւրը:
– Լաւ հարցում է… Դրական ուժն առաջին հերթին Աստուածաշունչն է: Ես միշտ կ’ըսեմ` Աստուածաշունչը հաւաքականութեան գիրքն է, գիրք, որ երբեք չի հիննար: Այդ է պատճառը, որ մինչեւ այսօր կը համարուի ամենաշատ տարածուած ու վաճառուած գիրքը աշխարհի մէջ: Ինչու՞, որովհետեւ մէջի պատգամը չի հիննար: Ցանկացած ժամանակ, երբ կը բանաս այն, բան մը ունի քեզի ըսելու` մեկնելով, ելլելով քու վիճակէն: Այս է Աստուածաշունչի զօրութիւնը:
Ես իմ դրական ուժը կ’առնեմ Աստուածաշունչէն եւ այդ ուժը կը գործածեմ իմ հայ ժողովուրդին համար, համամարդկային մեր բոլոր յարաբերութիւններուն մէջ, անմիջական գոյապայքարներու մէջ:
Այդ պատճառով է, որ մարդոց կը քաջալերեմ Աստուածաշունչ կարդալ: Աստուածաշունչը ամենօրեայ գիրք է: Այն գիրքն է, որ քննական եւ ազատական մտածողութիւն կու տայ: Կը սկսիս երեւոյթներուն քննականօրէն մօտենալ եւ ազատ մտածել: Կը սկսիս դիմացինին տեսնել իր արժէքներով, վիճակներով, կարողութիւններով: Եւ կը սկսիս այդ ամէնը առարկայական ձեւով վերլուծել: Սա դրական մեծ ուժ է: Օրինակ` փոխանակ քննադատելու հայրենիքը, կը սկսիս ըսել` չէ, պէտք է այս ձեւի ներդրում ունենալ, որ հայրենիքն աւելի հզօրանայ, զօրանայ: Ժխտական մօտեցումը չի կառուցեր, դրականն է` որ կը կառուցէ: Այս ձեւով է, որ մենք պէտք է զօրանանք:
– Ես կը կարծեմ, որ Դուք դրական ուժ կը ստանաք նաեւ Ձեր ընտանիքէն` երեխաներէն եւ յատկապէս տիկին Արտայէն:
– Անշուշտ, ինչպէս կ’ըսեն` յաջողակ տղամարդու ետեւը խելացի կին կանգնած է: Աստուծոյ ամենամեծ նուէրը ինծի իմ տիկինս է` Արտան, եւ իմ զաւակներս: Աստուծմէ աւելի մեծ նուէր ի՞նչ պէտք է ակնկալէի` դրամ, տուն, այդ ամէնը անցօղիկ է ու մէկ վայրկեանի մէջ կրնաս կորսնցնել: Արտան միշտ նեցուկ եղած է ինծի, գործերուս, համոզմունքներուս, աշխատանքներուս մէջ: Այդ նեցուկի շնորհիւ է նաեւ, որ ես կրնամ աշխատիլ: Պատկերացուցէք` 25 տարի է կը ճամփորդեմ` տունս, ընտանիքս ձգելով: Եթէ Արտային պէս հասկցող տիկին, կողակից չունենայի, չէի կրնար այդ բոլորը ընել:
Աստուած մեզի օրհնած է երկու անուշիկ զաւակներով` Վահէն եւ Ալիքը: Երկուքն ալ հայրենասէր երեխաներ են, եւ հայկականութիւնը բաւականին զօրաւոր արմատացած է անոնց մէջ: Սա ինծի համար մեծ ուրախութիւն է, որովհետեւ մեր օրերուն Սփիւռքի մէջ զաւակներդ հայ մեծցնելը բաւականին դժուար առաքելութիւն է: Փառք Աստուծոյ, որ մենք Արտային հետ կրցանք մեր զաւակներուն հայ մեծցնել: Սա ալ դրական ուժ է մեզի համար: Երկուքն ալ հայկական պարախումբի մէջ կը պարեն: Ու երբ կը տեսնես, որ զաւակներդ հայկական պարեր կը պարեն, ատիկա ամենամեծ քաջալերանքն է` որպէս հայ:
Պարոն Ճէպէճեանի խօսքը կը շարունակէ տիկին Արտան, որ մինչեւ այդ համբերատար կը հետեւէր մեր զրոյցին: Միայն նշեմ, որ տիկին Արտա Պոյնէրեան-Ճէպէճեան Կիպրոսի «Նիքոսիոյ համալսարանի» բանասիրութեան, ընկերաբանութեան եւ իրաւագիտութեան բաժինի դասախօս է, ընկերաբան եւ լեզուաբան:
