Ժողովրդական երգի-պարի երեկոյ՝ ի պատիւ Գանատահայոց թեմի նորընտիր առաջնորդի
Շաբաթ, 28 Յունիս 2014-ի երեկոյեան, ի պատիւ Գանատահայոց թեմի նորընտիր առաջնորդ՝ Հոգեշնորհ Տ. Աբգար Վրդ. Յովակիմեանի, Լավալ քաղաքի մէջ տեղի ունեցաւ Սասնայ Երկիր ժողովրդական երգի-պարի երեկոյ՝ մասնակցութեամբ Թորոնթոյի Ս. Երրորդութիւն եկեղեցւոյ Սասուն պարախումբին, ընդհանուր գեղարուեստական ղեկավար՝ Ճո Աւագեան։ Սասնայ աւանդական եւ հայկական երգերով ելոյթ ունեցաւ Հայաստանէն ժամանած հանրայայտ երգիչ Ռուբէն Սասունցին։ Հարիւրաւոր հայորդիներ, հոգեւորականներ եւ կազմակերպութեանց ներկայացուցիչներ մասնակցեցան ի պատիւ նորընտիր առաջնորդին նուիրուած այս համերգին։ Յիշեալ ձեռնարկը կազմակերպած էր Մոնթրէալի Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ եւ Լավալի Ս. Խաչ եկեղեցիներու ծխական խորհուրդը։
Կիրակի 29 Յունիս 2014-ին, Գանատահայոց թեմի նորընտիր առաջնորդ հոգեշնորհ Տ. Աբգար Վրդ Յովակիմեանն իր Անդրանիկ Ս. Պատարագը մատուցեց Մոնթրէալի Առաջնորդանիստ Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ եկեղեցւոյ մէջ հանդիսապետութեամբ գերշ. Տ. Նաթան Արքեպս. Յովհաննիսեանի, ներկայութեամբ բազմաթիւ հաւատացեալ ժողովուրդի, Գանատայի մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան տիար Արմեն Եգանյանն ու ազնուափայլ տիկ Մարիա Եգանյանը, Թեմական խորհուրդի եւ Առաջնորդարանի յարակից մարմիններու անդամներու, Թորոնթօյի, Մոնթրէալի եւ Լավալի ծուխերու հոգեւորականներու, ինչպէս նաեւ Մոնթրէալի եւ Լավալի հայկական կազմակերպութեանց եւ միութեանց ներկայացուցիչներու։ Ս. Պատարագի ընթացքին տեղի ունեցաւ Առաջնորդական գաւազանի փոխանցում, որմէ ետք օրուան պատգամն ու քարոզը փոխանցեց նորընտիր առաջնորդ Հայր Սուրբը։
Յաւարտ Ս. Պատարագի եկեղեցւոյ “Մարի Մանուկեան” սրահին մէջ տեղի ունեցաւ ժողովրդային ընդունելութիւն ի բարի գալուստ առաջնորդ Հայր Սուրբին, եւ ի շնորհակալութիւն եւ հրաժեշտ գեր. Տ. Նաթան Արքեպս. Յովհաննիսեանի։ Հայր Սուրբին բարեգալստեան խօսքով եւ կենսագրական տուեալներով հանդէս եկաւ տիկ. Լիզա Սվաճեան որմէ ետք իրենց բարեգալստեան եւ շնորհակալութեան խօսքեր ուղղեցին Գանատայի մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպանը, Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ եկեղեցւոյ հոգեւոր հովիւ՝ Արժ. Տ. Վազգէն քհնյ. Պոյաճեան, Թորոնթօյի Ս. Երրորդութիւն եկեղեցւոյ հոգեւոր հովիւ Արժ. Տ. Զարեհ Ա. Քհնյ. Զարգարեան։ Ի շնորհակալութիւն գերաշնոր Տ. Նաթան Արքեպս. Յովհաննիսեանի մէկամեայ Առաջնորդական տեղապահի պաշտօնի ծառայութեան եպիսկոպոսական մատանի նուիրուեցաւ, որմէ ետք Սրբազան հայրն իր խրատն ու բարեմաղթանքները ուղղեց ներկաներուն եւ յաջողութիւններ մաղթեց Առաջնորդ հայր Սուրբին իր ծառայութեան մէջ։ Նաթան Սրբազանը յառաջիկայ օրերին կը վերադառնայ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին։

Folk song and dance event in honor of newly elected Prelate of the Canadian-Armenian Diocese
On Saturday, June 28, 2014, the Sasun Dance Ensemble of the Holy Trinity Church of Toronto led by artistic director Joe Avagian participated in a folk song-dance event of the Land of Sasun in Laval in honor of newly elected Prelate of the Canadian-Armenian Diocese, Father, Archimandrite Abgar Hovakimyan. The event included performances of the traditional songs of Sasun and Armenian songs by famous singer from Armenia, Ruben Sasuntsi. Hundreds of Armenian citizens, clergymen and members of organizations took part in this concert dedicated to the newly elected prelate and organized by the parish council of the St. Gregory the Illuminator Church of Montreal and the Holy Cross Church of Laval.
On Sunday, June 29, 2014, the newly elected Prelate of the Canadian-Armenian Diocese, Father, Archimandrite Abgar Hovakimyan served his first Divine Liturgy at the St. Gregory the Illuminator Church of Montreal, which was held under the direction of His Eminence, Father, Archbishop Nathan Hovhannisian and was attended by several faithful Armenians, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Canada Armen Yeganyan and the honorable Mrs. Maria Yeganian, members of the Diocesan Council and the bodies adjunct to the Prelacy, the members of the parishes of Toronto, Montreal and Laval, as well as members of Armenian unions and organizations in Montreal and Laval. The Divine Liturgy also included the transfer of the crosier of the Prelate, after which the newly elected Holy Father conveyed his message of the day and gave his sermon.
The Divine Liturgy was followed by a reception for the Prelate at the Marie Manoogian Hall of the church, as well as Archbishop Nathan Hovhannisian’s speech in which he expressed gratitude and bid farewell. Mrs. Liza Svajian welcomed the Holy Father and provided information about his life. The speech was followed by speeches by the Armenian Ambassador to Canada, spiritual pastor of the St. Gregory the Illuminator Church, Priest Vazgen Boyajyan; spiritual pastor of the Holy Trinity Church of Toronto, Priest Zaren A. Zargaryan. As a token of appreciation of His Eminence, Father, Archbishop Nathan Hovhannisyan received an Episcopal ring for service in the office of Vicar of the Prelacy for one year, after which His Holiness gave his words of advice and expressed his wishes to the gathered, wishing the Prelate success in his service. His Holiness Nathan will return to the Mother See of Holy Etchmiadzin in the next couple of days.