ՀՀ Անկախութեան 22-Ամեակին Եւ Արամ Խաչատրեանի Ծննդեան 110-Ամեակին Նուիրուած Տօնական Ձեռնարկ Մատրիտի Մէջ
Հոկտեմբեր 14-ին Մատրիտի Բժշկական թագաւորական ակադեմիայի հանդիսութիւններու դահլիճին մէջ տեղի ունեցաւ ՀՀ Անկախութեան 22-ամեակին եւ աշխարհահռչակ երաժշտահան Արամ Խաչատրեանի ծննդեան 110-ամեակին նուիրուած տօնական մեծ հանդէս: Ձեռնարկին ներկայ գտնուեցան Սպանիոյ Թագաւորութեան օրէնսդիր եւ գործադիր իշխանութիւնները ներկայացնող բարձրաստիճան
պաշտօնեաներ, սպանացի դիւանագէտներ, օտարերկրեայ դեսպաններ, կուսակցական գործիչներ, գործարարներ, հասարակական կազմակերպութիւններու, համայնքային կառոյցներու ներկայացուցիչներ:
Սպանիոյ մէջ ՀՀ գործերու հաւատարմատար Խորէն Տէրտէրեանի բացման խօսքին հետեւեցաւ դասական երաժշտութեան համերգ: Միջազգային մրցանակներու դափնեկիր, դաշնակահարուհի Սոֆիա Մելիքեանի, Սպանիոյ մէջ Ռատիոյի եւ հեռուստատեսութեան
սիմֆոնիք նուագախումբի ջութակահար Լեւոն Մելիքեանի եւ նոյն նուագախումբի մենակատար Կուստաւօ Տուարտէի կատարմամբ հնչեցին Արամ Խաչատրեանի, կոմիտասի եւ Ֆերենց Լիստի ստեղծագործութիւնները:
Ձեռնարկի վերջաւորութեան տեղի ունեցաւ պաշտօնական ընդունելութիւն` հայկական ուտեստներու մատուցմամբ,- այս մասին կը յայտնեն ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ գրասենեակէն:

Праздничные мероприятия в Мадриде, посвященные 22-й годовщине независимости РА и 110-летию со дня рождения Арама Хачатряна
В актовом зале Королевской медицинской академии Мадрида 14 октября состоялось большое праздничное мероприятие, посвященное 22-й годовщине независимости РА и 110-летию со дня рождения всемирно известного композитора Арама Хачатряна. На нем присутствовали высокопоставленные чиновники, представляющие законодательную и исполнительную власть Королевства �?спания, испанские дипломаты, иностранные послы, партийные деятели, бизнесмены, представители общественных организаций, общинных структур.
За вступительной речью поверенного в делах РА в �?спании Хорена Тертеряна последовал концерт классической музыки. В исполнении лауреата международных конкурсов, пианистки Софьи Меликян, скрипача симфонического оркестра радио и телевидения �?спании Левона Меликяна и солиста того же оркестра Густаво Дуартье прозвучали произведения Арама Хачатряна, Комитаса и Ференца Листа.
В заключение мероприятия состоялся официальный прием с угощением армянскими блюдами, сообщает пресс-служба М�?Д РА.