ԱԳ Նախարար Էդուարդ Նալպանտեան Հանդիպում Ունեցաւ ԵՄ Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթընի Հետ
Հոկտեմբեր 8-ին ԱԳ նախարար Էդուարդ Նալպանտեան Պրիւքսէլի մէջ հանդիպում ունեցաւ Եւրոպական միութեան Արտաքին քաղաքականութեան հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթընի հետ:
Ողջունելով Հայաստանի ԱԳ նախարարին` ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշեց, որ այս հանդիպումը լաւ առիթ է միտքեր փոխանակելու Հայաստանի եւ Եւրոպական միութեան միջեւ յարաբերութիւններու յետագայ զարգացման նպատակով ձեռնարկուելիք համատեղ քայլերու շուրջ:
Նախարար Նալպանտեան ընդգծեց, որ Հայաստանը կը ցանկայ հնարաւոր բոլոր ուղղութիւններով առաջ տանել համագործակցութիւնը Եւրոպական միութեան հետ` հիմնուելով այն համատեղ ձեռքբերումներուն եւ յառաջընթացին վրայ, որոնք վերջին տարիներուն գրանցուած են Հայաստան- Եւրոմիութիւն յարաբերութիւններուն:
Էդուարդ Նալպանտեան ընդգծեց, որ ԵՄ հետ իր յարաբերութիւնները կառուցելուն, նաեւ Արեւելեան գործընկերութեան նախաձեռնութեան ծիրէն ներս, Հայաստանը կը ձգտի ունենալ սերտ, խորը եւ ընդլայնուած համագործակցութիւն` նկատի ունենալով, միաժամանակ, Հայաստանի շահերէն բխող մասնակցութիւնը այլ ընդելուզման գործընթացներուն:
«Հայաստանը, ԵՄ աջակցութեամբ, անցել է բարեփոխումների կարեւոր ճանապարհ: Մենք հաստատակամ ենք շարունակելու բարեփոխումների գործընթացը` ուղղուած ժողովրդավարութեան, մարդու իրաւունքների եւ օրէնքի գերակայութեան ամրապնդմանը, արդիւնաւէտ կառավարմանը, դատաիրաւական համակարգի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դէմ պայքարին: Այս գործընթացում մենք ակնկալում ենք ԵՄ շարունակական աջակցութիւնը»,- շեշտեց նախարար Նալպանտեան:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչութեան ղեկավարը կարեւոր նկատեց ԵՄ-Հայաստան համագործակցութիւնը շարժունակութեան բնագաւառին մէջ` ընդգծելով, որ արդէն երկու տարի է, որ ստորագրուած է Եւրոպական միութեան հետ «Շարժունակութեան շուրջ գործընկերութիւն» հռչակագիրը, իսկ անցեալ դեկտեմբերին` մուտքի արտօնագրային կարգի դիւրացման մասին համաձայնագիրը:
Էդուարդ Նալպանտեանի խօսքերով` լուրջ ներուժ կայ ոլորտային համագործակցութեան բնագաւառին մէջ, որ կը ներառէ տասնեակ ուղղութիւններ: Հայաստանի ԱԳ Նախարարը նշեց, որ անցեալ դեկտեմբերին ստորագրուած Հայաստանի եւ Եւրոպական միութեան միջեւ Շրջանակային համաձայնագիրի արձանագրութեամբ Հայաստանին հնարաւորութիւն կ’ընձեռուի մասնակցութիւն ունենալ ԵՄ տարբեր ծրագիրներու մէջ:
Քեթրին Էշթըն նշեց, որ Եւրոպական միութիւնը կը ցանկայ շարունակել համակողմանի փոխգործակցութեան զարգացումը Հայաստանի հետ բոլոր ուղղութիւններով, որոնք համատեղելի կ’ըլլան Մաքսային միութեան անդամակցելու Հայաստանի որոշման հետ:
Հանդիպման անդրադարձան Արեւելեան գործընկերութեան Վիլնիւսի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներուն:
Եւրոպայի խորհուրդի Հայաստանի նախագահութեան ծիրէն ներս Էդուարդ Նալպանտեանն ու Քեթրին Էշթընը անդրադարձան Եւրոպայի խորհուրդի եւ Եւրոպական միութեան միջեւ համագործակցութեան: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին կը տեղեկացնեն ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ գրասենեակէն:

Министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с верховным представителем ЕС Кетрин Эштон
Министр �?Д РА Эдвард Налбандян 8 октября в Брюсселе встретился с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кетрин Эштон.
Приветствовав министра иностранных дел Армении, высокопоставленный представитель ЕС отметила, что встреча – хороший повод обменяться мнениями по поводу совместных шагов, предпринимаемых с целью дальнейшего развития отношений между Арменией и Европейским Союзом.
Министр Налбандян подчеркнул, что Армения желает продвигать вперед сотрудничество с Европейским Союзом по всем возможным направлениям, опираясь на те совместные достижения и прогресс, которые были зафиксированы в последние годы в отношениях Армения-Евросоюз.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что выстраивая свои отношения с ЕС, а также в рамках инициативы Восточное партнерство Армения стремится иметь тесное, глубокое и расширенное сотрудничество, учитывая в то же время вытекающее из интересов Армении участие в иных интеграционных процессах.
«Армения, при содействии ЕС, прошла важный путь реформ. Мы тверды в решимости продолжать процесс реформирования, направленный на укрепление демократии, прав человека и верховенство закона, эффективное управление, совершенствование судебно-правовой системы, борьбу с коррупцией. В этом процессе мы надеемся на постоянное содействие ЕС», – подчеркнул министр Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил важность сотрудничества ЕС-Армения в области миграции, подчеркнув, что уже два года, как подписаны Декларация с Евросоюзом «Партнерство в области миграции», а минувшим декабрем – соглашение об упрощении режима въездных виз.
По словам Эдварда Налбандяна, серьезный потенциал содержится в области сотрудничества по отраслям, которое включает десятки направлений. Министр иностранных дел Армении отметил, что подписанным в минувшем декабре протоколом Рамочного соглашения между Арменией и Европейским Союзом Армении предоставляется возможность участвовать в различных программах ЕС.
Кетрин Эштон отметила, что Европейский союз желает продолжать развитие всестороннего взаимодействия с Арменией по всем направлениям, которые были бы совместимы с решением Армении вступить в Таможенный союз.
На встрече был затронут вопрос подготовительных работ к Вильнюсскому саммиту Восточного партнерства.
В контексте председательства Армении в Совете Европы Эдвард Налбандян и Кетрин Эштон коснулись сотрудничества между Советом Европы и Европейским Союзом. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.