Գեղարուեստական Կրթութեան Միջազգային Շաբաթը` Ուրոյն Ստուգատես
Գեղարուեստական կրթութեան դերն ու նշանակութիւնը կարեւոր կը համարուի ամբողջ աշխարհի մէջ: Այդ մասին կը վկայէ նաեւ ԵՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխաւոր ժողովի 36-րդ նստաշրջանը, ուր, սկսած 2012 թուականէն, իւրաքանչիւր տարուան մայիս ամսուան չորրորդ շաբաթը հռչակուած է «Գեղարուեստական կրթութեան միջազգային շաբաթ», որուն ծիրէն ներս մայիս 19-31 ՀՀ մշակոյթի նախարարութեան աջակցութեամբ հանրապետութեան մէջ կ’իրականացուին նպատակային բազմաբնոյթ ծրագիրներ եւ ձեռնարկներ:
Գեղարուեստական կրթութեան միջազգային շաբաթը մեր երկրի արձանագրած ձեռքբերումներու եւ իրականացուող ծրագիրներու յատուկ հանրագումար-ստուգատես է, որուն ընթացքին հանրութեան պիտի ներկայացուի գեղարուեստական կրթութեան կարեւորութիւնը, այս ասպարէզին մէջ արտերկրի առաջաւոր փորձը, ինչպէս նաեւ ոլորտի զարգացման նպատակաուղղուած այն բոլոր նախադրեալները, որոնք ստեղծուած ու կ’ամրապնդուին ՀՀ կառավարութեան, պետական մարմիններու եւ հասարակական կազմակերպութիւններու ծրագիրներով: Ոլորտի զարգացումը ՀՀ մշակոյթի նախարարութեան ծրագրային գերակայութիւններէն է եւ, բնականաբար, շաբթուան ընթացքին լայնօրէն պիտի ներկայացուին եւ լուսաբանուին նախարարութեան իրականացուցած եւ ընթացիկ ծրագիրները: Այս մասին կը տեղեկանանք ՀՀ մշակոյթի նախարարութեան պաշտօնական կայքէն:

Международная неделя художественного образования – своеобразный смотр
Роли и значению художественного образования придается важность во всем мире. Об этом свидетельствует и 36 сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО, на которой начиная с 2012 года четвертая неделя мая ежегодно провозглашается  «Международной неделей художественного образования», в рамках которой с 19 по 31 мая при содействии Министерства культуры РА в республике будут осуществлены целевые программы и разнообразные мероприятия.
Международная неделя художественного образования – своеобразный итог-смотр зафиксированных нашей страной достижений и  осуществляемых программ, в ходе которого общественности будет представлена важность художественного образования, передовой зарубежный опыт в этой сфере, а также все те предпосылки, направленные на развитие сферы, которые созданы и укрепляются программами правительства, государственных органов РА  и общественных организаций.
Развитие сферы – один из программных приоритетов Министерства культуры РА, и естественно, в течение недели будут широко представлены и освещены осуществленные и текущие программы Министерства. Об этом сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.