Եւս 124 Արիտունցիներ Մեկնեցան Ճամբար` Մայրենին` Իրենց Սրտին ՄԷջ. լուսանկարներ, տեսանիւթ
Յուլիս 18-ին աւարտեցին «Արի տուն» ծրագիրի 4-րդ փուլի հայոց լեզուի դասընթացները: Խումբերուն մէջ կային երեխաներ, որոնք տառաճանաչ չէին կամ մասամբ կը տիրապետէին հայերէնին: Ուսուցիչները ջանացին կարճ ժամանակահատուածի մէջ լրացնել անոնց Մայրենիի իմացութեան պակասը: Այս փուլին մէջ զարմանալիօրէն շատ էին երեխաներու թիւը, որոնց համար ուսուցիչները դարձան Մայրենիի առաջին ուսուցանողները:
Ոգեւորութիւնը երկուստեք էր, որ եզրափակուեցաւ գրական-երաժշտական համադրութեամբ: Ձեռնարկի բացումը կատարուեցաւ ՀՀ օրհներգով, որուն յաջորդեց «Այբ, բեն, գիմ» երգը. այն համեմուեցաւ ազգագրական խրոխտ պարով, այնուհետեւ խմբային ասմունքով:
Երգեցիկ արեւմտահայերէնով ներկայացուեցաւ Վ. Թէքէեանի «Տաղ հայրենի լեզուի» ոգեշունչ բանաստեղծութիւնը: Պատկերազարդ ցուցանակներով բացայայտուեցաւ հայու 7 սրբութիւնները, այնուհետեւ հնչեց Է. Չարենցի` հայու համար օրհներգ դարձած «Ես իմ անուշ Հայաստանի…» արեւահամ տողերը: Մեծանուն Չարենցի բառերուն միացան մեծ մտածողներու մտորում-ասոյթները հայոց լեզուի մասին: Ձեռարկը աւարտեց «Հայ ենք մենք» պարերգով: Ձեռնարկին ընթացքին նկարուեցաւ «Արի տուն» խորհրդանիշ-պաստառը:
Աւարտին ողջոյնի խօսքով հանդէս եկաւ Սփիւռքի նախարարութեան աշխատակազմի Համահայկական ծրագիրներու վարչութեան գիտակրթական ծրագիրներու բաժինի պետ Սիրվարդ Համբարեան: «Չարենցի հայրենասէր շունչը կրող դպրոցի ուսուցիչները` տնօրէն Անահիտ Խեչումեանի գլխաւորութեամբ, մեծ աջակցութիւն են ցուցաբերում «Արի տուն» ծրագրին եւ հայրենանուէր ու հայապահպան գործին»,-նշեց իր խօսքին մէջ Սիրվարդ Համբարեան:
4-րդ փուլի ուսուցիչներ`
Շողիկ Փահլեւանեան,
Գայեանէ Բարսեղեան,
Այտա Օհանեան,
Սերա Շահինեան,
Մաքրուհի Գէորգեան,
Նարինէ Գէորգեան,
Լուսինէ Հայրիյեան,
Գայեանէ Բաբլոյեան:
Յիշեցնենք, որ այս փուլին կը մասնակցին 124 պատանի ու աղջիկ` Ռուսաստանէն , Ուքրանիայէն, Վրաստանէն, Պելճիգայէն, Պելառուսէն, Շուէտէն, Գերմանիայէն, Ֆրանսայէն, Պուլկարիայէն, Հոլնատայէն, Կիպրոսէն, Սուրիայէն, Ղազախստանէն, Լիբանանէն, Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներէն:

Another 124 participants of the “Ari Tun” Program left for the camp with the native language in their hearts (photos, video)
July 18th marked the end of the Armenian language courses for the 4th stage of the “Ari Tun” Program. There were children who didn’t know the letters of the Armenian alphabet or were partially fluent in Armenian. The teachers didn’t spare any effort to fill the gap in a short amount of time. In this stage, there were amazingly more Armenian children for whom the teachers became their first teachers of the Armenian language.
Both the teachers and the children were motivated, and this could be seen during the literary and musical event that marked the end of the courses. The event began with a performance of the Armenian national anthem, followed by a performance of the Armenian song “Ayb, Ben, Gim” (ABC), an Armenian ethnographic dance and the reciting of a poem.
The inspiring poem “Tagh Hayreni Lezvi” (Words about the Armenian Language” by Armenian poet V. Tekeyan was presented in the melodic Western Armenian. The seven sanctities of the Armenian people were shown on illustrated panels, after which the participants recited the “sun-tasting” lines of Yeghishe Charents’s poem “Yes Im Anush Hayastani…” (My Sweet Armenia…), which have become something like an anthem for all Armenians. The children also shared the thoughts and proverbs of great Armenian thinkers about the Armenian language. The event ended with a performance of the dance song called “We Are Armenians”. A sign with the logo of the “Ari Tun” Program was drawn during the event.
At the end, Head of the Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan gave her welcoming remarks in which she said the following: “The teachers of the school that conveys the feeling of patriotism of Charents, under the direction of Principal Anahit Khechumyan, show great support to the “Ari Tun” Program and to the pro-national act of preserving the Armenian identity,” Sirvard Hambaryan stated in her speech.
The following are the teachers of the fourth stage:
Shoghik Pahlevanyan
Gaiane Barseghyan
Aida Ohanyan
Sarah Shahinyan
Makruhi Gevorgyan
Narine Gevorgyan
Lusine Hayriyan
Gaiane Babloyan
Let us remind that the fourth stage is being held with the participation of 124 young Armenians from Russia, Ukraine, Georgia, Belgium, Belarus, Sweden, Germany, France, Bulgaria, the Netherlands, Cyprus, Syria, Kazakhstan, Lebanon and the United States of America.