Օր 3-րդ.Վանաձորը Հիւրընկալեց «Իմ Հայաստան» Համահայկական Փառատօնի Մասնակից Պարախումբերը
Յուլիս 3-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան` «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի պարարուեստի օրերու ծիրէն ներս Սփիւռքէն ժամանած 9 պարախումբեր այցելեցին քաղաք Սպիտակ եւ ծաղիկներ դրին Երկրաշարժի զոհերու յուշարձանին առջեւ:
Այնուհետեւ Վանաձորի Շարլ Ազնաւուրի անուան մշակոյթի պալատի համերգասրահին մէջ կայացաւ համերգ, որուն մասնակցեցան Լիբանանի` «Արին», Թիֆլիսի «Անի», Ջաւախքի «Ջաւախք», Մայկոպի «Նայիրի», Ուքրանիոյ «Արաքս», Խաբարովսկի «Շիրակ», Ֆրանսայի «Արա», Թիֆլիսի «Ջէյրան», Թերպսիխորայի «Պեատիգորսկ» պարախումբերը:
Իրենց կատարումներով փառատօնի մասնակիցներուն ողջունեցին Վանաձորէն շուիահար Սարգիս Ալեքսանեանը, տուտուկահար Վահան Սոֆեանը, երգիչ Աշոտ Մխիթարեանը, Վանաձորի «Անի» պարային համոյթը, ասմունքող Իւան Անտոնեանը:
Լոռի մարզպետարանի կրթութեան, մշակոյթի եւ մարմնակրթութեան վարչութեան մշակոյթի բաժինի վարիչ Արամ Ռեւազեան շնորհակալութիւն յայտնեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան` փառատօնը կազմակերպելու եւ այսպիսով Հայրենիք-Սփիւռք կապերն առաւել մերձեցնելու համար: Պարոն Ռեւազեան նշեց, որ վանաձորցիները առանձնակի ջերմութեամբ ընդունած են Սփիւռքի մեր հայրենակիցներուն, որոնք օտար ափերու վրայ ջանք ու եռանդ չեն խնայեր հայկական մշակոյթը, պարը տարածելու ուղղութեամբ:
Լոռիի մարզպետարանի պատասխանատուն շնորհակալագիրներ յանձնեց համերգի մասնակիցներուն` Սփիւռքի մէջ հայ պարարուեստը պահպանելու, զարգացնելու եւ տարածելու համար:
«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ղեկավարի տեղակալ Էդուարդ Եսայեանց իր հերթին շնորհակալութիւն յայտնելով Լոռի մարզպետարանին եւ վանաձորցիներուն Սփիւռքի մեր հայրենակիցներուն ջերմօրէն հիւրընկալելու եւ համերգն յաւուր պատշաճի կազմակերպելու համար, նշեց, որ առաջին փառատօնի վանաձորեան համերգին մասին նոյնպէս մասնակիցները հաճոյքով կը յիշեն եւ կը պատմեն:
Ձեռնարկին աւարտին բոլոր մասնակիցները Լէյլա Սարիբէկեանի երգի հնչիւններու ներքոյ միասնութեան շուրջպար բռնեցին:

Day 3: Vanadzor hosted dance ensembles participating in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival
On July 3, the nine Diaspora Armenian dance ensembles participating in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora visited the city of Spitak and laid flowers in front of the monument to the victims of the Spitak Earthquake.
Afterwards, a concert was held at the concert hall of Charles Aznavour Cultural Chamber in Vanadzor with performances by Lebanon’s Arin, Tbilisi’s Ani and Jeyran, Javakhk’s Javakhk, Maikop’s Nairi, Ukraine’s Arax, Khabarovsk’s Shirak, France’s Ara and Terpsikhora’s Pyatigorsk dance ensembles.
The concert also included performances by shvi player Sargis Alexanyan of Vanadzor, dudukist Vhan Sofyan, singer Ashot Mkhitaryan, Vanadzor’s Ani Dance Ensemble and reciter Ivan Antonyan.
Head of the Cultural Division of the Department of Education, Culture and Sport of Lori regional council Aram Revazyan expressed gratitude to the RA Ministry of Culture for organizing the festival, which will help further strengthen the Homeland-Diaspora relations. Mr. Revazyan mentioned that the citizens of Vanadzor warmly received the Diaspora Armenians who don’t spare efforts to disseminate Armenian dance and culture abroad.
The representative of the Lori regional council granted letters of gratitude to the participants for preserving, developing and disseminating Armenian dance in the Diaspora.
Deputy director of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival Eduard Yesayants expressed gratitude to the Lori regional council and the citizens of Vanadzor for hosting the Diaspora Armenians and properly organizing the concert. Yesayants also mentioned that the participants of the first festival always remember and share stories about their concert in Vanadzor.