Սփիւռքի Նախարար Հրանուշ Յակոբեան Այցելեց Համազգայինի «Լեւոն Շանթ» Մշակութային Կեդրոն
Երէկ` երեքշաբթի, 13 դեկտեմբեր 2016-ին, երեկոյեան ժամը 7:00-ին Հայաստանի Հանրապետութեան սփիւռքի նախարար Հրանուշ Յակոբեան այցելութիւն տուաւ Համազգայինի «Լեւոն Շանթ» կեդրոն եւ ներկայ եղաւ ի պատիւ իրեն կազմակերպուած ձեռնարկին` «Գ. եւ Հ. Արմէնեան» սրահին մէջ: Ձեռնարկին ներկայ գտնուեցան Լիբանանի մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Սամուէլ Մկրտչեան, Համազգայինի Շրջանային վարչութեան անդամներ, Համազգայինի գեղարուեստի դպրոցներու տնօրէններ եւ հիւրեր:
levon-shant3_121316Ողջոյնի խօսքով հանդէս եկաւ Յակոբ Հանտեան: Ան ըսաւ, թէ հայրենիքէն հեռու հայ ժողովուրդի զաւակները իրենց հոգիներուն մէջ ստեղծած են ոգեղէն հայրենիքը, զոր ոչ մէկ ուժ կրնայ քանդել: Այդ հայրենիքը ամրացուած է իւրաքանչիւր հայու մէջ եկեղեցիով, դպրոցներով, միութիւններով, կուսակցութիւններով, մայրենի լեզուով եւ մշակոյթով:
Ան ակնարկելով Համազգայինի «Լեւոն Շանթ» կեդրոնին ըսաւ, թէ անիկա արդիւնքն է հայկական «խենթութեան», որ կամքով եւ յարատեւութեամբ շաղախուած կառուցուած է Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի օրերուն եւ 30 տարիներու ընթացքին տուած է հայ մշակոյթի իսկական ներկայացուցիչներ: Յ. Հանտեան հաստատեց, որ Համազգային հայ կրթական եւ մշակութային միութիւնը դարձած է կրթութեան եւ մշակոյթի սփիւռքեան նախարարութեան համազօր կազմակերպութիւն մը, որ տէր եղած է բոլոր սերունդներուն` դաստիարակելով զանոնք հայկական շունչով եւ զինելով հայ մշակոյթի այլազան մարզերու արուեստով:
Յ. Հանտեան եզրափակեց իր խօսքը ըսելով. «Այսօր ուրախութիւնն ու պատիւը ունինք հիւրընկալելու սփիւռքի նախարար Հրանուշ Յակոբեանը: Այսօրուան պարզած մեր իրականութեան ի տես գիտակից ենք, որ սփիւռքը պէտք ունի զօրաւոր Հայաստանի, եւ Հայաստան պէտք ունի զօրաւոր սփիւռքի, եւ որպէսզի այս երկուքը արդիւնաւոր ճամբայ ունենան, անհրաժեշտ են կամուրջներ: Մենք հայրենիքն ու սփիւռքը կամրջող առաջիններէն ենք արդէն շատոնց: Մենք միասին զօրաւոր ենք, գործակցելով առաւել եւս կը զօրանանք եւ աշխարհով մէկ կը պարզենք զօրաւոր հայու պատկերը»:
levon-shant4_121316
Գեղարուեստական յայտագիրով հանդէս եկան Համազգայինի գեղարուեստի դպրոցներու աշակերտները: Ելոյթ ունեցաւ Կարօ Գրիգորեան, որ դաշնակի վրայ մեկնաբանեց Պեթհովենի Մունլայթ սոնաթայի  3-րդ շարժումը: Հանդէս եկաւ կիթառահարներու «Տաւիղ» խումբը` ղեկավարութեամբ Մկօ Միքայէլեանի: Ելոյթ ունեցաւ նաեւ տհոլահարներու խումբը` ղեկավարութեամբ Գէորգ Քէօշկերեանի: Ապա «Արեգ» թատերախումբը ներկայացուց «Կիկոսի մահը»: «Գայիանէ» պարախումբէն խումբ մը աղջիկներ ներկայացուցին «Վարդագոյն աղջիկներու պարը»: Գեղարուեստական յայտագիրի վերջին բաժինով հանդէս եկաւ Շողիկ Թորոսեան` մեկնաբանելով «Հայաստան» երգը, դաշնակի ընկերակցութեամբ` Յասմիկ Գասպարեանի:
levon-shant2_121316
Համազգայինի Լիբանանի Շրջանային վարչութեան ատենապետ Պետիկ Ծառուկեան յուշանուէրով պատուեց Հայաստանի Հանրապետութեան սփիւռքի նախարար Հրանուշ Յակոբեանը, որմէ ետք նախարարը ելոյթ ունեցաւ: Ան իր խօսքին սկիզբը  ըսաւ, թէ սփիւռքի տարածքին հայ ժողովուրդը չորս գլխաւոր սիւներու վրայ կառուցած է  հայապահպանութիւնը` հայ լեզուի եւ հայ կրթութեան, հայ ընտանիքի, հայ մշակոյթի եւ հայ գաղութի, որոնք դարձած են տարբեր երկիրներու մէջ ինքնութեան եւ գոյութեան կռուան:
Ան յայտնեց, որ ինքնութեան պահպանման գլխաւոր կեդրոնը հայ դպրոցն է, որ իր շուրջ կը համախմբէ ամբողջ գաղութը , որ կը պայքարի լեզուն պահելու համար:
Սփիւռքի նախարարը շնորհակալութիւն յայտնեց Հայ յեղափոխական դաշնակցութեան, որ դարձած է ազգային արժէք եւ իր ուղեկից ու քոյր կառոյցներուն միջոցով յաջողած է ցանցային լուրջ աշխատանք տանիլ  եւ նպաստել, որ հայկական գաղութները հայ մնան, հայ ապրին, շնչեն եւ կապուին հայրենիքին:
Նախարար Հ. Յակոբեան կարեւորութեամբ խօսեցաւ լեզուի պահպանման մասին եւ ըսաւ. «Մեր լեզուն ազգային արժէք է, որուն պէտք է տէր կանգնինք: Հայոց լեզուի անաղարտութիւնը, մաքրութիւնը, զարգացումը եւ սերունդներուն փոխանցումը մեզմէ կախուած է: Փառք ու պատիւ Համազգայինին, բոլոր ուսուցիչներուն, տնօրէններուն, որոնք ամէն ճիգ ի գործ կը դնեն, որ անհայրենիք հայուն հայրենիքը նկատուող հայոց լեզուն պահպանուի Միջին Արեւելքի մէջ: Համազգայինը հայ մշակոյթով կը փորձէ սերունդները հայ պահել, որովհետեւ հայ մշակոյթը ազգի անձնագիրն է»:
Սփիւռքի նախարարը եզրափակելով իր խօսքը մաղթեց. «Հայաստան, Արցախ եւ սփիւռք միացեալ ուժերով, միասնաբար հզօրացնենք Հայաստանի տնտեսութիւնը, ապահովենք Արցախի անվտանգութիւնը, միասին պայքարինք Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման, դատապարտպան եւ հետեւանքներու վերացման համար: Միասին համախմբուինք հայ եկեղեցւոյ շուրջ, որ հաւատքով պահենք եւ պահպանենք հայութիւնը: Հաւատանք, որ ո՛ւր ալ ապրինք, պէտք է հպարտ ըլլանք Հայաստանով եւ հայութեամբ»:

