Սուրիահայ Երեխաներու Ամառնային Հանգիստը «Գուգարք» Ճամբարին ՄԷջ
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ «Սուրիահայերու հիմնախնդիրները համակարգող կեդրոն» ՀԿ-ի համատեղ նախաձեռնութեամբ եւ «Սէյվ տը չիլդրեն» («Save The Children») կազմակերպութեան ֆինանսական աջակցութեամբ 8-14 տարեկան շուրջ 30 սուրիահայ երեխաներ օգոստոս 6-17 իրենց ամառնային հանգիստն իրականացուցին Լոռիի ամենագողտրիկ անկիւններէն մէկուն` Վահագնաձորի մէջ գտնուող «Գուգարք» ճամբարին մէջ:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, ամառնային լիարժէք հանգիստի բոլոր պայմանները (երկու մասնաշէնք` լուսաւոր ննջասենեակներով, ճաշարան, ընդարձակ խաղահրապարակներ, բացօթեայ տաղաւարներ, լողաւազան) ունեցող ճամբարին մէջ սուրիահայ երեխաներն արշաւներու, խաղերու, երգ ու պարի, տարաբնոյթ ձեռնարկներու օգնութեամբ վայելեցին Լոռիի չքնաղ բնութիւնը եւ անմոռանալի օրեր անցուցին ճամբարին մէջ:

Сирийско-армянские дети провели летние каникулы в лагере “Гугарк”
Около 30 сирийско-армянских детей в возрасте 8-14 лет с 6-17-августа провели свои летние каникулы в одном из самых живописных уголков Лори – в лагере «Гугарк» в Ваагнадзоре. Программа осуществлялась при совместной поддержке Министерства диаспоры РА и Общественной организации «Центр урегулирования проблем сирийских армян», а также при финансировании компании «Спасти детей» («Save The Children»).
Как сообщает «Hayern Aysor», были созданы все условия для полноценного отдыха детей (два корпуса, где есть светлые спальни, столовая, просторные игровые площадки, открытый павильоны и бассейн). Сирийские дети провели в лагере незабываемые дни, наслаждаясь экскурсиями, играми, песнями и танцами, и конечно, прекрасной природой Лори.