Թուրք Լրագրողը Վերահրատարակած է Մուսա Լեռան Պաշտպանութեան Մասին Գիրքը
Յայտնի թուրք լրագրող ու հրատարակիչ Օսման Քօքերը հրատարակած է «Անթաքիա, Իսքենտէրուն, Մուսա-Տաղ» գիրքը նոր խմբագրութեամբ: Անիկա կը պատմէ լերան հերոսական պաշտպանութեան մասին, ներկայացուած են մինչեւ 1915-ի Օսմանեան կայսրութեան մէջ հայերու կեանքին վերաբերող լուսանկարներ բացիկներու եւ փաստաթղթերու հաւաքածուներ Օռլանտօ Գառլօ Գոլումելոյի հաւաքածուէն: Այս մասին կը  գրէ Պոլսոյ «Ակօս» թերթը:
Գիրքին մէջ ներկայացուած են եզակի լուսանկարներ Ալեքսանտրէթի, Անտիոքի եւ Մուսա Լեռան ստորոտի գիւղերու հայերու կեանքին մասին:
Օսման Քօքեր կը բերէ Ցեղասպանութեան ականատեսներու վկայութիւնները, մասնաւորապէս` Մարաշի բողոքական եկեղեցւոյ հովիւ Տիգրան Անդրէասեանի վկայութիւնը, որ մանրամասն կը նկարագրէ լերան պաշտպանութիւնը:
Մուսա Լեռան պաշտպանութեան 44 օրերէն ետք ողջ մնաց 427 մանուկ, 628 պատանի եւ 508 աղջիկ: Անոնց բոլորը բարեյաջող կերպով տեղափոխեցին ֆրանսական «Ժաննա տ՚ Արգ» ռազմանաւով եւ այլ նաւերով:
1915-ի Սեպտեմբեր 14-ին 4058 հայ երկօրեայ նաւարկութենէ յետոյ հասաւ Եգիպտոսի Փորթ Սայիտ նաւահանգիստ: Անոնց ժամանակաւորապէս թոյլ տուին մնալ ճամբարի մէջ, մինչեւ որ ապաստան գտնեն: 1921-ին ոմանք վերադարձան Ալեքսանտրէթ, որ ֆրանսական իրաւագիրի տակ էր, սակայն ֆրանսացիներու հեռանալուն պէս նոյնպէս հեռացան: 1939-էն ի վեր անոնք կ’ապրին Հաթա գաւառի Թուրքիոյ միակ Վագըֆ հայկական գիւղին մէջ:
Առաջին անգամ Քօքերը ուշադրութեան արժանացաւ Պոլսոյ մէջ իր աննախադէպ «Սիրելի եղբօրս» ցուցահանդէսով, ուր ներկայացուեցան հաւաքածուներ Գալումենոյի լուսանկարները Օսմանեան կայսրութեան ժամանակ հայերու կեանքի մասին մինչեւ 1915 թուականը:
Ցուցահանդէսը ցուցադրուած է Փարիզի, Միւնիխի, Քէոլնի, Ֆրանքֆորտի ու Երեւանի մէջ: Քօքեր նաեւ «Հայերը Թուրքիոյ մէջ 100 տարի առաջ» գիրքին հեղինակն է, որուն հարիւրաւոր լուսանկարները կը պատմեն, թէ ուր եւ ինչպէս ապրած են հայերը Օսմանեան կայսրութեան մէջ մինչեւ Ցեղասպանութիւնը:
1996-ին Քօքեր մասնակցած է Agos եւ Araz հայ-թրքական օրաթերթերու հրատարակչութեան ստեղծման, որտեղ նաեւ տպագրուած են հայերէն գիրքեր, թարգմանուած թրքերէնէ հայերէն:

�?звестный турецкий журналист и издатель Осман Кокер издал книгу «Антакия, �?скентерун, Мусадаг» в новой редакции
�?звестный турецкий журналист и издатель Осман Кокер издал книгу «Антакия, �?скентерун, Мусадаг» в новой редакции, в которой описывается героическая оборона горы, представлены фотографии, открытки и документы из коллекции Орландо Карло Голумело, касающиеся жизни армян в Османской империи до 1915 года. Об этом пишет константинопольская газета «Акос».
В книге представлены эксклюзивные фотографии о жизни армян в Александрете, Антиохии и селах у подножья горы Муса.
Осман Кокер представляет свидетельства очевидцев Геноцида армян, в частности, пастыря протестантской церкви Мараша Тиграна Андреасяна, который подробно описывает оборону горы.
После 44 дней обороны Мусадага в живых остались 427 детей, 628 юношей и 508 девушек. Всех из благополучно перевезли во Францию на военном корабле «Жанна де Арк» и других вспомогательных судах.
14 сентября 1915 года4058 армян, после двухдневного плавания, достигли египетского порта Порт Саид. �?м разрешили временно оставаться в лагере, пока найдут убежище. В 1921-м некоторые возвратились в Александрету, находившуюся под патронатом Франции, однако сразу после ухода французов они также уехали. Начиная с 1939 года они живут в единственном армянском селе Турции Вагэф уезда Ата.
Впервые Кокер обратил на себя внимание своей выставкой в Константинополе «Любимому брату», на которой представил фотографии из коллекции Галумено о жизни армян в Османской империи до 1915 года.
Выставка демонстрировалась в Париже, Мюнхене, Кельне, Франкфурте и Ереване. Кокер также является автором книги «Армяне в Турции 100 лет назад», помещенный в которой сотни фотографий рассказывают, где и как жили армяне в Османской империи до Геноцида.
В 1996 году Кокер участвовал в создании издательства армяно-турецких газет «Акос» и «Араз», где такдже печатались армянские книги, переводы с турецкого на армянский.