Պոլսահայ Պատգամաւորը Խորհրդարանին ՄԷջ Յիշեցուցած Է Արեւմտահայ Ֆեմինիսթ Կանանց Մասին
Թուրքիոյ «Ժողովրդային-Հանրապետական կուսակցութեան» (CHP-ԺՀԿ) կին պատգամաւոր Սելինա Տողան խորհրդարանին մէջ խօսած է կնոջ նկատմամբ բռնութեան վերաբերեալ նոր օրէնքի նախագիծին մասին:
Ըստ հայկական «Ակօս»-ին` խորհրդարանի լիագումար նիստին ելոյթ ունեցած Տողան ներկաներուն յիշեցուցած է արեւմտահայ կին գրողներուն ու մտաւորականներուն մասին, որոնք եղած են Թուրքիոյ կանանց իրաւունքները պաշտպանած առաջին կիները:
Տողան ցուցադրած է թրքերէնով տպագրուած «Արդարութեան ճիչ» գիրքը, որ կը պատմէ ֆեմինիսթ հայ գրողներ, մտաւորականներ ու կանանց իրաւունքներու պայքարի գործիչներ Էլպիս Կէսարետեանի, Սրբուհի Տիւսափի, Զապէլ Ասատուրի, Զապէլ Եսայեանի եւ Հայկանոյշ Մարքի կեանքի ու գործունէութեան մասին,  կը գրէ ermenihaber.am-ը:
Տողան նշած է, որ այդ գիրքը կարեւոր պատմական տեղեկութիւններ կը պարունակէ օսմանեան հասարակութեան շրջանին կանանց իրաւունքներուն համար պայքարին վերաբերեալ: Տողան թրքական խորհրդարանի անդամներուն տեղեկութիւններ  տուած է նշեալ կանանց գործունէութեան վերաբերեալ:

Female deputy representing Turkey’s Republican People’s Party (CHP) Selina Dogan talked about the new draft law on violence against women in the Mejlis.
According to Agos Weekly, in her speech during the plenary session, Dogan reminded the attending MPs about Western Armenian women writers and intellectuals who were the first feminists in Turkey.
Dogan showed the Turkish version of the book “Cry for Justice”, which is devoted to the lives and careers of Armenian feminist writers, intellectuals and women’s rights activists, including Elbis Gesaretyan, Srpouhi Dussap, Zabel Asatur, Zabel Yesayan and Haikanush Mark, writes ermenihaber.am.
Dogan stated that the book contained major historical information about the struggle that women led for their rights in the Ottoman Turkish society. Dogan also provided the Members of the Turkish Mejlis with information about the activities of the mentioned women.