ՀՀ Հիմնադրման 100-ամեակին Նուիրուած Ձեռնարկներ Նոր Ջուղայի Հայոց Ազգային Կրթահամալիրին ՄԷջ
Նոր Ջուղայի Հայոց ազգային կրթահամալիրի «Քանանեան» եւ «Կատարինեան» աւագ դպրոցներու տեսչութիւններու, ուսուցչական կազմերու ու ծնողական խորհուրդներու համատեղ նախաձեռնութեամբ եւ Նոր Ջուղայի մէջ ՀՀ հիմնադրման 100-ամեակի տօնակատարութեան կեդրոնական յանձնախումբի հովանաւորութեամբ մայիս 1-ին, ժամը` 17:30-ին, կրթահամալիրի «Ալենուշ Տէրեան» սրահին մէջ տեղի ունեցաւ գիտելիքներու մրցոյթ, իսկ ժամը 19:30-ին կրթահամալիրի կեդրոնական դահլիճին մէջ բացումը կատարուեցաւ աշակերտական լուսանկարներու մրցոյթ-ցուցահանդէսի:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնէ Երանուշ Թահմազեան, գիտելիքներու մրցոյթի մեկնարկը հանդիսացաւ ՀՀ օրհներգի միասնական երգեցողութեամբ, ապա մրցոյթի վարիչ Կարին Տէր-Մարտիրոսեան ներկայացուց մրցոյթի կարգը, որուն մասնակցութիւն բերած էին 15 խումբէ կազմուած 8-րդ եւ 9-րդ դասարաններու աշակերտներ, ծնողներ եւ շրջանաւարտներ: Իւրաքանչիւր խումբի մէջ ընդգրկուած էր երեք մասնակից, որոնք պատասխանեցին հայոց պատմութեան, գրականութեան, մարզական, երգ-երաժշտութեան եւ ընդհանուր գիտելիքներու հարցաշարին: Ըստ իրաւարար կազմի նշանակած գնահատականներու ամենաշատ նիշ հաւաքած երեք խումբերը մրցեցան եզրափակիչ փուլին մէջ : Իբրեւ արդիւնք որոշուեցան առաջին, երկրորդ եւ երրորդ տեղը գրաւած խումբերը:
Մրցոյթի աւարտին լուսանկարներու ցուցահանդէսի բացումը կատարուեցաւ Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սիփան եպիսկոպոս Քեչեճեանի ձեռամբ: Խորհրդանշական ժապաւէնի հատումէն ետք ներկաները շրջեցան սրահով, որմէ յետոյ աշակերտները հանդէս եկան ողջոյնի շնորհակալական խօսքերով` ուղղուած բոլոր անոնց, որոնք նշուած ձեռնարկներու իրականացման աջակցութիւն ցուցաբերած էին: Իսկ զոյգ դպրոցներու աշակերտներէն կազմուած երգչախումբը կատարեց «Հայոց տուն» եւ «Հայաստանը մերն է » երգերը` Նարբէյ Գրիգորեանի ղեկավարուոթեամբ:
Յաջորդիւ Հոնքոնկի մէջ կայացած աշակերտական լուսանկարներու միջազգային մրցոյթի յաղթողներուն շնորհուեցաւ նուաճած մրցանակը եւ պատուոգիրները, այունհետեւ գիտելիքներու եւ լուսանկարներու մրցոյթներու բոլոր մասնակիցները պարգեւատրուեցան գնահատագիրներով, իսկ յաղթողներուն եւ լուսանկարներու մրցոյթի կազմակերպչական աշխատանքներուն աջակցող Վազրիկ Մելքոնեանին յանձնուեցաւ նաեւ յուշանուէր` ձեռամբ թեմակալ Առաջնորդի, Ազգային մարմիններու եւ դպրոցի պատասխանատուներու ներկայացուցիչներու:
Պատուոգիրներու արժանացած էին նաեւ դպրոցի փոխտեսուչ Ռիմա Սիմոնեան եւ աշխատակազմէն Կարին Տէր-Մարտիրոսեանն ու Սիւնէ Մինասեանը:
Ձեռնակի աւարտին Ազգային իշխանութեան անունէն թեմի Պատգամաւորական ժողովի ատենապետ Թաթուլ Օհանեան, ողջունելով դպրոցին մէջ արտադասարանային ձեռնարկներու կազմակերպումը, իր հպարտութիւնը եւ ուրախութիւնը յայտնեց առ այն, որ դպրոցականները եւ Նոր Ջուղայի հայ համայնքը պատշաճ կերպով կը նշէ եւ կ՛արժեւորէ ՀՀ անկախութեան 100-ամեակը:
Նշելի է, որ լուսանկարչական մրցոյթին մասնակցած էին 21 աշակերտ-աշակերտուհիներ` 70 լուսանկարներով: Լուսանկարները գնահատած էին Սպահանի լաւագոյն լուսանկարիչները եւ լուսանկարչական դասընթացը, աշխատանոցը վարող անուանի լուսանկարիչ Եասէր Արաբը:

Мероприятия в Армянском национальном образовательном комплексе Новой Джуги, посвященные 100-летию основания РА
По совместной инициативе инспекций, педагогических коллективов и родительских советов старших школ «Кананян» и «Катаринян» Армянского национального образовательного комплекса Новой Джуги и под патронатом центральной комиссии Новой Джуги по празднованию 100-летия основания РА 1 мая в зале «Аленуш Терян» образовательного комплекса состоялся конкурс знаний и фотовыставка-конкурс работ учеников.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Ерануш Тахмазян, конкурс знаний начался совместным исполнением Гимна Армении, а глава жюри Карин Тер-Мартиросян представила порядок проведения конкурса, в котором участвовали учащиеся 8-9 классов, родители, выпускники, разбитые на 15 команд. В каждой команде было по 3 участника, которые ответили на вопросы, касающиеся армянской истории, литературы, спорта, пения и музыки и др. Три группы, набравшие наибольшее количество очков, приняли участие в финальном этапе. По итогам были определены группы, занявшие первые три места.
Открытие фотовыставки совершил предстоятель армянской епархии �?сфагана епископ Сипан Кечечян. Присутствующие обошли экспозицию, после чего учащиеся выступили с благодарственными речами, адресованными всем, кт о содействовал реализации мероприятий. Выступил также хор, составленный из учащихся двух школ.
Затем победителем международного школьного фотоконкурса в Гонконге были вручены завоеванные призы и Грамоты, а все участники конкурса знаний и фотовыставки удостоились Грамот, а Вазрику Мелконяну, содействовавшему организации конкурса, был вручен памятный подарок.
Грамот удостоились также вице-инспектор школы Римма Симонян, Карин Тер-Мартирорсян и Сюне Минасян.
По завершении мероприятия председатель депутатского собрания епархии Татул Оганян, от имени Национальных властей приветствовав организацию внеклассных мероприятий в школе, выразил гордость и радость по поводу того, что школьники и армянская община Новой Джуги должным образом отмечают 100-летие независимости РА.
Отметим, что в фотоконкурсе участвовали 21 ученик, были представлены 70 работ. Фотографии оценивали лучшие фотографы �?сфагана, а также ведущий курсов известный фотограф Ясер Араб.