Սփիւռքի Նախարարութեան 5րդ Տարեդարձին Առիթով Սիլվա Չաքմաքեան 5000 Տոլար Կը Յատկացնէ «Ասպարէզ»ի Թուայնացման Ծրագիրին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/1010silva.jpg)
Յայտնի գործարար եւ բարերար Սիլվա Չաքմաքեան, ընդառաջելով «Ասպարէզ»ի խմբագրութեան դիմումին՝ ստան-ձնած է վերջին հինգ տարիներու թերթի արխիւներու թուայնացման եւ դասաւորման ծախսերը՝ կատարելով հինգ հազար տոլարի նուիրատուութիւն մը:
Տիկին Սիլվայի քայլը խորհրդանշական արժէք ունէր նաեւ: Ան այս նուէրը կը կատարէր սփիւռքի նախարարութեան հինգերորդ տարեդարձին առիթով, իր գնահատանքը յայտնելով յատկապէս նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի անձին ու գործին:
Նկատի առնելով, որ «Ասպարէզ» լայնօրէն կ՛արձագանգէ սփիւռքի նախարարութեան գործունէութեան, տիկին Սիլվա յարմար նկատեց այս ձեւով արտայայտել նաեւ իր նեցուկը Սփիւռք-Հայաստան համագործակցութեան մթնոլորտի առաւել ջերմացման ճիգերուն:
«Ասպարէզ»ի խմբագրութիւնը իր խորին շնորհակալութիւնը կը յայտնէ տիկին Սիլվային, որ միշտ պատրաստակամ եղած է ձեռք երկարելու թերթիս աշխատանքներուն:

Silva Chakmakian donates 5,000 dollars to Asbarez’s Digitization Project in light of Diaspora Ministry’s 5th anniversary
Paying heed to the request of Asbarez newspaper’s editorial staff, well-known businesswoman, benefactor Silva Chakmakian has donated 5,000 dollars to cover the expenses for digitization and classification of the newspaper’s archives of the past five years.
Mrs. Chakmakian’s donation is also symbolic in that she is making this donation on the occasion of the fifth anniversary of the Ministry of Diaspora as a token of appreciation of Hranush Hakobyan and her efforts.
Taking into consideration the fact that Asbarez provides wide coverage of the activities of the Ministry of Diaspora, Mrs. Chakmakian considered it appropriate to express her support to the efforts aimed at strengthening cooperation between Armenia and the Diaspora.
The staff at Asbarez expresses its deep gratitude to Mrs. Chakmakian, who has always been willing to extend a helping hand to the newspaper.