Տարին Չէքիջեանական Պիտի Ըլլայ
Հայկական երգչախմբային արուեստի խորհրդանիշ դարձած Յովհաննէս Չէքիջեանը արդէն 53 տարի կը ղեկավարէ Հայաստանի ազգային ակադեմական երգչախումբը: Երգչախմբային արուեստի 85-ամեայ նուիրեալը կէս դարէ աւելի երգի նկատմամբ սէր կը սերմանէ հայ եւ օտարազգի ունկնդիրներու սրտերուն մէջ: Մայեսթրոյի գործընկերները մշտապէս հիացմունքով եւ մեծ սիրով կը խօսին Չէքիջեան երեւոյթի մասին` խստապահանջ, աշխատասէր, սկզբունքային: Երբ կ’ըսեն Չէքիջեան, կը հասկնան ակադեմական երգչախումբ, եւ ընդհակառակը: Մարդ, առանց որուն դժուար է պատկերացնել հայկական երգչախմբային արուեստի զարգացումը, որուն ջանքերուն եւ մեծ ներդրման շնորհիւ Հայաստանի ակադեմական երգչախումբը փայլեցաւ աշխարհի տասնեակ երկիրներու մէջ` հեղինակաւոր բեմերու վրայ մշտապէս բարձր պահելով հայկական երաժշտութեան մակարդակը եւ անունը: 2014-ը չէքիջեանական պիտի ըլլայ. մեր երկրին մէջ կը շարունակուի նշուիլ մայեսթրոյի 58-ամեայ յոբելեանը: ձեռնարկներու, երգչախումբի յաջողութիւններու եւ երաժշտութեան նկատմամբ սիրոյ մասին, նաեւ ծննդեան օրերու խառնաշփոթի մասին Յովհաննէս Չէքիջեան կը պատմէ «Արմէնփրէս»-ի թղթակիցին:
-Մայեսթրօ, «Արմէնփրէս»-ի խմբագրակազմի անունէն եւս մէկ անգամ կը շնորհաւորենք ձեզ ձեր յոբելեանի առիթով: Կը մաղթենք ձեզ առողջութիւն եւ ստեղծագործական երկար տարիներ: Ինչպէս կը զգաք ձեզ նուիրուած յոբելեանական ձեռնարկներէն վերջ: Գոհ էք արդեօք կատարուած աշխատանքէ՞ն:
-Շատ գոհ եմ, որովհետեւ ուրախ անցուցինք: Կարծես թէ այսպէս պէտք է շարունակուի, եւ ուրախ տարի պէտք է ըլլայ: Յամենայն դէպս, սպասելիքները շատ են:
-Այս տարի մեր երկրին մէջ պիտի շարունակեն տօնել Ձեր յոբելեանը: Ին՞չ ձեռնարկներ սպասենք 2014-ին:
-2014 թուականին թէժ օրեր կը սպասուին, որովհետեւ ամբողջ տարին նուիրուած է Չէքիջեանին: Բազմաթիւ ձեռնարկներ տեղի պիտի ունենան: Յունուար 23-ին Սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի կ’ունենայ այդ ձեռնարկներու մեկնարկը: Յունուար 23-ին աւանդաբար կը տօնուի որպէս իմ ծննդեան օր, բայց իրականութեան մէջ ես ծնած եմ դեկտեմբեր 23-ին: Պարզապէս իմ անձնագրիս մէջ գրուած է «Յունուար 23», եւ այն աւանդաբար կը համարուի ծննդեանս օրը: 2014-ին Երեւանի պետական երաժշտանոցին մէջ պիտի իրականացուի յոբելեանական համերգ, ինչպէս նաեւ գիտական նստաշրջան` ակադեմիոյ մէջ: Հայաստանի Հանրապետութեան վարչապետը ցանկացաւ, որ յոբելեանի հիմնական ձեռնարկը իրականացուի Կարէն Դէմիրճեանի անուան մարզահամերգային համալիրին մէջ, որ, ցաւօք, այս ժամանակաշրջանին դժուար է տաքցնել: Այդ պատճառով գլխաւոր ձեռնարկը յետաձգուեցաւ օգոստոս 1-ին:
-Մայեսթրօ, ինչ-որ շփոթմու՞նք տեղի ունեցած է, որ Ձեր անձնագրին մէջ ծննդեան օրը գրուած է յունուար 23:
-Շփոթմունք չէ եղած: Քանի որ ծնած եմ Ամանորէն մի քանի օր առաջ, ծնողներս մտածած են` ինչպէս ընել, որ ես այս մէկ շաբթուան ընթացքին մեծ չերեւամ (ծիծաղելով ): Ատոր համար այնպէս դասաւորած են, որ ըլլայ յունուար 23: Միակ գաղտնիքը ատիկա է:
