«Հայաստան. Ստեղծենք Միասին» Երիտասարդական Համաժողովի Հեռաբժշկութեան Աշխատանքային Խումբի Հանդիպումը «Վարդանանց» Բժշկական Կեդրոնին ՄԷջ
Յուլիս 11-ին աշխարհի լաւագոյն համալսարաններու ուսանողներ եւ շրջանաւարտներ «Հայաստան. ստեղծենք միասին» երիտասարդական հաւաքի ծիրէն ներս, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միութեան, «Լոյս» եւ «Այբ» հիմնադրամներուն հետ համագործակցութեամբ «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնին մէջ կայացաւ «Լոյս» հիմնադրամի հովանիի ներքոյ ձեւաւորուած «Բժշկութիւն եւ առողջապահութիւն» հեռաբժշկութեան խումբի հանդիպումը տարբեր երկիրներէ ժամանած երիտասարդ մասնագէտներու, ուսանողներու հետ:
Հանդիպման ընթացքին բացման խօսքով հանդէս եկաւ Երեւանի Մխիթար Հերացիի անուան համալսարանի թիւ 1 հիւանդանոցի (plastic) վերականգնողական վիրաբուժութեան եւ մանրավիրաբուժութեան կեդրոնի բժիշկ, բժշկական գիտութիւններու թեկնածու, վիրաբոյժ Գէորգ Եաղճեանը: Ծանօթանալով մասնակիցներուն հետ` պարոն Եաղճեան ներկայացուց Յուլիս 11-14 ինկած ժամանակահատուածին ծրագրուած ընելիքներուն, բժշկական տարրալուծարանէն Գարգարի եւ Ստեփանակերտի մէջ գտնուող բուժկէտերուն հետ կապի հաստատման մասին:
Քննարկուեցան տուեալներու հաւաքագրման, տեղեկատուութեան փոխանակման, խնամքի, սնունդի եւ ֆիզիքական առողջութեան ոլորտներուն մէջ իրականացուող բարեփոխումներու խնդիրները, ինչպէս նաեւ իրազեկման մակարդակի բարձրացման վերաբերող հարցեր:
«Ես պիտի ըլլամ հեռաբժշկութեան եւ «Գարգար» բժշկական ծրագիրներու համաղեկավարը. մենք կը փորձենք ձեզի հետ միասին ծրագիր մը ստեղծել, որուն արդիւնքները հնարաւորինս կ’օգտագործենք մեր յետագայ աշխատանքներուն մէջ»,- ըսաւ վիրաբոյժ Գէորգ Եաղճեան:
Երիտասարդներուն հետ զրուցեց նաեւ «Լոյս» հիմնադրամի կրթական ծրագիրներու տնօրէն Ժաքլին Գարաասլանեան: Ան նշեց, որ հիմնադրամը կ’աջակցի այն ուսանողներուն, որոնք կ’ուսանին աշխարհի 10 լաւագոյն համալսարաններուն մէջ եւ ամէն ամառ պէտք է գան Հայաստան` իրենց ստացած գիտելիքները ներդնելու բժշկութեան ոլորտին մէջ: Այնուհետեւ որոշեցին ստեղծել Գարգար մեկնող մասնակիցներու խումբ, որուն մէջ ընդգրկուած ուսանողները Գարգարի մէջ կ’ուսումնասիրեն տեղի հիւանդներու խնդիրները, կ’արձանագրեն, կը փորձեն ախտորոշել, այնուհետեւ այդ ախտորոշումը կը համեմատեն «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնի ախտորոշման հետ: Ընտրուեցաւ նաեւ Երեւանի մէջ մնացողներու խումբը: Հանդիպման ընթացքին համաղեկավարները պատասխանեցին նաեւ մասնակիցներուն հետաքրքրող հարցերուն: Հեռաբժշկութեան խումբը իր աշխատանքները դարձեալ կը շարունակէ «Վարդանանց» բժշկական կեդրոնին մէջ` բժշկական խումբերուն հետ քննարկելու բժշկութեան շրջանակի ընդլայնման, Գարգարի եւ Ստեփանակերտի մէջ գործող մեկնարկային ծրագիրներու քննարկման, բժշկական աջակցութեան համար անհրաժեշտ նիւթերուն, համակարգչային ծրագիրներուն ու համացանցային կայքերուն վերաբերող հարցեր:

On July 11, within the scope of the “Armenia. Create Together” youth forum for the students and alumni of top foreign universities, at the initiative of the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, the Luys and Ayb Foundations, young students and professionals of different countries participated in the meeting of the “Medicine and Healthcare” Telemedicine atelier (established under the auspices of Luys Foundation) at Vardanants Medical Center.
Doctor of the Center for Plastic Rehabilitative Surgery and Microsurgery of Clinical Hospital N 1 of Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi, candidate of medical sciences, plastic surgeon Gevorg Yaghjyan delivered his opening remarks at the event. Introducing himself to the participants, Mr. Yaghjyan presented the program of events for 11-14 July and talked about the establishment of contacts between the medical laboratory and the clinics in Gargar and Stepanakert.
The problems with the reforms being carried out for gathering data, exchanging information, care, nutrition and physical health, as well as the issues on raising the level of awareness were discussed during the meeting.
“I will be one of the directors of the telemedicine program and the “Gargar” medical program. We will try to create a program and will use the results in our future activities as much as possible,” microsurgeon Gevorg Yaghjyan said.
Educational Programs Director of Luys Foundation Jacklyn Karaaslanian also talked to the youth, mentioning that the Foundation supports students who are pursuing their studies at the 10 top universities of the world and will visit Armenia every summer to invest their knowledge in the field of medicine. Afterwards, the participants decided to create a group of professionals that will leave for Gargar. The students will examine and register the problems of the patients in Gargar, try to give diagnoses and compare the diagnoses with the diagnoses of Vardanants Medical Center. The students who would stay in Yerevan were also selected. During the meeting, the directors also answered questions from the participants. The Telemedicine atelier will continue its activities at Vardanants Medical Center to discuss issues on expanding the scope of medicine, discussing the pilot programs being carrying out in Gargar and Stepanakert, as well as the materials required for providing medical assistance, software programs and websites.