ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութեան Համագործակցութիւնը «Հովարդ Քարակէօզեան» Յիշատակի Ընկերակցութեան Հետ Առաւել Կ’Ընդլայնուի
Յունիս 3-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց «Հովարդ Քարակէօզեան» յիշատակի ընկերակցութեան ընդհանուր վարիչ-տնօրէն Իրինա Լազարեանը եւ Հայաստանի մէջ «Հովարդ Քարակէօզեան» բարեգործական ՀԿ-ի տնօրէն Աւետիք Յարութիւնեանցը:
Ընկերակցութիւնը, որն աշխոյժ գործունէութիւն կը ծաւալէ Լիբանանի, Սուրիոյ, Եւրոպական շարք մը երկիրներու, Արցախի մէջ, իր մասնաճիւղերն ունի նաեւ Հայաստանի տարբեր մարզերու մէջ:
Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան Սփիւռքի, Հայաստանի եւ Արցախի մէջ գտնուող սփիւռքահայերու համար սոցիալական, առողջապահական եւ այլ ծրագիրներու իրականացման վերաբերող հարցեր: Կը նախատեսուի Սուրիոյ քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Հայաստան տեղափոխուած սուրիահայ ընտանիքներուն եւ անոնց երեխաներուն ցուցաբերել  հասարակական, առողջապահական աջակցութիւն, մասնաւորապէս` լսողական եւ տեսողական խնդիրներ ունեցող հիւանդներու բուժման նպատակով:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ներկայացուց սուրիահայերու համար լուծում
պահանջող բնակարանաշինութեան, բնակարանային վարձավճարներու փոխհատուցման հարցերը եւ կարեւոր համարեց յատկապէս սոցիալապէս ծանր վիճակի մէջ գտնուող սուրիահայերու հրատապ խնդիրներու լուծման աջակցութիւնը բարեգործական կառոյցի կողմէ: Հիւրերը ծանօթացան «Նոր Հալէպ» բնակարանաշինութեան ծրագիրին:
Քննարկուեցան Հայրենիք-Սփիւռք գործակցութեան մէջ սոցիալական, առողջապահական ծրագիրներու իրականացման, ինչպէս նաեւ խոցելի խումբերուն աջակցութեան նպատակով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ «Հովարդ Քարակէօզեան» յիշատակի ընկերակցութեան միջեւ յետագայ համագործակցութեան յուշագիրի կնքման վերաբերող հարցեր, համակարգուեցան համագործակցութեան նոր մօտեցումներն ու յստակեցուեցան յետագայ ընելիքները:

RA Ministry of Diaspora and “Howard Karagyozyan” Medical Benevolent Non-Governmental Organization to expand cooperation
On June 3, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received General Managing Director of the “Howard Karagyozyan” Medical Benevolent Non-Governmental Organization Irina Lazaryan and Director of the “Howard Karagyozyan” Medical Benevolent Non-Governmental Organization in Armenia Avetik Harutyunyants.
The Organization actively carries out its activities in Lebanon, Syria, several countries across Europe and in Artsakh and has chapters in different regions of Armenia.
During the meeting, the sides discussed issues on the social, healthcare and other programs for Diaspora Armenians in Armenia, Artsakh and abroad. The Organization plans to provide healthcare and social assistance to Syrian-Armenian families and children who have moved to Armenia as a result of the civil war in Syria, particularly with the purpose of treating patients who have problems with eyesight and hearing.
Minister Hranush Hakobyan presented the issues related to housing and reimbursements for rent and attached special importance to the Organization’s support to the solution to the urgent issues facing the Syrian-Armenians in dire conditions. The guests were also introduced to the “New Aleppo” housing project.
The sides discussed issues on the signing of a Memorandum of Partnership between the RA Ministry of Diaspora and the “Howard Karagyozyan” Medical Benevolent Non-Governmental Organization for the implementation of social and healthcare projects and support to vulnerable groups. They also indicated the new approaches for cooperation and specified the future actions.