-Նախորդ տարի Դուք ձեր ծննդեան օրը անցուցիք բեմի վրայ` ղեկավարելով Հայաստանի ազգային ակադեմական երգչախումբի եւ պետական ֆիլհարմոնիկ նուագախումբի համերգը: Ծննդեան օրը բեմի վրայ նշելուն ի՞նչ կը զգայիք:
-Շատ դրական զգացումներ ունէի: Կարեւորը ունկնդիրն է, ունկնդրի կարծիքը:
-2013-ին ակադեմական երգչախումբը ի՞նչ կարեւոր ձեռքբերումներ ունեցաւ:
-Անցեալ տարուան մեր ամենակարեւոր ձեռքբերումը յուլիսին Ս. Փեթերսպուրկի մէջ տեղի ունեցած հիւրախաղերն էին: Փեթերսպուրկը մեզի համար շատ հարազատ քաղաք է, որովհետեւ մենք այնտեղ արդէն 96-րդ համերգը կ’ունենայինք: Բացի շրջագայութիւններէն, նախապատրաստական աշխատանքներով զբաղած էի: Սերգէյ Առաքէլեանը իմ մասին գիրք կը գրէ: Պատկերացուցէք, արդէն 53 տարի կը ղեկավարեմ այս խումբը, եւ այժմ կը վերանայիմ բոլոր արխիւները, ծաղկաքաղ կ’ընեմ, որպէսզի նիւթեր տրամադրեմ գիրքին համար: Յուսամ` կենդանութեանս օրօք կը տեսնեմ այն:
-Այս տարի երգչախումբը համերգային շրջագայութիւններու կը մեկնի՞:
-Երկու շրջագայութիւն նախատեսուած է` դէպի Լոնտոն եւ Պոլիս: Լոնտոն պէտք է երթանք եւ ելոյթ ունենանք «Ալպերթ հոլ»-ին մէջ, կատարենք Պերլիոզի «ռեքուիեմ»-ը: Տեսնենք` ինչպէս կը ստացուի:
-2014 թուականը Կոմիտասի տարին պիտի ըլլայ: Երգչախումբը առանձնայատուկ ձեւով պիտի նշէ՞ Կոմիտասի 145-ամեակը:
-Մեզի համար բոլոր տարիներն ալ Կոմիտասի տարիներ են: Յոյս ունիմ, որ գոնէ այս տարի կ’աւարտեն Կոմիտասի թանգարանի ստեղծման աշխատանքները: Ուրախ կ’ըլլամ, եթէ տեսնեմ այն: Ամօթ է, որ աշխատանքը ձգձգուեցաւ: Իսկ մեր երգչախումբը շրջագայութիւններու ժամանակ յաճախ Կոմիտաս կը կատարէ:
-Մայեսթրօ, ինչպէ՞ս սիրեցիք երաժշտութիւնը, ինչպէ՞ս ամէն ինչ սկսաւ:
-Հայրս Կոմիտասի սաներէն էր, անոր երգչախումբի կրտսեր անդամներէն մէկը: Մայրս դաշնամուր կը նուագէր: Մեր տան մէջ կը հաւաքուէին Կոմիտասի սաները, կ’երգէին: Փոքր հասակէս կը լսէի անոնց: Հայրս դէմ էր, որ երաժշտութեամբ զբաղէի, չէր ուզեր անյաջողութիւններու բախուէի, ինչպէս շատ երաժիշտներ: Կը ցանկար, որ կաշուեգործութեամբ զբաղէի: Ես հակառակեցայ: Նեղացաւ ինձմէ, նոյնիսկ յետագային չհամոզուեցաւ:
– Ին՞չ կարծիք ունիք երաժիշտներու, երգիչներու, խմբավարներու երիտասարդ սերունդի մասին: Այսօր լաւ սերունդ ունի՞նք արդեօք:
-Շատ ուրախալի է այն, որ երաժշտանոցի մեր ուսանողները կ’երթան Եւրոպա, կը մասնակցին միջազգային մրցոյթներու, կը յաղթեմ եւ կը վերադառնան: Ցաւալի է, որ քիչ են, բայց կան դասական արուեստով զբաղողներ: Բայց բան մը կ’անհանգստացնէ` Նարեկացի եւ կոմիտաս ունեցող ժողովուրդը ինչպէ՞ս կրնայ ռապիս լսել: Քիչ մը սխալ է: Յոյս ունիմ, որ ժողովուրդը ինքն իրեն կը սրբագրէ եւ կը ձերբազատուի նման երաժշտութենէ:
