«Հայաստան. Ստեղծենք Միասին» Երիտասարդական Համաժողովի Հեռաբժշկութեան Աշխատանքային Խումբի Հանդիպումը «Վարդանանց» Բժշկական Կեդրոնին ՄԷջ
Յուլիս 11-ին աշխարհի լաւագոյն համալսարաններու ուսանողներ եւ շրջանաւարտներ «Հայաստան. ստեղծենք միասին» երիտասարդական հաւաքի ծիրէն ներս, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միութեան, «Լոյս» եւ «Այբ» հիմնադրամներուն հետ համագործակցութեամբ «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնին մէջ կայացաւ «Լոյս» հիմնադրամի հովանիի ներքոյ ձեւաւորուած «Բժշկութիւն եւ առողջապահութիւն» հեռաբժշկութեան խումբի հանդիպումը տարբեր երկիրներէ ժամանած երիտասարդ մասնագէտներու, ուսանողներու հետ:
Հանդիպման ընթացքին բացման խօսքով հանդէս եկաւ Երեւանի Մխիթար Հերացիի անուան համալսարանի թիւ 1 հիւանդանոցի (plastic) վերականգնողական վիրաբուժութեան եւ մանրավիրաբուժութեան կեդրոնի բժիշկ, բժշկական գիտութիւններու թեկնածու, վիրաբոյժ Գէորգ Եաղճեանը: Ծանօթանալով մասնակիցներուն հետ` պարոն Եաղճեան ներկայացուց Յուլիս 11-14 ինկած ժամանակահատուածին ծրագրուած ընելիքներուն, բժշկական տարրալուծարանէն Գարգարի եւ Ստեփանակերտի մէջ գտնուող բուժկէտերուն հետ կապի հաստատման մասին:
Քննարկուեցան տուեալներու հաւաքագրման, տեղեկատուութեան փոխանակման, խնամքի, սնունդի եւ ֆիզիքական առողջութեան ոլորտներուն մէջ իրականացուող բարեփոխումներու խնդիրները, ինչպէս նաեւ իրազեկման մակարդակի բարձրացման վերաբերող հարցեր:
«Ես պիտի ըլլամ հեռաբժշկութեան եւ «Գարգար» բժշկական ծրագիրներու համաղեկավարը. մենք կը փորձենք ձեզի հետ միասին ծրագիր մը ստեղծել, որուն արդիւնքները հնարաւորինս կ’օգտագործենք մեր յետագայ աշխատանքներուն մէջ»,- ըսաւ վիրաբոյժ Գէորգ Եաղճեան:
Երիտասարդներուն հետ զրուցեց նաեւ «Լոյս» հիմնադրամի կրթական ծրագիրներու տնօրէն Ժաքլին Գարաասլանեան: Ան նշեց, որ հիմնադրամը կ’աջակցի այն ուսանողներուն, որոնք կ’ուսանին աշխարհի 10 լաւագոյն համալսարաններուն մէջ եւ ամէն ամառ պէտք է գան Հայաստան` իրենց ստացած գիտելիքները ներդնելու բժշկութեան ոլորտին մէջ: Այնուհետեւ որոշեցին ստեղծել Գարգար մեկնող մասնակիցներու խումբ, որուն մէջ ընդգրկուած ուսանողները Գարգարի մէջ կ’ուսումնասիրեն տեղի հիւանդներու խնդիրները, կ’արձանագրեն, կը փորձեն ախտորոշել, այնուհետեւ այդ ախտորոշումը կը համեմատեն «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնի ախտորոշման հետ: Ընտրուեցաւ նաեւ Երեւանի մէջ մնացողներու խումբը: Հանդիպման ընթացքին համաղեկավարները պատասխանեցին նաեւ մասնակիցներուն հետաքրքրող հարցերուն: Հեռաբժշկութեան խումբը իր աշխատանքները դարձեալ կը շարունակէ «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնին մէջ` բժշկական խումբերուն հետ քննարկելու բժշկութեան շրջանակի ընդլայնման, Գարգարի եւ Ստեփանակերտի մէջ գործող մեկնարկային ծրագիրներու քննարկման, բժշկական աջակցութեան համար անհրաժեշտ նիւթերուն, համակարգչային ծրագիրներուն ու համացանցային կայքերուն վերաբերող հարցեր:

Встреча рабочей группы дистанционной медицины молодежного форума «Создадим Армению вместе» в медицинском центре «Вардананц»
В рамках молодежного слета учащихся и выпускников лучших университетов мира «Создадим Армению вместе» по инициативе Министерства Диаспоры РА при сотрудничестве с ВАБС, фондами «Луйс» и «Айб» в  медицинском центре «Вардананц» состоялась встреча сформированной фондом «Луйс» группы дистанционной медицины «Медицина и здравоохранение» со специалистами и студентами, прибывшими из разных стран.
Со вступительной речью выступил врач центра пластической реабилитационной хирургии и микрохирургии Клинической больницы №1 Ереванского медицинского университета им.М.Гераци, кандидат медицинских наук, пластический хирург Геворг Ягджян. Он познакомил с программой деятельности, намеченной  на 11-14 июля, налаживанием связи из медицинской лаборатории с медпунктами в Гаргаре и Степанакерте.
Были обсуждены вопросы, связанные со сбором данных, обменом информацией, уходом, питанием и реформами, осуществляемыми в сфере физического здоровья, а также повышением уровня осведомленности.
«Я буду соруководителем медицинских программ  дистанционной медицины и «Гаргар», мы вместе с вами попытаемся создать программу, результаты которой по возможности будут использованы в нашей дальнейшей работе», – сказал Геворг Ягджян.
С молодежью побеседовала также директор образовательных программ фонда «Луйс» Жаклин Караасланян, отметившая, что фонд содействует студентам, обучающимся в лучших университетах мира, которые каждое лето должны приезжать в Армению, чтобы внедрить полученные знания в области медицины. Затем было решено сформировать группу участников, отбывающую в Гаргар, включенные в которую студенты на месте изучат  проблемы больных, зарегистрируют, попытаются    диагностировать, затем эти диагнозы сопоставят с диагнозами, поставленным в медицинском центре «Вардананц». Была также отобрана группа, остающаяся в Ереване.
В ходе встречи соруководители ответили на вопросы участников. Группа дистанционной медицины продолжит свою работу в медицинском центре «Вардананц» для обсуждения с медицинскими группами вопросов, касающихся расширения рамок медицины, пилотных медицинских  программ в Гаргаре и Степанакерте, материалов, необходимых для содействия медицине, компьютерных программ и интернет-сайтов.