– Մեր երեխաները մեր հպարտութիւնն են: Դեռ փոքր տարիքէն ամէն կիրակի եկեղեցի կը յաճախեն, որ մեծ դեր ունի անոնց ինքնութեան մէջ: Աղջիկս` Ալիքը, 13 տարեկան էր եւ արդէն կիրակնօրեայի ուսուցչուհի էր. իր շուրջը հաւաքած էր 24 մանուկ ու Աստուածաշունչէն պատմութիւններ կը պատմէր:
Մեր տան մէջ աշխատանքի մթնոլորտ կայ. բոլորը պէտք է աշխատին: Երբեմն զաւակներուս կ’ըսեմ` բաւական է, դաս մի´ ընէք, մի´ կարդացէք: Բայց անոնք այդ ամէնը ինքնաբերաբար կ’ընեն, ոչ թէ անոր համար, որ մենք անոնց կը ստիպենք: Մեր բոլոր հայ բարեկամներու զաւակները այդպիսին են, բոլորը դասերու մէջ լաւագոյնն են: Զաւակներս վեց լեզու գիտեն, բայց առաջնայինը հայերէնն է անոնց համար, հայոց պատմութիւնը:
Ինչպէս ամուսինս ըսաւ, անոնք հայկական պարախումբի մէջ կը պարեն: Ուսուցիչը, որ Հայաստանէն եկած է, անոնց կը բացատրէ, թէ պարելուն ամէն ոտքը, որ գետին կը զարնեն կամ կը գոռան, ինչ կը նշանակէ, ինչ խորհուրդ ունի: Անոնք կու գան ու այդ ամէնը մեզի կը պատմեն եւ կ’ըսեն, թէ այս ինչ անուշ մշակոյթ ունինք, պարեր, որոնց ետեւը պատմութիւն կայ: Ես կը լսեմ անոնց ու կ’ըսեմ` փառք Աստուծոյ:
Կը շարունակէ պարոն Ճէպէճեան.
– Երիտասարդներու ինքնութեան ձեւաւորման մէջ Հայաստանի դերը շատ-շատ կարեւոր է: Ես 10 տարի չէի այցելած հայրենիք: Ու երբ տեսայ ներկայ վիճակը, թէ ինչպիսի յառաջխաղացում արձանագրած է այս տարիներուն ընթացքին, հիմա շատ աւելի զօրաւոր կերպով համոզուած եմ, որ ջատագովը պէտք է դառնամ, որ մենք շատ աւելիով կապենք մեր նոր սերունդը Մայր հայրենիքի հետ: Ես սա նաեւ որպէս ծնող կ’ըսեմ, երբ կը յիշեմ, թէ տղաս երկու տարի առաջ ինչ ոգեւորութեամբ եկաւ Հայաստանէն:
Հայաստանը մեր հիմքն է, մեր ինքնութիւնը, մեր հողն է: Ոտքդ, որ կը դնես հողին վրայ, գիտես, որ քուկդ է: Այստեղ քեզ օտար չես զգար: Ես ազգայնամոլութիւն չեմ քարոզեր, այլ կը խօսիմ ազգասիրութեան մասին, որ տարբեր բան է:
Սիրտս շատ կը ցաւի, երբ տարբեր երկիրներու մէջ Հայաստանէն արտագաղթած հայեր կը տեսնեմ: Կը հասկնամ, որ տնտեսական վիճակն է պատճառը, որ Հայաստանի մէջ նիւթական կարելիութիւններ չկան: Բայց Սփիւռքի մէջ, օտար երկրի մէջ ծնիլն ու ապրիլն ալ դիւրին չէ: Մենք հողի, հայրենիքի, ինքնութեան կարօտով մեծցած ենք: Եւ վերջապէս, այսօր աշխարհի վրայ տեղ մը կա՞յ, որ ամէն ինչ լաւ է: Իսկ Հայաստանը մերն է` իր դրական եւ ժխտական կողմերով: Կատարեալ բան չկայ, միայն Աստուած կատարեալ է:
Պէտք է հասկնանք, թէ մեր ունեցածը ինչպէս կրնանք մեծցնել, ապրեցնել: Այս տասը տարիներուն ընթացքին բաւականին բան փոխուած է Հայաստանի մէջ: Երբ Էջմիածին գացի, քաղաքը այն չէր, ինչպիսին տաս տարի առաջ էր: Այս ամէնը պէտք է արձանագրուի, որ անկախ դժուարութիւններէն, Հայրենիքը առաջ կ’երթայ: Սա է, որ պէտք է պահենք ու ծաղկեցնենք: Ուրիշ ճանապարհ պէտք չէ փնտրել:
– Ինչո՞վ կը ցանկայիք եզրափակել Ձեր խօսքը:
