«SAMA» Հայկական Ակումբի 75-Ամեակին Նուիրուած Ձեռնարկ Սան Փաուլոյի ՄԷջ
«SAMA» հայկական ակումբի հիմնադրման 75-ամեակին առիթով Սան Փաուլոյի մէջ Նոյեմբեր ամսուն մեկնարկած ձեռնարկներու ծիրէն ներս օրերս տեղի ունեցաւ ցերեկոյթ, որուն մասնակցեցաւ Պրազիլի մէջ ՀՀ դեսպան Աշոտ Գալոյեան:
Իր ողջոյնի խօսքին մէջ ՀՀ դեսպանը, շնորհաւորելով ներկաները յոբելեանի կապակցութեամբ, բարձր գնահատեց կազմակերպութեան անցած ուղին ու դերակատարութիւնը համայնքային կեանքի կազմակերպման եւ հայապահպանման գործին մէջ:
Դեսպան Գալոյեան յատուկ անդրադարձ կատարեց Հայաստան-Սփիւռք փոխգործակցութեան նոր թափ եւ որակ հաղորդելու անհրաժեշտութեան` ընդգծելով, որ հայութեան համընդհանուր նպատակն է Հայաստանի երկարաժամկէտ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովումը եւ Հայաստանի շուրջ համայն հայութեան միաւորումը: Իր խօսքին մէջ դեսպանը պրազիլահայերուն նաեւ առաջարկեց հետեւիլ ՀՀ Նախագահի վերջերս հնչեցուցած կոչին եւ հանդէս գալ նոր յաւակնոտ նախաձեռնութիւններով` ի նպաստ Հայաստանի եւ հայութեան համընդհանուր իղձերու իրականացման:
Ձեւաւորուած աւանդոյթին համաձայն` իւրաքանչիւր տարի «SAMA» հայկական ակումբը կը մեծարէ համայնքի վաստակաշատ գործիչներէն մէկուն, եւ այս տարի այդ մեծարանքին արժանացաւ բարերար Աստղիկ Քիսաճիկեան` համայնքի կեանքին մէջ եւ Հայրենիք-Սփիւռք կապերու ամրապնդման գործին մէջ ունեցած մեծ աւանդին համար:
Տեղեկանք․ «SAMA» ակումբը հիմնադրուած է Սան Փաուլօ քաղաքին մէջ 1941 թ․ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան ջանքերով` Պրազիլ ներգաղթած հայերը համախմբելու եւ հայ ինքնութեան արժէքներու շուրջ միաւորելու նպատակով: Ակումբը հանդիսացաւ այն անկիւնաքարը, որուն շուրջ ձեւաւորուեցաւ Օզասկոյի եւ Սան Փաուլոյի հայկական համայնքը:

Event dedicated to the 75th anniversary of SAMA Armenian Club held in São Paulo
An event dedicated to the 75th anniversary of the establishment of the SAMA Armenian Club was recently held in São Paulo on the sidelines of the events dedicated to the anniversary that were launched in November. Among the participants of the event was RA Ambassador to Brazil Ashot Galoyan.
In his welcoming speech, the Ambassador congratulated the gathered on the 75th anniversary of SAMA Armenian Club and praised the organization’s history and its role in organizing community life and preserving the Armenian identity.
Ambassador Galoyan particularly addressed the need to bring a new sweep and convey new quality to the partnership between Armenia and the Armenian Diaspora and emphasized that the common goal of all Armenians is to ensure Armenia’s long-term socio-economic development and the consolidation of all Armenians around Armenia. In his speech, the Ambassador also suggested that the Armenians of Brazil pay heed to the recent call of the President of the Republic of Armenia and undertake new pretentious initiatives to achieve the common goals of Armenia and all Armenians.
Every year, according to the established tradition, SAMA Armenian Club pays homage to a merited activist of the Armenian community, and this year that activist was benefactor Astghig Kisajigian, who has made great contributions to the community and to the strengthening of Armenia-Diaspora relations.