Անուանի խմբավար, ԽՍՀՄ ժողովրդական արուեստագէտ, ՀԽՍՀ եւ ԽՍՀՄ պետական մրցանակներու դափնեկիր, Մ. Խորենացիի մետալակիր Յովհաննէս Չէքիջեան ծնած է Սթամպուլ, աւարտած տեղի երաժշտանոցը: Կատարելագործուելով Փարիզի «Էքոլ նորմալ դը միւզիք»-ի մէջ, աւարտած է նաեւ Սթամպուլի երաժշտանոցի բարձրագոյն բաժինը: Իր ստեղծագործական ուղին Չէքիջեան սկսած է Սթամպուլէն` ղեկավարելով տեղի սիմֆոնիկ նուագախումբը, եղած է օփերայի թատրոնի երաժշտական ղեկավարը եւ պետական երգչախումբի գլխաւոր խմբավարը: Սթամպուլի մէջ 1957 թուականին նաեւ հիմնած է «Չէքիջեան» հայկական երգչախումբը: 1961 թուականէն տեղափոխուելով Խորհրդային Հայաստան` Չէքիջեան ստանձնած է Հայաստանի պետական ակադեմական երգչախումբի գեղարուեստական ղեկավարի եւ գլխաւոր խմբավարի պաշտօնը` աշխարհին ներկայացնելով հայ երգի անկրկնելի ուժն ու հմայքը: Անուանի մայեսթրոն որոշ ժամանակ ղեկավարած եւ տնօրինած է նաեւ Երեւանի Ալ. Սպենդիարեանի անուան օփերայի եւ պալէի ազգային ակադեմական թատրոնը:
1975 թուականէն փրոֆէսոր Հ. Չէքիջեան կը դասախօսէ Երեւանի Կոմիտասի անուան պետական երաժշտանոցին մէջ` իր հարուստ գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերունդին: Անուանի խմբավարը համերգային շրջագայութիւններով հանդէս եկած է ԽՍՀՄ բոլոր հանրապետութիւններուն մէջ, արտասահմանեան շարք մը երկիրներու մէջ: Չէքիջեան հեղինակ է նաեւ շարք մը վոկալ-սիմֆոնիկ ստեղծագործութիւններու:

Год будет «чекиджяновским»
Ованнес Чекиджян, ставший символом армянского хорового искусства, уже 53 гола руководит Национальной академической капеллой Армении. Всемирно известный 85-летий хормейстер более полувека занимается пропагандой этого  вида искусства в Армении и за рубежом. О феномене маэстро с искренним восторгом говорят его коллеги, подчеркивая требовательность, принципиальность, трудолюбие Ованнеса Чекиджяна. Говоря Чекиджян, подразумевают Академическую капеллу и наоборот. Это человек, без которого трудно представить развитие армянского хорового искусства и благодаря вкладу которого Академическая капелла Армении прославилась во всем мире, став эталоном высокого профессионализма и мастерства.
2014 год будет «чекиджяновским», в нашей стране продолжится чествование 85-летнего юбилея маэстро. О мероприятиях, блистательном пути руководимой им капеллы, о любви к музыки, а также о юбилейной суете Ованнес Чекиджян рассказал корреспонденту Арменпресс.
– Маэстро, от имени коллектива «Арменпресс» еще раз поздравляем Вас с юбилеем и желаем Вам здоровья и долгой творческой жизни. Как Вы чувствуете себя после юбилейных мероприятий, довольны ли проделанной работой?
– Очень доволен, мы очень весело провели время. Как будто, так  должно и продолжиться, и год должен быть таким же радостным. Во всяком случае, я на это надеюсь… Надежд много.
– В этом году в Армении продолжат отмечать Ваш юбилей. Какие мероприятия ожидаются в 2014?
– В 2014 ожидаются жаркие денечки, поскольку весь год будет посвящен Чекиджяну. Будет множество мероприятий. 23 января в Министерстве Диаспоры будет дан страт этим мероприятиям. 23 января я традиционно отмечаю как свой день рождения, хотя на самом деле, родился 23 декабря. Просто в моем паспорте записано «23 января» и поэтому именно это число считается официально днем моего рождения.
