Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Մասնակցած Է Լեհաստանի Հայերու Երկրորդ Համաժողովին
Մայիս 8-ին Վարշաւայի Գիւղատնտեսութեան ազգային գրադարանի մեծ դահլիճին մէջ տեղի ունեցաւ Լեհաստանի հայերու երկրորդ համաժողովը (Լեհաստանի հայերու առաջին համաժողովը տեղի ունեցած է 2016 թուականի մայիս 8-ին), որուն կը մասնակցէր նաեւ աշխատանքային այցով Լեհաստանի մէջ գտնուող ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան: Համաժողովի կազմակերպիչներն էին ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը եւ Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութիւնը: Համաժողովի գործընկերներն էին Լեհահայոց մշակութային ժառանգութեան հիմնադրամը, Քրաքովի հայկական մշակութային ընկերակցութիւնը, Լեհ-հայկական հիմնադրամը, Լեհաստանի հայկական հիմնադրամը, Վրոցլաւի Լեհաստանի հայերու միութիւնը, Հայ-լեհական կապերու զարգացման կեդրոնը, Հայ դատի Լեհաստանի գրասենեակը, Հայ-լեհական հասարակական կոմիտէն, Կլիւիցէի Եուզեֆ Թէոդորովիչի անուան հայկական համայնքը, Լեհ-հայկական առեւտրաարդիւնաբերական պալատը, Հայ-լեհական համագործակցութեան կազմակերպութիւնը, «Ջուլիայի Սկիւռիկներ» բարեգործական հիմնադրամը, Լեհաստանի շարք մը քաղաքներու համայնքային կազմակերպութիւններ:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպանատունէն, համաժողովը մեկնարկեց Լեհաստանի Հանրապետութեան եւ Հայաստանի Հանրապետութեան պետական օրհներգներով: Համաժողովին իր ուղերձը յղած էր Լեհաստանի Սէյմի նախագահ (մարշալեկ) Մարեկ Քուխչինսկին: Համաժողովին ներկայ ԼՀ Սենատի անդամ Եան Մարիա Եակովսկին համաժողովի մասնակիցներուն փոխանցեց ԼՀ Սենատի նախագահ (մարշալեկ) Սթանիսլաւ Քարչեւսկի ողջոյնը:
Համաժողովի բացման պաշտօնական արարողութեան ժամանակ ելոյթներով հանդէս եկան ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարեան եւ ԼՀ կառավարութեան Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչը:
Այնուհետեւ համաժողովին ընթացքին տեղի ունեցան թեմատիկ քննարկումներ: Լեհաստանի հայ համայնքի կազմակերպման եւ համայնքային կեանքին վերաբերող թեմատիկ քննարկումը կը վարէր ԼՀ կառավարութեան Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին մէջ հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչը, իսկ բանախօսներն էին Լեհահայոց մշակութային ժառանգութեան հիմնադրամի նախագահ Եան Աբգարովիչը, Հայ Կաթողիկէ եկեղեցւոյ Վարշաւայի եւ Կեդրոնական Լեհաստանի հոգեւոր հովիւ Եուզեֆ Նաումովիչը, Կլիւիցէի Եուզեֆ Թէոդորովիչի անուան հայ համայնքի ներկայացուցիչ Պոկտան Գասպրովիչը եւ Լեհ-հայկական հիմնադրամի նախագահ Արսէն Յովսէփեան:
Համաժողովի ամփոփիչ քննարկման թեման հայապահպանութեան խնդիրներն էին, որ կը վարուէր Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարեան: Հիմնական զեկուցողներն էին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցւոյ Լեհահայոց հոգեւոր հովիւ Տաճատ Վարդապետ Ծատուրեան եւ Քրաքովի հայկական դպրոցի տնօրէն Գոհար Խաչատրեան:
Իր ելոյթին մէջ նախարար Հրանոյշ Յակոբեան մանրամասն անդրադարձ կատարեց Սփիւռքի հետ տարուող աշխատանքներուն Հայաստանի որդեգրած քաղաքականութեան, ներկայացուց Հայկական սփիւռքի կառուցուածքը, անդրադարձաւ Լեհաստանի հայ համայնքին: Նախարարը ներկայացուց համահայկական նշանակութիւն ունեցող խնդիրները, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան կողմէ իրականացուող ծրագիրները, նոր սպասուող նախաձեռնութիւնները` կարեւորելով Լեհաստանի հայկական կազմակերպութիւններու եւ հայ համայնքի աշխոյժ մասնակցութիւնը:
Համաժողովի ընդմիջումներու եւ հիւրասիրութեան ընթացքին նախարար Հրանոյշ Յակոբեան  շարք մը հանդիպումներ  ունեցած է Լեհաստանի հայ համայնքի աշխոյժ գործիչներուն, հայկական կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչներուն հետ` ծանօթանալով անոնց գործունէութեան եւ պատասխանելով անոնց յուզող հարցերուն:
Համաժողովի ծիրէն ներս Վարշաւայի Գիւղատնտեսութեան Ազգային գրադարանի ճեմասրահին մէջ կազմակերպուած էր Լեհաստան բնակող հայազգի գեղանկարիչ Գրիգոր Ասլանեանի նկարներու ցուցահանդէսը:
