Սուրբ Ծննդեան Ձեռնարկ Մոսկուայի «Հայորդաց Տան» Մէջ
Յունուար 21-ին Մոսկուայի «Հայորդաց տան» մէջ հրաշալի առիթ ստեղծուած էր եւս մէկ անգամ իրար ողջունելու «Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ, մեզի ձեզի մեծ Աւետիս» խօսքերով: Պատճառը` կրթօճախի ուսուցիչներ Քնարիկ Պապիկեանի եւ Ալվինա Յովհաննիսեանի բեմադրած Սուրբ ծննդեան ձեռնարկն էր:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը փոխանցեն «Հայորդաց տան» տեղեկատուական կեդրոնէն` ուսուցչուհիները իրենց համար գերխնդիր մը սահմանած էին ․ ցոյց տալ Քրիստոսի երկրային կեանքի կարեւորագոյն դրուագները: Եթէ նախորդ տարիներուն Յունուարը կը մեկնարկէր միայն Քրիստոսի Ծնունդը նկարագրող ձեռնարկով, ապա այս տարի դահլիճին մէջ ներկայ հանդիսատեսը մայրիներու մասին պատմող հեքիաթի միջոցով տեսաւ Ծնունդը, Խորհրդաւոր ընթրիքը եւ Խաչելութիւնը:
Իր օրհնութիւնը փոխանցելով եւ Սուրբ Ծննդեան կապակցութեամբ շնորհաւորելով ներկաները` թեմակալ առաջնորդ Տէր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսեան ըսաւ․ «Որքան օրհնուած եւ շնորհազարդուած է մեր ագը, որ ունի այսպիսի ուսուցիչներ, այսպիսի ծնողներ: Փառք եւ գոհութիւն մատուցենք առ Բարձրեալն Աստուած, որ շնորհն ունենք Ռուսաստանի մայրաքաղաքում նման կենտրոն ունենալու, որտեղ ձեւաւորւում է բարեպաշտ եւ հայրենասէր հայի կերպարը, որտեղ դաստիարակւում են տաղանդաւոր երեխաներ, ովքեր մեր նախնիների սրբազան ժառանգութեան պահապաններն են»:
Ձեռնարկի հեղինակ Քնարիկ Պապիկեան` անդրադառնալով ձեռնարկին, ըսաւ․ «Նախորդ տարի Սուրբ Ծննդեան ձեռնարկին ժամանակ ժողովրդական տօնակատարութիւն ներկայացուցած էի, թէ ինչպէս ջուրը, կրակը հաւատացեալները տուն կը տանին: Այս տարի նպատակ կար ցոյց տալ, թէ ինչու պէտք է ծնէր Քրիստոս, ինչ էր ադամական մեղքը, ինչպէս պէտք է մարդկութիւնը յաւիտենական կեանքի հնարաւորութիւն ունենար, որով ալ կը ներկայացուէր Սուրբ Ծննդեան խորհուրդը: Ձեռնարկի կայացման համար իմ շնորհակալութիւնս փոքրիկներու ծնողներուն, որոնք անտրտունջ կը կատարէին յանձնարարութիւնները եւ մեծ սիրով ընդգրուած էին ձեռնարկին»:
Ձեռնարկին հանդիսատեսը, որոնց շարքերուն մէջ էին նաեւ Մոսկուայի եւ Մոսկուայի մարզերուն մէջ գործող այլ հայկական կրթօճախներու ուսուցիչներ եւս, բաւական տպաւորուած էր ձեռնարկով, որուն ընթացքին հնչեցին նաեւ Սուրբ Ծննդեան շարականներ` Լենա Բեգլարեանի նուագակցութեամբ եւ անոր ղեկավարած «Ովսաննա» երգչախումբի կատարմամբ:

Рождественское мероприятие в «Айордац тун» Москвы
Прекрасный повод сложился в «Айордац тун» Москвы 21 января еще раз приветствовать друг друга словами «Христос родился и явился – нам и вам  большая благая весть». Причиной стала рождественская постановка педагогов Кнарик Папикян и Альвины Ованнисян.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из информационного центра «Айордац тун», педагоги поставили перед собой сверхзадачу – показать  важнейшие эпизоды земной жизни Христа. Если в прежние годы январь стартовал мероприятиями, описывающими только рождение Христа, то в нынешнем зрители посредством сказки о кедровом дереве увидели Рождение, Тайную вечерю  и Распятие Христа.
Благословив присутствующих и поздравив со Святым Рождеством, предстоятель епархии архиепископ Езрас Нерсисян сказал: «Сколь благословен и талантлив наш народ, что имеет таких педагогов и родителей. Вознесем славу и благодарность Всевышнему Богу, что имеем честь обладать в столице России таким центром, где формируется благообразный и патриотичный армянин, где воспитываются талантливые дети – хранители священного наследия наших предков».
Автор мероприятия Кнарик Папикян сказала: «В прошлом году во время Святого Рождества я представила народное празднество – как верующие уносят домой воду и огонь. В этом году поставили цель показать, почему должен был родиться Христос, в чем грех Адама, как человечество должно было обрести  возможность вечной жизни, чем и было бы представлено таинство Святого Рождества. За то, что мероприятие состоялось, я благодарна родителям детей, которые безропотно выполняли порученное и с большой любовью приняли участие в мероприятии».
Зрители, среди которых были и педагоги армянских очагов образования Москвы и Московской области, были весьма впечатлены. По ходу мероприятия прозвучали также Рождественские шараканы в исполнении хора «Овсанна», руководимого Леной Бегларян.