В этом году состоится и мой юбилейный вечер в Консерватории имени Комитаса, а также научная сессия в Академии. Премьер-министр Армении выразил желание, чтобы основные юбилейные мероприятия прошли в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. К сожалению, в это время года, его трудно «согреть», поэтому главное мероприятие отложено и состоится 1 августа.
– Маэстро, как оказалось, что в паспорте указана дата рождения с опозданием на месяц?
– Никакой путаницы. Просто я родился за несколько дней до Нового года, родители подумали, что можно сделать, чтобы из-за одной недели  я не оказался старше на целый год (смеется). Потому и устроили так, чтобы получилось 23 января. Весь секрет в этом.
– В прошлом году Вы провели свой день рождения на сцене – за пультом Академической капеллы и Государственного филармонического оркестра Армении. Что Вы чувствовали, находясь в этот день на сцене?
– Только положительные эмоции. Важно, что чувствовали зрители, слушатели. Важно их мнение.
– Что принес 2013 год Академическая капелле?
– Самое главное наше прошлогоднее достижение – это гастроли в июне в Санкт-Петербурге. Это очень родной для нас город, поскольку там состоялся уже 96-й наш концерт. Кроме гастролей, готовился и к юбилею. Сергей Аракелян пишет книгу обо мне. Представьте, я уже 53 года руковожу капеллой, так что мне приходится пересматривать архивы за все эти годы, чтобы предоставить ему материалы для этой книги. Надеюсь,  что увижу ее  при жизни…
– А в этом году ожидаются гастроли?
– Да, предусмотрены гастроли в Лондоне и Стамбуле. В Лондоне мы выступим в «Альберт холе» и исполним «Реквием» Берлиоза. Посмотрим, как получится…
– 2014 год будет годом Комитаса. Капелла как-то особо отметит 145-летие со дня рождения Комитаса?
– Для нас все годы были «комитасовскими». Надеюсь,  что хотя бы в этом году завершатся работы по созданию музея Комитаса. Буду рад увидеть его. Позор, что работы эти затягиваются. А наша Капелла часто на гастролях исполняет Комитаса.
– Маэстро, что привело Вас в мир музыки, с чего все начиналось?
– Мой отец был воспитанником Комитаса, пел в его хоре, а мать была пианисткой. В нашем доме собирались ученики Комитаса и пели. Так что я детства слышал эту музыку. Правда, отец был против, чтобы я занимался музыкой, боялся, что я могу потерпеть неудачу, как и многие музыканты. Он хотел, чтобы я занимался кожевенным бизнесом, но я не соглашался. Он был обижен на меня и даже позже не убедился в моем выборе.
– Какого Вы мнения о нынешнем поколении музыкантов, певцов, дирижеров?
– Радует то, что наши студенты консерватории ездят в Европу, участвуют в международных конкурсах, побеждают и возвращаться. Жаль, что мало кто занимается классической музыкой. Беспокоит и то, что народ, давший миру Нарекаци и Комитаса, слушает теперь «рабис». Надеюсь, что народ сам откорректирует свой вкус и освободится от подобной музыки.
Знаменитый дирижер, Народный артист СССР, лауреат Государственных премий СССР и Армянской ССР, кавалер медали «Мовсес Хоренаци» Ованнес Чекиджян родился  в Стамбуле. Окончил местную консерваторию. Совершенствовался в парижской «Эколь нормаль де мюзик», окончил также высшее отделение Стамбульской консерватории.
Свой творческий путь Чекиджян начал в Стамбуле – руководил местным симфоническим оркестром, был музыкальным руководителем Стамбульской оперы и главным дирижёром государственной капеллы. В 1957 году основал здесь армянский хор «Чекиджян».
С 1961 года переехав в Советскую Армению, Чекиджян вступил в должность художественного руководителя и главного дирижёра Государственной капеллы Армении, представляя миру неповторимую силу и обаяние армянской песни. Знаменитый маэстро определенное время руководил также и был директором Ереванского национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна.
С 1975 года профессор О.Чекиджян преподает в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса, передавая свои богатые знания молодому поколению. Знаменитый хормейстер с концертными  гастролями выступал во всех республиках СССР, в ряде зарубежных стран. Чекиджян также автор ряда вокально-симфонических произведений.