Պոլսահայ Պատգամաւորը Խորհրդարանին ՄԷջ Յիշեցուցած Է Արեւմտահայ Ֆեմինիսթ Կանանց Մասին
Թուրքիոյ «Ժողովրդային-Հանրապետական կուսակցութեան» (CHP-ԺՀԿ) կին պատգամաւոր Սելինա Տողան խորհրդարանին մէջ խօսած է կնոջ նկատմամբ բռնութեան վերաբերեալ նոր օրէնքի նախագիծին մասին:
Ըստ հայկական «Ակօս»-ին` խորհրդարանի լիագումար նիստին ելոյթ ունեցած Տողան ներկաներուն յիշեցուցած է արեւմտահայ կին գրողներուն ու մտաւորականներուն մասին, որոնք եղած են Թուրքիոյ կանանց իրաւունքները պաշտպանած առաջին կիները:
Տողան ցուցադրած է թրքերէնով տպագրուած «Արդարութեան ճիչ» գիրքը, որ կը պատմէ ֆեմինիսթ հայ գրողներ, մտաւորականներ ու կանանց իրաւունքներու պայքարի գործիչներ Էլպիս Կէսարետեանի, Սրբուհի Տիւսափի, Զապէլ Ասատուրի, Զապէլ Եսայեանի եւ Հայկանոյշ Մարքի կեանքի ու գործունէութեան մասին,  կը գրէ ermenihaber.am-ը:
Տողան նշած է, որ այդ գիրքը կարեւոր պատմական տեղեկութիւններ կը պարունակէ օսմանեան հասարակութեան շրջանին կանանց իրաւունքներուն համար պայքարին վերաբերեալ: Տողան թրքական խորհրդարանի անդամներուն տեղեկութիւններ  տուած է նշեալ կանանց գործունէութեան վերաբերեալ:

Депутат Селина Доган с трибуны турецкого парламента почтила память армянских феминисток
Член турецкой оппоциционной «Республиканской народной партии» армянка Селина Доган с трибуны парламента почтила память армянских феминисток.
Во время своего выступления на тему прав женщин Доган подвергла критике то факт, что в парламенте не упоминают боровшихся в Турции за права женцщин армянок, пишет «Акос».
Депутат отметила, что если умоминается Халиде Эдип, то должны упоминать также Забел Есаян, Айкануш Марк, которая 14 лет подряд выпускала женский журнал, активисток Элбис Кесарацян, Србуи Дусап, Забел Асатур.
Доган во время своей речи рассказала краткую боиграфию армянских феминисток.
8 марта в ряде стран отмечается Международный женский день.�?сторически появился как день солидарности женщин в борьбе за эмансипацию.