«Արի Տուն» Ծրագիրով Այս Անգամ Հայրենիք Եկած Է 132 Երիտասարդ
Օգոստոս 1-ին տեղի ունեցաւ «Արի տուն» ծրագիրի  վեցերորդ փուլի բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը, որուն կը մասնակցին  ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան, նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան, աշխատակիցներ, հիւրեր:
Ողջունելով արիտունցիները` ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան  նշեց. «Սիրելի՛ արիտունցիներ, սիրով փոխանցում եմ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ջերմ ողջոյնները եւ ասում` բարով էք եկել Մայր Հայրենիք: Սա ձեր տունն է: Նախարարութեան դռները միշտ բաց են ձեր առջեւ: Համոզուած եմ, որ այս 14 օրերի ընթացքում դուք լաւ կը ճանաչէք Հայաստանը, կը ծանօթանաք Հայրենիքի տեսարժան վայրերին, պատմամշակութային յուշարձաններին, նաեւ  4 անմոռանալի եւ յագեցած օրեր կ’անցկացնէք Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում: Դուք հիանալի հնարաւորութիւն կ’ունենաք բարելաւելու ձեր մայրենին, աւելի կը մտերմանաք միմեանց հետ: Բարո՛վ էք եկել Հայրենիք»:
«Արի տուն» ծրագիրի մասնակիցներուն ողջունեց եւ բարի երթ մաղթեց նաեւ Սփիւռքի նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան:
Գեղեցիկ կատարումներով հանդէս եկան արիտունցիները եւ հիւրերը:
Նշենք, որ ծրագիրի վեցերորդ փուլին կը մասցնակցին 132 պատանիներ ու աղջիկներ աշխարհի 18 երկրէ` Ռուսաստանի Դաշնութիւն, Ուքրանիա, Էսթոնիա, Լիթվա, Վրաստան, Ապխազիա, Գանատա, Ֆրանսա, Իռլանտա, Սպանիա, Անգլիա, Գերմանիա, Յունաստան, Պելճիգա, Իրաք, Քուէյթ, Իրան, Սուրիա:

132 young Diaspora Armenians participating in the 6th stage of “Ari Tun” Program
On August 1, the grand opening ceremony of the sixth stage of the “Ari Tun” Program was held with the participation of RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, as well as staff members and guests.
Greeting the participants of the “Ari Tun” Program, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan stated the following: “Dear participants of the “Ari Tun” Program, I cordially convey the warm greetings of Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and welcome you to the Mother Homeland. This is your home. The doors of the Ministry of Diaspora are always open for you. I am certain that you will get to know Armenia better, visit the sites worth seeing in the Homeland and historical and cultural monuments and spend four full and unforgettable days at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor during your 14-day stay. You will have a wonderful opportunity to improve your knowledge of Armenian and establish closer ties with each other. Welcome to the Homeland!”
Chief of Staff of the Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan also welcomed the participants of the sixth stage and wished them good luck.
The participants and the guests gave beautiful performances.
The sixth stage of the “Ari Tun” Program is being held with the participation of 132 young Armenians from 18 countries, including the Russian Federation, Ukraine, Estonia, Lithuania, Georgia, Abkhazia, Canada, France, Ireland, Spain, England, Germany, Greece, Belgium, Iraq, Kuwait, Iran and Syria.