«Առաջին Անգամ Կու Գամ Հայաստան, Բայց Կը Զգամ Ինչպէս Իմ Տան Մէջ. «Արի Տուն-2017» Ծրագիրի Պոլսահայ Մասնակից
«Արի տուն-2017» ծրագիրի 2-րդ փուլին կը մասնակցէր պոլսահայ 18-ամեայ Լիանա Չաքըրը, որ Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին կը պատմէ իր տպաւորութիւններուն մասին.
– Շատ յուզուած եմ, որ այս ամէնը աւարտեցաւ, կ’ուզէի ամէն ինչ հէնց այսպէս մնար: Շատ գեղեցիկ օրեր անցուցինք, շատ բաներ սորվեցայ: Երբ կու գայի մասնակցելու ծրագիրին, կը վախնայի, որ կը դժուարանամ արեւելահայերէնով խօսելու, բայց այստեղ ընկերներուս հետ շփուելու համար նոյնիսկ քիչ մը ռուսերէն սորվեցայ: Կը վախնայի, որ պիտի չի յաջողէի հայկական պարերը պարելու  բայց պարզուեցաւ, որ այդքան ալ դժուար չեն, եւ աւելի գեղեցիկ են, երբ հէնց ինքդ կը պարես:
Առաջին անգամ կու գամ Հայաստան, բայց կը զգամ ինչպէս իմ տան մէջ, կարծես թէ հէնց այստեղ ծնած եմ: Թուրքիոյ մէջ կը յաճախէի Կեդրոնական վարժարան եւ Հայաստան գալէ  քանի մը օր առաջ աւարտեցի ուսումս այնտեղ: Հէնց վարժարանին մէջ  լսած եմ ծրագիրին մասին, որոշեցի այս տարի մասնակցիլ, որպէսզի համալսարանի քննութիւններս յաձնելէ յետոյ` հանգիստ սրտով վայելեմ հայրենիքս:
Հայաստան կատարած այցելութեան ընթացքին ամենատպաւորիչ պահը մեր այցն էր Ծիծեռնակաբերդ: Թուրքիոյ մէջ մենք չենք կրնար այսպէս բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանութեան մասին, քաղաքի կեդրոնին մէջ երբեմն կ´ըլլայ քայլերթ, սակայն շատ փոքր, այդ իսկ պատճառով Ցեղասպանութեան նուիրուած յուշահամալիր այցելելը  մեծ տպաւորութիւն գործեց վրաս:
Երբեք չեմ մոռնար ընկերներս: Իրար հետ ընդամէնը 10 օր անցուցինք, բայց կարծես արդէն 10 տարի կը ճանչանք զիրար:

«Впервые нахожусь в Армении, но чувствую себя как дома»: участник программы «Ари тун-2017» из Стамбула
Во втором этапе программы «Ари тун-2017» участвовала 18-летняя Лиана Чакр из Стамбула, которая в беседе с «Армяне сегодня» поделилась своими впечатлениями.
– Очень взволнована, что все это закончилось, хотелось, чтобы все это оставалось как есть. Провели прекрасные дни, многому научились. Когда ехала участвовать в программе, опасалась, что трудно будет общаться на восточноармянском, но здесь, в общении с друзьями, даже немного научилась русскому. Боялась, что армянские танцы у меня не получатся, но выяснилось, что они не такие уж сложные  и  красивее, когда исполняешь сам.
В Армении я впервые, но чувствую себя как дома, как будто здесь и родилась. В Турции я посещала Центральную гимназию, которую окончила за несколько дней до приезда в Армению. О программе услышала в гимназии, и решила в этом году принять в ней участие, чтобы после вступительных экзаменов в университет со спокойной совестью побывать на Родине.
Самым впечатляющим моментом во время пребывания в Армении стало посещение Цицернакаберда. В Турции мы не можем в полный голос говорить о Геноциде, в центре города иногда бывают шествия, но очень маленькие. Поэтому посещение мемориала, посвященного Геноциду армян, произвело на меня большое впечатление.