Հրայր– Ձեզի կը մաղթեմ ուժ, կորով, յաջողութիւն: Ինչպէս տիկին Հրանոյշ Յակոբեանին ըսի, մենք` ես եւ տիկինս, եկանք, որ մեր կապերը վերահաստատենք հայրենիքի մէջ: Մեր այցելութեան գլխաւոր նպատակը սա է: Մեր մաղթանքն է, որ լաւ ըլլաք, զօրաւոր կենաք: Գեղեցիկ հայրենիք ունինք, միասին պէտք է շարունակենք մեր հիմնահարցերը լուծել:
Արտա- Ես շատ-շատ վերասիրեցի Հայաստանը եւ հպարտ եմ, որ այսքան դրական փոփոխութիւններ եղած են: Ամէն ինչ գեղեցկացած է: Կը ցանկամ, որ մեր կապերն աւելի սերտանան: Եթէ որեւէ ատեն մեր մասնագիտութեամբ, մեր փորձառութիւններով կրնանք օգտակար ըլլալ հայրենիքին, ես եւ Հրայրը միշտ պատրաստ ենք մեր բաժինը բերելու, որպէսզի իրարմով հարստանանք, ձեռք-ձեռքի տանք: Դուրսը, հայրենիքի մէջ պատրաստուած ուժեր կան, պէտք է միասին ներդրում ունենալ հայրենիքի զարգացման գործին մէջ:
Մենք Հայրենիք ունինք, ուր ամէնուր հայերէն կը խօսին, կը ժպտան, օգտակար կ’ըլլան քեզի: Այս ամէնը դուրսը չես տեսներ: Այս բաներն են, որ մենք պէտք է տեսնենք, գնահատենք եւ ամուր բռնենք…

Грайр ЧЕПЕЧЯН: «Приехали, чтобы подтвердить наши связи на родине…»
«Верю, что армянин не должен только брать, он должен давать своему народу, своим единоверцам. В моем случае, я отдаю не только своему народу, но и человечеству…» Так начал свой рассказ при нашей беседе Грайр Чепечян. Люди, которые не знакомы с Грайром Чепечяном, наверное, задаются сейчас вопросом – кто он? Можем сказать в ответ, что он общий секретарь Библейского общества по региону Персидского залива, председатель совета Библейского общества Среднего Востока и Армянской евангелистской культурной комиссии «Армис». Но это лишь малая часть богатой биографии Грайра Чепечяна. �? нашим читателям, желающим ближе познакомиться с путем, пройденным господином Чепечяном, рекомендуем прочитать эту статью.
А мы продолжим нашу беседу и предоставим слово Грайру Чепечяну.
– Cвое служение я совершаю посредством Церкви: принадлежу к Армянской Евангелистской церкви. Верю в экуменическое движение, особенно межцерковное, потому что человек не может жить замкнувшись в себе, особенно в наши дни – нужно раскрыться. Я принадлежу к Армянской Евангелистской церкви, но открыт и верю в межцерковные связи, в то, что эти Церкви, общины должны наладить связи друг с другом.
По роду деятельности много путешествую. Но всегда нахожу время посещать те страны, где есть армянские колонии. Пытаюсь разузнать армянские реалии, увидеть, каковы вызовы нашему народу в разных колониях. Знакомлюсь с армянами, их жизнью, бытом, что впоследствии и становится материалом моих статей.
Три года назад издал свой первый том – сборник статей «Путь борьбы за выживание армян»: редактировала его моя супруга Арта.
