Պոլսոյ «Արմէն» Ճամբարի (Քեմփ Արմէն) Վերակառուցման Ծրագիրը` Իրականացման Ճանապարհին
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Յուլիս 1-ին ընդունեց Պոլսոյ Հայ Աւետարանական եկեղեցւոյ հոգեւոր հովիւ Վեր. Գրիգոր Աղաբալօղլուն եւ անոր գլխաւորած պատուիրակութիւնը, որուն կազմին մէջ էին Պոլսոյ «Արմէն» ճամբարի (Քեմփ Արմէն) շինարարական-վերականգնողական աշխատանքներու յանձնախումբի անդամներ` ճարտարագէտ Նազարէթ Պինաթլը, ճարտարապետներ Ալին Փոնթիօղլուն, Ժան Կաւրիլովը, «Հրանդ Տինք» հիմնադրամի պատասխանատու աշխատող Տելալ Տինքը (Հրանդ Տինքի դուստրը), բարերարներ Յարութ եւ Դալար Խորոզօղլուները: Պատուիրակութեան կ’ուղեկցէին Ամերիկայի Հայ Աւետարանչական ընկերակցութեան Հայաստանի ներկայացուցիչ Յարութ Ներսէսեան եւ Հայաստանեայց Աւետարանական եկեղեցւոյ աւագ հովիւի օգնական Վեր. Յովհաննէս Յովսէփեան:
Ողջունելով հիւրերը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ի դէմս անոնց երախտագիտութիւն յայտնեց ամբողջ պոլսահայութեան` իրենց ազգային ինքնութեան հաւատարիմ մնալու եւ հայօրէն ապրելու օրինակ ծառայելու համար:
Ներկայացնելով պատուիրակութեան անդամներուն` Վեր. Գրիգոր Աղաբալօղլուն տեղեկացուց, որ Հայաստան այցելելու հիմնական նպատակներէն մէկը վերջերս մեծ ջանքերու շնորհիւ Թուրքիոյ իշխանութիւններէն ետ ստացած են «Արմէն» որբանոց-ճամբարը, վերականգնողական աշխատանքներուն համար հետաքրքիր գաղափարներ եւ լուծումներ գտնելու ցանկութիւն ունին: Ինչպէս նշեց Վերապատուելին` իրենց երազանքն է, որ նախատեսուող շինութիւնը լաւագոյնս ծառայէ հայ երեխաներու կրթութեան եւ դաստիարակութեան գործին:
Պատուիրակութեան անդամ ճարտարապետները նշեցին, որ իրենք արդէն իսկ որոշ ուսումնասիրութիւններ կատարած են Երեւանի ուսումնակրթական օճախներուն մէջ եւ իրենց ծրագիրի իրականացման համար առաւել մօտ կը համարեն Թումօ ստեղծարար արուեստաբանութիւններու կեդրոնի օրինակը:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հաւանութիւն տուաւ անոնց տեսակէտին` պատրաստակամութիւն յայտնելով աջակցելու Թումոյի հիմնադիրներուն եւ գործադիր ղեկավարներուն հետ համագործակցութեան հնարաւորութիւններ ստեղծելու հարցին մէջ: Ան մաղթեց, որ ապագայ ճամբարը իրապէս դառնայ գիտելիքի, հայոց լեզուի եւ հոգեւոր հաւատքի կեդրոն:
Հանդիպման ընթացքին անդրադարձ եղաւ նաեւ Սթամպուլի Կետիկփաշա թաղամասի Հայ Աւետարանական եկեղեցւոյ տարածքին մէջ գործող հայաստանցի երեխաներու դպրոցին: Նախարարը շնորհակալութիւն յայտնեց Վերապատուելի Աղաբալօղլուին`  իր ուշադիր եւ սրտցաւ վերաբերմունքին, ինչպէս նաեւ դպրոցի հովանաւորներ Յարութ եւ Դալար Խորոզօղլուներուն`  իրենց ֆինանսական աջակցութեան համար:
Տելալ Տինքը ներկայացուց «Հրանդ Տինք» հիմնադրամին կողմէ իրականացուող բազմաբնոյթ աշխատանքները, որոնց մէջ ներկայիս շատ կարեւոր տեղ կը զբաղեցնէ մատենաշարային  հրատարակութիւն մը, որ պիտի ընդգրկէ Թուրքիոյ մէջ ապրող ազգային փոքրամասնութիւններու մշակութային յուշարձանները: Ան նախարարին նուիրեց մատենաշարի առաջին հատորը, որ կը ներկայացնէ Կեսարիոյ հայ եւ յոյն ժողովուրդներու մշակութային եւ հոգեւոր յուշարձանները:
Բարձր գնահատելով պատուիրակութեան իւրաքանչիւր անդամի գործունէութիւնը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հաւաստիացուց, որ Հայաստանի մէջ խորապէս կը հասկնան Թուրքիա բնակող հայութեան դժուարութիւններն ու ջանքերը եւ յոյս յայտնեց, որ խելամիտ ու ճիշդ քաղաքականութեամբ անոնք կը կարենան յաւերժ պահպանել հայութեան ներկայութիւնն ու լաւագուն աւանդոյթներու շարունակականութիւնը այդ երկրին մէջ:
