«Մայրը». Ներկայացում` Նուիրուած Արմէն Մազմանեանի Յիշատակին
Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի պետական հիմնարկի Ուսումնական թատրոնին մէջ փետրուար 20-ին` ժամը 18:00-ին, տեղի կ’ունենայ ՀՀ վաստակաւոր արուեստագէտ, փրոֆէսոր Լալա Մնացականեանի բեմադրած Կ. Չապեկի «Մայրը ներկայացումը` նուիրուած Արմէն Մազմանեանի յիշատակին, այս մասին կը տեղեկացնեն ԵԹԿՊԻ մամլոյ ծառայութենէն:
Ներկայացման մուտքը ազատ է: Այն արդէն իսկ ցուցադրուած է ինչպէս տեղական, այնպէս ալ արտերկրի բեմերուն վրայ:
2012 թուականի սեպտեմբեր 7-14 ինկած ժամանակահատուածին «Մայրը» ներկայացումը մասնակցած է Պելառուսիոյ Պրեստ քաղաքին մէջ կայացած «Պելաեայ Վէժա-2012. Քլասիքա փլիւս» (”Белая вежа -2012. Классика PLUS”) 17-րդ միջազգային թատերական փառատօնին: Այն մեծ ոգեւորութեամբ ընդունուած է տեղի հանդիսատեսի կողմէ`արժանանալով «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին:
Գլխաւոր դերով` ՀՀ վաստակաւոր արուեստագէտ Լալա Մնացականեան, դերերով` Արմէն Կարապետեան, լուսահոգի բեմադրիչ Արմէն Մազմանեանի արուեստանոցի (4-րդ դաս.) ուսանողներ Սամուէլ Թադեւոսեան, Վաչագան Երիցեան, Արսէն Ազիզեան, Սարգիս Բաղդասարեան, Աղուան Մնացականեան:

“Mother”: A play dedicated to the memory of Armen Mazmanyan
On Feb. 20 at 18:00, Chapek’s play “The Mother” directed by RA Honorable Artist, Professor Lala Mnatsakanyan will be presented at the Student Theater of Yerevan State Institute of Theater and Cinema and is dedicated to the memory of Armen Mazmanyan, reports the press service of Yerevan State Institute of Theater and Cinema.
Entrance will be free. The play has already been presented at theaters in Armenia and abroad.
On 7-14 September 2012, the film was shown during the 17th Belaya Vezha-2012: Klasika Plyus International Theater Festival in the Belarusian city of Brest. It was well received and won the “Sympathy of the Audience” Award.
The film stars RA Honorable Artist Lala Mnatsakanyan as the leading actress, as well as Armen Karapetyan and students of the Institute’s late rector Armen Mazmanyan, including Samvel Tadevosyan, Vachagan Yeritsyan, Arsen Azizyan, Sargis Baghdasaryan and Aghvan Mnatsakanyan.