Օր 3-րդ.Վանաձորը Հիւրընկալեց «Իմ Հայաստան» Համահայկական Փառատօնի Մասնակից Պարախումբերը
Յուլիս 3-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան` «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի պարարուեստի օրերու ծիրէն ներս Սփիւռքէն ժամանած 9 պարախումբեր այցելեցին քաղաք Սպիտակ եւ ծաղիկներ դրին Երկրաշարժի զոհերու յուշարձանին առջեւ:
Այնուհետեւ Վանաձորի Շարլ Ազնաւուրի անուան մշակոյթի պալատի համերգասրահին մէջ կայացաւ համերգ, որուն մասնակցեցան Լիբանանի` «Արին», Թիֆլիսի «Անի», Ջաւախքի «Ջաւախք», Մայկոպի «Նայիրի», Ուքրանիոյ «Արաքս», Խաբարովսկի «Շիրակ», Ֆրանսայի «Արա», Թիֆլիսի «Ջէյրան», Թերպսիխորայի «Պեատիգորսկ» պարախումբերը:
Իրենց կատարումներով փառատօնի մասնակիցներուն ողջունեցին Վանաձորէն շուիահար Սարգիս Ալեքսանեանը, տուտուկահար Վահան Սոֆեանը, երգիչ Աշոտ Մխիթարեանը, Վանաձորի «Անի» պարային համոյթը, ասմունքող Իւան Անտոնեանը:
Լոռի մարզպետարանի կրթութեան, մշակոյթի եւ մարմնակրթութեան վարչութեան մշակոյթի բաժինի վարիչ Արամ Ռեւազեան շնորհակալութիւն յայտնեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան` փառատօնը կազմակերպելու եւ այսպիսով Հայրենիք-Սփիւռք կապերն առաւել մերձեցնելու համար: Պարոն Ռեւազեան նշեց, որ վանաձորցիները առանձնակի ջերմութեամբ ընդունած են Սփիւռքի մեր հայրենակիցներուն, որոնք օտար ափերու վրայ ջանք ու եռանդ չեն խնայեր հայկական մշակոյթը, պարը տարածելու ուղղութեամբ:
Լոռիի մարզպետարանի պատասխանատուն շնորհակալագիրներ յանձնեց համերգի մասնակիցներուն` Սփիւռքի մէջ հայ պարարուեստը պահպանելու, զարգացնելու եւ տարածելու համար:
«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ղեկավարի տեղակալ Էդուարդ Եսայեանց իր հերթին շնորհակալութիւն յայտնելով Լոռի մարզպետարանին եւ վանաձորցիներուն Սփիւռքի մեր հայրենակիցներուն ջերմօրէն հիւրընկալելու եւ համերգն յաւուր պատշաճի կազմակերպելու համար, նշեց, որ առաջին փառատօնի վանաձորեան համերգին մասին նոյնպէս մասնակիցները հաճոյքով կը յիշեն եւ կը պատմեն:
Ձեռնարկին աւարտին բոլոր մասնակիցները Լէյլա Սարիբէկեանի երգի հնչիւններու ներքոյ միասնութեան շուրջպար բռնեցին:

День 3-й: Ванадзор принял танцевальные группы, участвующие в Общеармянском фестивале «Моя Армения»
В рамках «Дней танцевального искусства» Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА 9 танцевальных коллективов из Диаспоры посетили город Спитак и возложили цветы к монументу жертвам землетрясения.
Затем во Дворце культуры имени Шарля Азнавура Ванадзора  состоялся концерт, в котором участвовали танцевальные группы «Арин» из Ливана, «Ани» из Тбилиси, «Джавахк» из Джавахка, «Наири» из Майкопа, «Аракс» из Украины, «Ширак» из Хабаровска, «Ара» из Франции, «Джейран» из Тбилиси, «Терпсихора» из Пятигорска.
Своим исполнением участников фестиваля приветствовали музыканты Саркис Алексанян, Ваан Софян, певец Ашот Мхитарян, танцевальный ансабль «Ани» из Ванадзора, декламатор �?ван Антонян.
Заведующий отделом культуры Управления образования, культуры и спорта Лорийской областной администрации Арам Ревазян выразил благодарность Министерству Диаспоры РА за организацию подобного фестиваля и тем самым еще большее укрепление связей Армения-Диаспора, отметив, что ванадзорцы с особой теплотой приняли наших соотечественников из Диаспоры, которые на чужбине не жалеют сил и энергии для распространения армянской культуры.
А.Ревазян вручил участникам концерта Благодарственны грамоты за сохранение, развитие и распространение армянского танцевального искусства в Диаспоре.
Заместитель руководителя Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Эдуард Есаян, в свою очередь выразив благодарность Лорийской областной администрации и ванадзорцам за теплый прием наших соотечественников из Диаспоры и проведение концерта на должном уровне, отметил, что о ванадзорском концерте Первого фестиваля участники с удовольствием вспоминают и рассказывают.