«Արի Տուն» Ծրագիրով Այս Անգամ Հայրենիք Եկած Է 132 Երիտասարդ
Օգոստոս 1-ին տեղի ունեցաւ «Արի տուն» ծրագիրի  վեցերորդ փուլի բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը, որուն կը մասնակցին  ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան, նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան, աշխատակիցներ, հիւրեր:
Ողջունելով արիտունցիները` ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան  նշեց. «Սիրելի՛ արիտունցիներ, սիրով փոխանցում եմ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ջերմ ողջոյնները եւ ասում` բարով էք եկել Մայր Հայրենիք: Սա ձեր տունն է: Նախարարութեան դռները միշտ բաց են ձեր առջեւ: Համոզուած եմ, որ այս 14 օրերի ընթացքում դուք լաւ կը ճանաչէք Հայաստանը, կը ծանօթանաք Հայրենիքի տեսարժան վայրերին, պատմամշակութային յուշարձաններին, նաեւ  4 անմոռանալի եւ յագեցած օրեր կ’անցկացնէք Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում: Դուք հիանալի հնարաւորութիւն կ’ունենաք բարելաւելու ձեր մայրենին, աւելի կը մտերմանաք միմեանց հետ: Բարո՛վ էք եկել Հայրենիք»:
«Արի տուն» ծրագիրի մասնակիցներուն ողջունեց եւ բարի երթ մաղթեց նաեւ Սփիւռքի նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան:
Գեղեցիկ կատարումներով հանդէս եկան արիտունցիները եւ հիւրերը:
Նշենք, որ ծրագիրի վեցերորդ փուլին կը մասցնակցին 132 պատանիներ ու աղջիկներ աշխարհի 18 երկրէ` Ռուսաստանի Դաշնութիւն, Ուքրանիա, Էսթոնիա, Լիթվա, Վրաստան, Ապխազիա, Գանատա, Ֆրանսա, Իռլանտա, Սպանիա, Անգլիա, Գերմանիա, Յունաստան, Պելճիգա, Իրաք, Քուէյթ, Իրան, Սուրիա:

По программе «Ари тун» в этот раз на Родину приехали 132 молодых человека
Торжественная церемония открытия 6-го этапа программы «Ари тун» состоялась 1 августа. В ней приняли участие заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, сотрудники министерства, гости.
Приветствовав участников, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян отметил: «Дорогие аритунцы, с любовью передаю вам горячие приветы Министра Диаспоры Грануш Акопян и говорю: добро пожаловать на Мать-Родину. Это ваш дом. Двери Министерства всегда открыты перед вами. Убежден, что в течение этих 14 дней вы близко познакомитесь с Арменией, ее достопримечательностями, историко-культурными памятниками, проведете 4 незабываемых дня в лагере «Ари тун» Цахкадзора. У вас будет прекрасная возможность улучшить свое знание армянского языка, ближе познакомитесь друг с другом. Добро пожаловать на Родину».
Участникам программы «Ари тун» приветствовал и пожелал успехов также руководитель аппарата Министерства Диаспоры Фирдус Закарян.
С прекрасным исполнением выступили аритунцы и гости.
Отметим, что в 6-м этапе программы участвуют 132 юноши и девушки из 18 стран – Российской Федерации, Украины, Эстонии, Литвы, Грузии, Абхазии, Канады, Франции, �?рландии, �?спании, Англии, Германии, Греции, Бельгии, �?рака, Кувейта, �?рана, Сирии.