– Господин Чепечян, Вы сказали, что много путешествуете, результатом чего являются и Ваши статьи. Как опишете армян, живущих в разных странах, общинах?
– Если хочешь понять армянина, должен прожить с ним в данной стране. �?менно тут начинается наша борьба за выживание. А во Франции это не то, что в Ливане, Сирии, Эстонии или Латвии. �?менно здесь начинаются различия наших реалий Диаспоры.
Надо попытаться увидеть и понять армянина в среде его обитания: каждый имеет свои особенности. В этом причина, что мы всегда говорим: армянские реалии Диаспоры являются своеобразной мозаикой. �? каждый армянин в стране своего проживания начинает искать путь, как остаться армянином.
В какую бы страну ни приехал, стараюсь увидеть армянина в родной среде, а не в моей ливанской среде. Перед каждым стоят его вызовы, и в этом причина, что стержнем моих статей являются армянские колонии. Пытаюсь выявить борьбу за существование армян в разных странах – насколько она различна, но с необходимой концовкой. Такова наша судьба. Эти особенно и интересны, и трудны, и сложны, но непременно нужно окунуться в них и победить.
– При всех различиях, что объединяет армян, живущих в разных странах?
– Очень хороший вопрос. При всех различиях, я попытался найти среднее между тремя точками.
Первое – мы находимся в поворотной точке нашей истории, коей является 100-летие Геноцида армян. Главное в колониях, где живут армяне – Геноцид, его признание и требование.
Второе – необходимость сохранения армянского языка, идентичности, культуры, истории.
Каждый армянин в стране своего проживания находится в этой борьбе. Особенно, когда речь идет о 3-4 поколении.
Третье – наша христианская вера, являющаяся для нас очень важным вызовом. В этом причина, что всюду, где оказываемся, мы строим церковь, которая становится местом сбора армян, проживающих в этой стране. Следовательно, наш главный вопрос в нашей большой общеармянской картине – приобщение нового поколения к церкви.
Три эти важнейших положения объединяют армян, живущих в разных странах.
– Господин Чепечян, в одном из своих трудов Вы коснулись проблем глобализации, озвучив вопрос, что она собой представляет – ликвидация культурной идентичности или ее обновление. Хотелось бы немного поговорить об этом.
– Есть различные точки зрения на глобализацию. Вообще, как мне кажется, негативных явлений – что глобализация разрушает национальную идентичность и культуру, – много. Но хотим мы того или нет, принимаем, или нет, мы сегодня живем в глобализованном мире. Мы должны выступать против него? Нет, потому что таков сегодняшний мир. Прост надо попытаться понять, как можем использовать в глобализованном мире позитивные явления, чтобы сохранить нашу национальную идентичность.
По мнению социологов, если глобализация, с одной стороны, разрушает границы, уничтожает национальную идентичность, то в то же время помогает людям попытаться вновь обрести утерянное. В истории сегодня много примеров, когда люди, общности, ощущая угрозу, предпринимают локальные попытки против глобализации – пытаются сохранить местную идентичность, ограничиться в себе.
�?менно здесь надо попытаться уравновесить глобализацию и локализацию, усилить нашу национальную, культурную идентичность, используя современные средства информации. Тем более, что нынешнее поколение – поколение информационной культуры.
– Господин Чепечян, недавно Вы были награждены медалью Министерства Диаспоры РА «Посол родного языка», которая присуждается за вклад в дело сохранения армянства, усилия в сохранении и развитии родного языка, а также содействие укреплению и развитию научно-образовательного взаимодействия Армения-Диаспора. Чем является для Вас эта награда?
– Прежде всего хочу выразить мою глубочайшую благодарность министру Диаспоры Грануш Акопян за этот сюрприз: очень признателен и прочувствован. Посол родного языка… означает, я являюсь поборником сохранения языковой, культурной, национальной идентичности армянского народа. �? таким образом этой мой вызов, миссия, хотя и работаю в Библейском обществе, имеющем свои особые программы. Но Библейское общество и его миссия могут совпадать также с национальной, культурной идентичностью. �? я посредством Библии пытаюсь увидеть в различных армянских колониях, где армянин, что он собой представляет, каковы его вызовы и как следует сохранять национальную идентичность.
