Պոլսոյ 85-Ամեայ «Լուսաւորիչ Դպրաց Դաս» Երգչախումբը Այցելեց ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութիւն
Յուլիս 29-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հանդիպում ունեցաւ Պոլսոյ «Լուսաւորիչ Դպրաց դաս» երգչախումբին` գեղարուեստական ղեկավար Յակոբ Մամիկոնեանի եւ ատենապետ Յակոբ Սաֆարեանի ղեկավարութեամբ:
Նախարարը բարձր գնահատեց 85-ամեայ երգչախումբի գործունէութիւնը: «Դուք դարերով էք խօսում` մատուցելով հայկական երգը պոլսահայ համայնքին: Դուք ելոյթ էք ունեցել Պոլսի պատրիարքարանի 550-ամեակին նուիրուած հանդիսութեանը եւ այլ պատմական հանդիսութիւնների ժամանակ», – ընդգծեց նախարար Հ.Յակոբեան:
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան շնորհակալութիւն յայտնեց «Մարմարա» օրաթերթի փոխխմբագիր Մաքրուհի Յակոբեանին` երգչախումբի ելոյթը հայրենիքի մէջ կազմակերպելու գործուն աջակցութիւն ցուցաբերելուն համար:
Իրենց հերթին շնորհակալութիւն յայտնելով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան` «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնը կազմակերպելուն եւ փառատօնի ծիրէն ներս պոլսահայ երգի եւ պարի համոյթներուն դրսեւորուելու բացառիկ հնարաւորութեան համար` Յակոբ Սաֆարեան նշեց, որ այս այցը երգչախումբի 36 անդամներէն շատերուն համար աննախադէպ հնարաւորութիւն է առաջին անգամ տեսնելու Հայաստանի տեսարժան վայրերը, ճանչնալու եւ ընկերանալու անկախ Հայաստանի մէջ բնակող իրենց հայրենակիցներուն հետ:

85-летний Константинопольский хор «Лусаворич Дпрац дас» посетил Министерство Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 июля встретилась с Константинопольским хором «Лусаворич Дпрац дас» под руководством художественного руководителя Акопа Мамиконяна и председателя Акопа Сафаряна.
Министр высоко оценила 85-летнюю деятельность хора. «Вы говорите от имени веков, преподнося армянскую песню константинопольской армянской общине. Вы выступали на торжествах, посвященных 550-летию Константинопольского Патриаршества и других исторических празднествах», – подчеркнула министр Акопян.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян выразила благодарность заместителю редактора ежедневной газеты «Мармара» Макруи Акопян за деятельное содействие, оказанное в организации выступления хора на Родине.
В свою очередь, выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за организацию Общеармянского фестивали «Моя Армения» и предоставление константинопольским армянским ансамблям песни и танца исключительной возможности проявить себя в рамках фестиваля, Акоп Сафарян отметил, что данный визит для большинства из 36 членов ансамбля беспрецедентная возможность впервые увидеть достопримечательности Армении, познакомиться и подружиться с соотечественниками, живущими в независимой Армении.