Համաժողովի ընթացքին տեղի  ունեցած է նաեւ Սպանիա բնակող հայազգի գործիչ Արարատ Ղուկասեանի «Փնտռտունքերու ճանապարհին» բանաստեղծութիւններու ժողովածուի լեհաստանեան շնորհանդէսը, որուն ներկայ  եղած են ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան եւ Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարեան:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участие во II форуме армян Польши
В Сельскохозяйственной национальной библиотеке Варшавы 8 мая состоялся II форум армян Польши (первый состоялся 8 мая 2016 года), в нем участвовала также находящаяся в Польше с рабочим визитом министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Форум был организован Министерством Диаспоры РА и посольством РА в Польше. Партнерами форума были Фонд культурного наследия армян Польши, Армянская культурная ассоциация Кракова, Польско-армянский фонд, Армянский фонд Польши, Союз польских армян Вроцлава, Центр развития армяно-польских связей, офис Ай-Дат Польши, Армяно-польский общественный комитет, армянская община имени Юзефа Теодоровича Гливице, Польско-армянская торгово-промышленная палата, Организация армяно-польского сотрудничества, благотворительный фонд «Белочки Джулии», общинные организации  ряда городов Польши.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из посольства РА в Польше, форум стартовал Государственными Гимнами Республики Польша и Республики Армения. Свое послание участникам форума направил председатель (маршалек) Сейма Польши Марек Кухчински. Присутствовавший на форуме член Сената РП Ян Мария Яковски передал участникам форума приветствие председателя Сената РП Станислава Карчевского.
На официальной церемонии открытия форума с речами выступили министр Диаспоры РА Грануш Акопян, посол РА в Польше Эдгар Казарян, представитель армянского меньшинства в совместной комиссии национальных и этнических меньшинств правительства Польши Эдвард Миер-Енджейович.
Затем в рамках форума состоялись тематические обсуждения. Обсуждения на тему организации и общинной жизни армянской общины Польши вел представитель армянского меньшинства в совместной комиссии национальных и этнических меньшинств правительства Польши Эдвард Миер-Енджейович, а докладчиками были председатель Фонда культурного наследия  армян Польши Ян Абгарович, духовный пастырь Армянской Католической церкви Варшавы и Центральной Польши Юзеф Наумович, представитель армянской общины имени Юзефа Теодоровича Гливице Богдан Каспрович и президент Польско-армянского фонда Арсен Овсепян.
Заключительной темой обсуждения на форуме были вопросы сохранения армянства, его вел посол РА в Польше Эдгар Казарян. Основными докладчиками были министр Диаспоры РА Грануш Акопян, духовный пастырь армян Польши Армянской Апостольской церкви вардапет Таджат Цатурян и директор армянской школы Кракова Гоар Хачатрян.
В своей речи министр Диаспоры РА Грануш Акопян подробно коснулась политики Армении в работе с Диаспорой, представила структуру армянской Диаспоры, коснулась армянской общины Польши. Министр представила проблемы общеармянской значимости,   программы, реализуемые Министерством Диаспоры РА, ожидающиеся инициативы, отметив важность активного участия армянских организаций    и общин Польши.
Во время перерывов и угощений министр Грануш Акопян провела ряд встреч с активными деятелями армянской общины Польши, представителями армянских организаций, ознакомившись с их деятельностью и ответив на их вопросы.
В рамках форума в вестибюле Сельскохозяйственной национальной библиотеки Варшавы была организована выставка работ проживающего в Польше художника-армянина Григора Асланяна.
В ходе форума состоялась также польская презентация сборника стихов проживающего в �?спании армянского деятеля Арарата Гукасяна «На пути поисков», на которой присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян и посол РА в Польше Эдгар Казарян.