Քննարկուեցան նաեւ Հայաստանի հետ կապերու սերտացման, ինչպէս նաեւ նախարարութեան ամառնային ծրագիրներուն համայնքի երիտասարդներու մասնակցութեան հետ կապուած հարցեր:

Проект реконструкции Стамбульского лагеря «Армен» (Кемп Армен) – на пути реализации
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 1 июля приняла духовного пастыря Армянской Евангелистской церкви Стамбула Высокочтимого Григора Агабалоглу и возглавляемую им делегацию, в составе которой были члены комиссии строительно-восстановительных работ Стамбульского лагеря «Армен» инженер Назарет Бинатл, архитекторы Алин Понтиоглу, Жан Гаврилов, ответственный работник   фонда «Грант Динк» Делал Динк (дочь Гранта Динка), благотворители Арут и Далар Хорозоглу. Делегацию сопровождали представитель в Армении Армянской Евангелистской ассоциации Америки Арут Нерсесян и помощник старшего пастыря Евангелистской церкви Армении  Ованес Овсепян.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян в их лице выразила признательность всем армянам Константинополя за их верность национальной идентичности и демонстрацию примера жить по армянским канонам.
Представляя членов делегации, высокочтимый Григор Агабалоглу сообщил, что одной из основных целей визита в Армению было желание найти интересные идеи и решения для восстановительных работ приюта-лагеря «Армен», ценой больших усилий недавно полученных обратно от властей Турции. Как отметил Высокочтимый, они мечтают, чтобы лагерь наилучшим образом служил делу воспитания и образования армянских детей.
Члены делегации архитекторы отметили, что они уже провели некоторые исследования в Ереванских учебно-образовательных очагах и считают наиболее близким к реализации их проекта образец  Центра творческих технологий ТУМО.
Министр Грануш Акопян одобрила их точку зрения, выразив готовность содействовать в вопросе создания возможностей для сотрудничества с учредителями и исполнительным руководством ТУМО. Она пожелала, чтобы будущий лагерь действительно стал центром знаний, армянского языка и духовной веры.
В ходе встречи была затронута также функционирующая на территории Армянской Евангелистской церкви в квартале Гетикпаша Стамбула армянской школы. Министр выразила благодарность Высокочтимому Агабалоглу за внимательное и сердечное отношение, а также спонсорам Аруту и Далар Хорозоглу за финансовое содействие.
Делал Динк представила разнообразную работу, осуществляемую фондом «Грант Динк», в которой ныне важное место занимает цикл изданий, включающих культурные памятники национальных меньшинств, проживающих на территории Турции. Онеа преподнесла министру первый том цикла, представляющий культурные и духовные памятники армянского и греческого народов Кесарии.
Высоко оценив деятельность каждого из членов делегации, министр Грануш Акопян заверила, что в Армении глубоко понимают трудности и усилия армян, проживающих в Турции, выразив надежду, что посредством мудрой и верной политики они сумеют всегда хранить присутствие армянства и продолжение лучших традиций в этой стране.
Были также обсуждены вопросы, связанные с укреплением связей с Арменией, а также участием молодежи общины в летних программах Министерства.