Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ընդունեց ՀՀ Մշակոյթի Նորանշանակ Նախարարը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հոկտեմբեր 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի մէջ ընդունեց Հայաստանի Հանրապետութեան Մշակոյթի նախարար տիար Արմէն Ամիրեանը, կը տեղեկացնեն Մայր աթոռի տեղեկատուական համակարգէն:
Շնորհաւորելով նախարարը նշանակման կապակցութեամբ` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը զինք մաղթեց արդիւնաւէտ ծառայութիւն ի նպաստ Հայրենիքի եւ հայ ժողովուրդի մշակութային կեանքի զարգացման:
Վեհափառ Հայրապետը, կարեւոր համարելով մշակոյթի դերակատարութիւնը հայոց կեանքին մէջ, մասնաւորապէս ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը դարերուն ընթացքին նաեւ իր մշակոյթի շնորհիւ  կրցած է ապրիլ ու յարատեւել:
Նորանշանակ նախարարն իր հերթին շնորհակալութիւն յայտնեց Նորին Սրբութեան օրհնութեան ու գնահատանքի համար եւ կարեւոր նկատեց նախարարութեան համագործակցութիւնը Մայր Աթոռին հետ:
Զրոյցին ընթացքին անդրադարձ եղաւ նախարարութեան գործունէութեան եւ առկայ մարտահրաւէրներուն, խօսուեցաւ նաեւ սրբավայրերու ու պատմամշակութային այլ յուշարձաններու պահպանութեան խնդիրներուն մասին:

Catholicos of All Armenians receives newly appointed RA Minister of Culture
On October 17, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received Minister of Culture of the Republic of Armenia, Mr. Armen Amiryan at the Mother See of Holy Etchmiadzin, as reported the information system of the Mother See.
Congratulating the Minister on his appointment, the Catholicos of All Armenians wished him fruitful service for the development of Armenia and the cultural life of the Armenian people.
Attaching importance to the role of culture in the lives of Armenians, the Supreme Patriarch particularly emphasized that it was also through culture that the Armenian people has been able to live and survive throughout the centuries.
In his turn, the newly appointed Minister expressed gratitude to His Holiness for the blessing and appreciation and attached importance to the cooperation between the Mother See and the RA Ministry of Culture.
During the meeting, the sides touched upon the activities of the Ministry and the current challenges and talked about the conservation of shrines and other historical and cultural monuments.