ՀՀ Սփիւռքի Նախարարի Հրանոյշ Յակոբեանի Շնորհակալական Նամակը Պելճիգայի Թագաւորութեան Մօտ Հայաստանի Հանրապետութեան Արտակարգ Եւ Լիազօր Դեսպան Ն.Գ. Պարոն Աւետ Ադոնցին
ԲԵԼԳԻԱՅԻ ԹԱԳԱՒՈՐՈՒԹԻՒՆՈՒՄ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹԵԱՆ
ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՒ ԼԻԱԶՕՐ ԴԵՍՊԱՆ
Ն.Գ. ՊԱՐՈՆ ԱՒԵՏ ԱԴՈՆՑԻՆ
Յարգելի´ պարոն դեսպան,
Սիրով ողջունում ենք Ձեզ եւ յայտնում մեր խորին երախտագիտութիւնը` «Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած միջոցառումները համակարգող` Եւրոպայում գործող տարածաշրջանային յանձնախմբերի ղեկավարների եւ ներկայացուցիչների» հաւաք-հանդիպման կազմակերպմանն ու անցկացմանը լաւագոյնս աջակցելու համար:
Ոգեւորիչ փաստ է, որ Հայկական սփիւռքը, մէկ դար եւ աւելի իր մէջ պահելով անցեալի դառը յիշողութիւնն ու վէրքը, բայց միեւնոյն ժամանակ պայքարելու ու մաքառելու անկոտրում կամքն ու ոգին, համախմբուել է յանուն արդարութեան վերականգնման, եւ այսօր Հայոց պետականութեան հովանու ներքոյ նախանշում են Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցը ոգեկոչող միասնական ծրագրեր: Ուստի առաւել կարեւորւում է պետութեան ներկայացուցիչների աջակցութիւնն ու սատարումը հայ համայնքներին: Հայոց դեսպանատները դարձել են մեր համայնքների յենարանն ու պաշտպանը:
Յարգարժա´ն դեսպան,
Անկեղծօրէն շնորհակալ եմ Ձեզ եւ դեսպանութեան ողջ անձնակազմին հայ համայնքի հետ արդիւնաւէտ աշխատանքի, Սփիւռքի նախարարութեան հետ սերտ համագործակցութեան եւ յատկապէս Եւրոպական հաւաք-հանդիպման անցկացման գործում Ձեր ունեցած կարեւորագոյն ներդրման համար: Յատկանշական էր այն հանգամանքը, որ յատկապէս «Հայ տան» մէջ կազմակերպուած ազգային-պետական հաւաքի բոլոր մասնակիցներն էլ մեկնեցին ոգեւորուած, զինուած նոր փորձով եւ պատրաստակամ նոր ծրագրեր իրականացնելու համար:
Մաղթում ենք Ձեզ անսպառ եռանդ` Հայաստանի Հանրապետութեան զօրացմանն ու համազգային հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղուած Ձեր գործունէութեան ընթացքում:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan sends letter of gratitude to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia in the Kingdom of Belgium, H.E. Mr. Avet Adonts
TO AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY
OF THE REPUBLIC OF ARMENIA IN THE KINGDOM OF BELGIUM
H.E. MR. AVET ADONTS
Dear Mr. Ambassador,
We convey our heartfelt greetings to you and express our deep gratitude to you for your efforts to help organize and hold the reunion-meeting of “Leaders and Representatives of Regional Committees of Europe Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide”.
It is inspiring that Diaspora Armenians, keeping the bitter memory and wound of the past for more than a century, but also with the unbreakable will and spirit to fight and suffer, have come together for the restoration of justice, and today, they are indicating the joint events to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide under the patronage of the Armenian government. Thus, I attach more importance to the support of government officials to the Armenian communities. Armenia’s embassies have become the base and defenders of our communities.
Dear Ambassador,
I am sincerely grateful to you and the entire staff at the embassy for the effective work with the Armenian community, the close collaboration with the Ministry of Diaspora and especially your great contribution to the reunion-meeting in Europe. It is worth mentioning that all the participants of the meeting held at the “Armenian Home” at the state and national level left with inspiration, with new experience and willing to implement new programs.
We wish you endless vigor in your activities for the reinforcement of the Republic of Armenia and the solution to the key issues of national concern.