Министр Диаспоры Грануш Акопян посетила культурный центр «Левон Шант» Общенационального
Находящаяся в Ливане с рабочим визитом министр Диаспоры РА Грануш Акопян вечером 13 декабря посетила культурный центр «Левон Шант» Общенационального и присутствовала на организованном в ее честь мероприятии. Присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливане Самвел Мкртчян, члены регионального правления Общенационального, директора художественных школ Общенационального и гости.
Выступивший с приветственной речью Акоп Хантян отметил: «Вдали от Родины сыновья армянского народа создали в своих душах духовную Родину, которую не в силах сломить никакая сила. Эта Родина живет в каждом армянине, подкрепленная церковью, школами, союзами, партиями, родным языком и культурой».
Говоря о  культурном центре «Левон Шант» Общенационального, Акоп Хантян сказал, что это – результат армянского «сумасбродства», созданный в дни гражданской войны в Ливане и на протяжении 30 лет дал плеяду подлинных деятелей армянской культуры. Он подчеркнул, что Общенациональный армянский образовательный и культурный союз стал в Диаспоре организацией, равносильной министерствам  образования и культуры, поскольку воспитал поколения в духе армянственности, вооружив мощным арсеналом армянской культуры и искусства.
«Сегодня мы испытываем радость и гордость, принимая министра Диаспоры Грануш Акопян. Диаспора нуждается в могучей Армении, Армения – в могучей Диаспоре. �? чтобы та и другая успешно  преодолели путь, необходимы мосты. Мы давно являемся первопроходцами, связывающими Родину и Диаспору. Вместе мы сила. Сотрудничая, еще более усилимся и по всему миру продемонстрируем наш облик могучего армянина».
С художественной программой выступили воспитанники художественных школ Общенационального. Выступил Каро Григорян, исполнивший на фортепиано отрывок из «Лунной сонаты» Бетховена. Выступила также группа гитаристов «Тавиг» под руководством Мко Микаеляна, группа доолистов под руководством Геворга Кеошкеряна. Затем театральная труппа «Арег» представила «Смерть Кикоса». Девчата из танцевального ансамбля «Гаяне» представили «Танец розовых девушек».   В заключение художественной программы выступила Шогик Торосян с песней «Армения» под аккомпанемент Асмик Гаспарян.
Председатель Ливанского регионального правления Общенационального Петик Царукян вручил министру Диаспоры РА памятный подарок, после чего выступила министр Грануш Акопян. Она отметила четыре столпа, на которых армянский народ возвел в Диаспоре сохранение армянства: армянский язык и армянское образование, армянская семья, армянская культура и армянская колония, которые в разных странах стали залогом идентичности и существования армянства. Главным же центром сохранения идентичности является армянская школа, которая сплачивает вокруг себя общину и борется за сохранение  армянского языка.
Министр Диаспоры выразила благодарность Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн», ставшей национальной ценностью и посредством партнерских структур сумела провести серьезную сетевую работу, содействовать тому, чтобы армянские колонии сохранили армянственность и наладили связи с Родиной.
Министр Грануш Акопян отметила также важность сохранения языка, сказав: «Наш язык – национальная ценность, к которой нужно относиться по-хозяйски. Чистота армянского языка, его развитие, передача поколениям зависит от нас.   Честь и слава Общенациональному, всем педагогам, директорам, которые прилагают все силы, чтобы  армянский язык, считающийся родиной лишенного родины армянина, сохранился на Среднем Востоке. Армянской культурой Общенациональный пытается сохранять поколения армянами, поскольку армянская культура – паспорт нации».
Завершая свою речь, министр Диаспоры пожелала: «Объединенными усилиями Армении, Арцаха и Диаспоры усилим экономику Армении, обеспечим безопасность Арцаха, вместе будем бороться за признание, осуждение и устранение последствий Геноцида армян. Сплотимся вокруг Армянской церкви, дабы сохранить нашу армянственность верой. Будем верить, что, где бы ни жили, должны быть горды Арменией и армянством».