Սփիւռքի Նախարարութեան 5րդ Տարեդարձին Առիթով Սիլվա Չաքմաքեան 5000 Տոլար Կը Յատկացնէ «Ասպարէզ»ի Թուայնացման Ծրագիրին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/1010silva.jpg)
Յայտնի գործարար եւ բարերար Սիլվա Չաքմաքեան, ընդառաջելով «Ասպարէզ»ի խմբագրութեան դիմումին՝ ստան-ձնած է վերջին հինգ տարիներու թերթի արխիւներու թուայնացման եւ դասաւորման ծախսերը՝ կատարելով հինգ հազար տոլարի նուիրատուութիւն մը:
Տիկին Սիլվայի քայլը խորհրդանշական արժէք ունէր նաեւ: Ան այս նուէրը կը կատարէր սփիւռքի նախարարութեան հինգերորդ տարեդարձին առիթով, իր գնահատանքը յայտնելով յատկապէս նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի անձին ու գործին:
Նկատի առնելով, որ «Ասպարէզ» լայնօրէն կ՛արձագանգէ սփիւռքի նախարարութեան գործունէութեան, տիկին Սիլվա յարմար նկատեց այս ձեւով արտայայտել նաեւ իր նեցուկը Սփիւռք-Հայաստան համագործակցութեան մթնոլորտի առաւել ջերմացման ճիգերուն:
«Ասպարէզ»ի խմբագրութիւնը իր խորին շնորհակալութիւնը կը յայտնէ տիկին Սիլվային, որ միշտ պատրաստակամ եղած է ձեռք երկարելու թերթիս աշխատանքներուն:

В связи с 5-летним юбилеем Министерства Диаспоры Сильва Чакмакян выделяет 5 тысяч долларов на программу оцифровки «Аспарез»
�?звестная предприниматель и благотворитель Сильва Чакмакян, идя навстречу обращению редакции «Аспарез», взяла на себя расходы по оцифровке и упорядочению архива газеты за последние пять лет, пожертвовав на это пять тысяч долларов.
Поступок госпожи Сильвы имеет и символический смысл. Она преподнесла этот подарок по случаю 5-й годовщины Министерства Диаспоры, тем самым выразив свою оценку личности и деятельности министра Грануш Акопян.
Учитывая, что «Аспарез» широко освещает деятельность Министерства Диаспоры, госпожа Сильва сочла удобным таким образом выразить свое содействие усилиям по еще большему потеплению атмосферы взаимодействия Диаспора-Армения.
Редакция «Аспарез» выражает свою глубокую благодарность госпоже Сильве, которая всегда готова протянуть руку помощи деятельности газеты.