Мы, как народ, достигли определенной точки, за которой одной лишь критикой не можем идти вперед. Конечно, хорошо, если критика уместна, но наш народ сегодня нуждается в позитивных зарядах, чтобы продолжить свою борьбу за существование и противостоять вызовам. Соответственно, я верю в эту позитивную силу, способную выступать хранителем нашей национальной, языковой, культурной, христианской идентичности. Передавая ее молодежи, мы должны суметь показать, что они должны гордиться своей армянственностью, национальной и культурной идентичностью. Что может послужить причиной, чтобы мы не испытывали национальной гордости? Если язык – то у нас очень богатый, красочный язык. Мои коллеги утверждают, что самый точный перевод Священного Писания – именно на армянский. На многих языках она называется Библией. Только в армянском говорим – Аствацашунч, то есть Божественное дыхание. �? когда листаем Библию, там говорится, что книга является дыханием Бога. �? если ты принадлежишь к такому языку – почему не должен гордиться.
У нас есть богатая, на мировом уровне, культура, искусство, литература. Необходимо передать новому поколению именно эту позитивную силу, чтобы они испытывали гордость своей идентичностью. Гордиться – не означает унижать других. �?х надо любить, уважать, но в то же время испытывать гордость за собственную идентичность. Христос говорит: люби ближнего своего, как самого себя. Если не любить себя – других не сможешь любить. Ты должен любить свой язык, идентичность, историю, чтобы суметь понять других, их культуру, и смог передать свою.
Вопреки любым трудностям, мы должны сохранять наш язык, идентичность. А для этого необходима позитивная сила, которая должна исходить с Матери-Родины и распространяться по Диаспоре. �?менно в этом Армения и Диаспора должны сплотиться и суметь совместно привить позитивную силу нашему народу.
Давайте не забывать, что на нас возложена огромная миссия требования.
– Которой Вы весьма красочно коснулись в одной из своих статей, озаглавленной «Рана глубокая…»
– Несомненно, и эта статья – реальность. Я ведь должен передать. Например, дома, в альбоме у меня есть фотографии всех моих предков. 25 членов нашей семьи погибли во время Геноцида армян. Фотографии и имена всех у меня сохранены. Каждый раз, когда раскрываю альбомы, эти фотографии смотрят на меня. Не говорят, но у них есть завет, переданный мне. Я не могу пренебречь памятью этих людей. Они мне говорят – мы погибли, но ты должен продолжить. Должен продолжить через себя, своих детей. Это наш завет, наша миссия.
– Господин Чепечян, Вы говорили о необходимости позитивной силы. Любопытно, в чем источник Вашей позитивной силы?
– Хороший вопрос… Позитивная сила, прежде всего, заключена в Библии. Я всегда говорю: Библия книга общности, которая никогда не устаревает. В этом причина, что до сего дня она считается самой распространенной и продаваемой книгой в мире. Почему? Да потому, что содержащийся в ней завет не устаревает. В любое время, когда раскрываешь книгу, ей есть что тебе поведать – комментируя, исходя из твоего состояния. В этом сила Библии.
Я свою позитивную силу черпаю в Библии и применяю для своего народа, во всех наших общечеловеческих отношениях, в непосредственной борьбе за выживание.
�?менно поэтому призываю людей читать Библию – ежедневную настольную книгу, которая дает аналитическое и либеральное мышление. Начинаешь смотреть на явления аналитически и мыслить либерально, видеть человека с его достоинствами, состоянием, потенциалом. �? начинаешь объективно анализировать все это. Это большая позитивная сила. Например, вместо того, чтобы критиковать Родину, начинаешь размышлять: нет, надо внести такой вклад, чтобы Родина стала еще сильнее. Негативное отношение неконструктивно, конструктивна позитивная позиция. �?менно таким образом мы должны становиться сильнее.
– Мне кажется, свою позитивную силу Вы получаете также от Вашей семьи, детей, и особенно госпожи Арты.
– Несомненно, как говорится, за спиной успешного мужчины стоит умная женщина. Самый большой Божий дар мне – моя супруга Арта и мои дети. Большего дара от Бога я не мог ожидать – деньги, дом, все это преходяще, в секунду можешь потерять. Арта всегда поддерживала меня в моих делах, убеждениях, работе, благодаря чему я могу работать. Представьте, 25 лет путешествую, оставляя дом, семью. Не будь у меня такой понимающей жены – не смог бы делать все это.
Бог благословил нас двумя замечательными сыновьями – Ваге и Аликом. Оба патриоты, и армянственность достаточно глубоко укоренилась в них. Это для меня большая радость – в наши дни вырастить сыновей армянами в Диаспоре достаточно трудная миссия. Слава Богу, что нам с Артой удалось вырастить сыновей армянами. Это также позитивная сила для нас. Оба танцуют в армянском ансамбле, что для нас, как армян, большое воодушевление.
Повествование господина Чепечяна продолжает госпожа Арта, которая до того терпеливо наблюдала за нашей беседой. Отмечу лишь, что госпожа Арта Пойнерян-Чепечян является преподавателем отделения филологии, социологии и права «Никосийского университета» Кипра, социолог и языковед.
– Наши дети – наша гордость. Еще сызмальства они каждое воскресенье посещали церковь, которая сыграла большую роль в их становлении как личностей. Дочка, Алик, уже в 13-летнем возрасте преподавала в воскресной школе, собрала вокруг себя 24 детей и рассказывала истории из Библии.
В нашем доме рабочая атмосфера: все должны трудиться. �?ногда говорю детям: достаточно, не учите уроки, не читайте. Но они все это делают самопроизвольно, а не мы заставляем их. Таковы же дети всех наших армянских друзей, все очень хорошо учатся. Мои дети владеют 6 языками, но приоритетными для них являются армянский язык и история.
Как сказал супруг, они танцуют в армянском ансамбле. Преподаватель, приехавший из Армении, объясняет им, что означает каждый удар ногой о землю и вскрик, их таинство. Они приходят и рассказывают все это нам, говоря, какую прекрасную культуру, танцы мы имеем, за каждым из которых – целая история. Я слушаю их и говорю: Слава Богу.
Продолжает господин Чепечян:
– В формировании идентичности молодежи роль Армении очень велика. Я десять лет не бывал на родине. �? когда увидел нынешнее положение, какой прогресс зарегистрирован за эти годы – теперь еще более убежден, что должен стать поборником того, чтобы еще более крепкой была связь нового поколения с Матерью-Родиной. Я говорю это и как родитель, и вспоминаю, с каким воодушевлением мой сын два года назад возвратился из Армении.
Армения наша основа, наша идентичность, наша земля, ставя на которую ногу, осознаешь, что она твоя, дает тебе идентичность. Ты здесь не чувствуешь себя чужим. Я не пропагандирую национализм, а говорю о патриотизме, что является совершенно другим.
Сердце болит, когда в разных странах вижу армян, мигрировавших из Армении. Понимаю, что причина – экономическое положение, что в Армении нет материальных возможностей. Но родиться и жить в Диаспоре, на чужбине тоже нелегко. Мы выросли в тоске по земле, идентичности, Родине. �? наконец, есть ли сегодня в мире место, где все хорошо. А Армения наша – со всеми ее положительными и отрицательными сторонами. Совершенного в мире ничего нет – только Бог совершенен.
Мы должны понять, как можно вдохнуть жизнь, увеличить то, что имеем. За эти десять лет многое изменилось в Армении. Когда я поехал в Эчмиадзин – город уже не такой, каким был 10 лет назад. Все это требует признать: несмотря на трудности, Родина идет вперед. �?менно это мы должны сберечь и приукрасить. �?ного пути искать не следует.
– Чем хотели бы завершить нашу беседу?
Грайр: – Желаю вам сил, энергии, удачи. Как сказал госпоже Грануш, мы с супругой приехали, чтобы подтвердить наши связи на Родине. В этом главная цель нашего визита. Желаем, чтобы были лучше и сильнее. У нас есть прекрасная Родина, и должны продолжать вместе решать наши проблемы.
Арта: – Я вновь влюбилась в Армению и горжусь, что здесь произошло столько позитивных перемен. Все стало прекраснее. Желаю, чтобы связи наши стали еще крепче. Если когда-либо своей специальностью и опытом мы сможем быть полезны Родине, я и Грайр готовы внести свой вклад, чтобы обогатиться друг другом, рука об руку. За рубежом и на Родине есть подготовленные силы, и нужно совместно внести вклад в дело развития Родины.
У нас есть Родина, где повсюду говорят на армянском, улыбаются, бывают полезны тебе. За рубежом всего этого не увидишь, а это нужно видеть, ценить и крепко держать…